Historicky první tweet se jako NFT vydražil za bezmála 3 miliony dolarů. Šéf Twitteru pošle výdělek na charitu

Filip HouskaFilip Houska

dorsey-nft-tweet

Foto: TED/Flickr/CzechCrunch

První tweet na světě se prodal za 2,9 milionu dolarů

Na Twitteru se průměrně každý rok odešle až 200 miliard tweetů, které teoreticky konzumují stovky milionů aktivních uživatelů. A vzhledem k tomu, že Twitter existuje již patnáctým rokem, jde o nepředstavitelné množství. Jeden z nich ale mezi nimi přeci jen vyniká – ten, který byl odeslán jako vůbec první. Právě tweet spoluzakladatele a šéfa Twitteru Jacka Dorseyho se nyní vydražil za více než 2,9 milionu dolarů, a to jako NFT.

Když se nový fenomén zvaný NFT před pár měsíci v kryptosvětě rozbíhal, ukázalo se, že do digitálního nezaměnitelného tokenu (non-fungible token, NFT) lze zanést téměř cokoliv. Aktuálně je v trendech především umění, ale oblibě se těší i různá videa nebo animované postavičky. A Jack Dorsey se rozhodl, že jako NFT nabídne i svůj první tweet.

Jde o krátkou zprávu ve znění „just setting up my twttr“ z roku 2006, která byla vůbec první, jež se na Twitteru objevila. Právě tu Dorsey nabídl v prosinci na aukční platformě v.cent.co a otevřel tak zájemcům možnost, jak si kus historie této sociální sítě pořídit. Za kryptoměnu ethereum a s jistotou zápisu na blockchainu, v rámci kterého si lidé budou moci ověřit jedinečné vlastnictví toho, kdo tweet získá.

Aukce nyní při příležitosti patnáctiletého výročí od odeslání zmíněného tweetu skončila a největší příhoz dal šéf blockchainové společnosti Bridge Oracle Sina Estavi, a to konkrétně ve výši 1 630,58 ETH, což při převodu na americké dolary bylo v době dražby 2,9 milionu. V přepočtu jde zhruba o 64 milionů korun, jejichž 95 procent (5 % tvoří poplatky platformě) obdržel Jack Dorsey na své konto.

Jak už ale dříve avizoval, rozhodně nemá v plánu si je ponechat. Právě naopak. Celou sumu převedl na bitcoiny a konkrétně 50,87 BTC odeslal neziskové organizaci GiveDirectly na podporu afrických zemí a lidí v chudobě. To ostatně potvrdil „účtenkou“, kterou sdílel na svém Twitteru.

NFT přilákalo i Elona Muska

Jack Dorsey není jediný, kdo přemýšlel nad prodejem tweetu coby NFT. S podobným nápadem přišel i Elon Musk, šéf firem Tesla a SpaceX, který si ovšem místo textu vybral hudbu. Složil totiž vlastní techno skladbu s futuristickým vizuálem a tématem NFT jakožto nového fenoménu. I přes prvotní plány ji prodat se ale nakonec rozhodl, že si ji ponechá.

Je ale minimálně zajímavé sledovat, jak NFT prosakuje pod kůži i takto velkých osobností. Prozatím o největší poprask z tohoto trendu se postaral umělec Beeple, který prodal digitální koláž za 69 milionů dolarů, a to rovnou v rámci slavní aukční síně Christie’s. Ani Čechům se ale NFT nevyhýbá.

Typickým příkladem může být youtuber Petr Mára, který před nedávnem koupil za milion korun pixelovitého avatara z edice CryptoPunks. Objevuje se navíc také čím dál více tuzemských umělců, kteří to zkouší například na OpenSea, online tržišti s NFT zbožím.

cryptopunks-1920×1280

Foto: Larva Labs

Postavičky CryptoPunks