Budoucnost zemědělství není na polích. Skotská firma získala na své vertikální farmy přes miliardu korun

igs2

Foto: IGS

Rostlin, které se mohou pod umělým osvětlením vertikálních farem pěstovat, je celá řada

0Zobrazit komentáře

Zapomeňte na širé lány s obilím a nekonečné bramborové brázdy. Budoucnost zemědělství se ukrývá v plechových halách, ve kterých se rostliny koupou ve speciálním roztoku a 24 hodin denně vystavují své lístky diodám s umělým osvětlením. Tato budoucnost zemědělství zajímá i investory, čemuž nasvědčuje investice, ve které skotský startup Intelligent Growth Solutions získal 42,2 milionu liber, tedy přes miliardu korun.

Jedná se o jedno z vůbec největších evropských kol financování pro startup zabývající se pěstováním rostlin pomocí takzvané hydroponie. Během tohoto procesu rostliny nerostou v půdě, ale své kořeny zapouštějí do živného roztoku, přičemž se permanentně vyhřívají pod diodami imitující klasické sluneční záření.

Díky tomu jsou farmáři schopni na relativně malé ploše vypěstovat v krátkém čase a s menšími náklady na vodu i energie větší množství plodin než tradiční cestou. Mezi pěstovanými plodinami jsou nejčastěji saláty, bylinky či takzvané microgreens, tedy křehké rostlinky, které se konzumují celé i se stonkem.

Působení v odvětví vertikálního farmaření může být dvojí. Firmy se mohou zaměřovat přímo na pěstování rostlin, které následně prodávají svým zákazníkům. Těmi mohou být jak koneční spotřebitelé, tak i B2B (business-to-business) partneři, jako jsou restaurace, hotelové kuchyně nebo velké obchodní řetězce.

igs2

Foto: Johnston Carmiachael

David Farquhar, zakladatel IGS

Na partnerství s velkými řetězci staví například německý startup Infarm, který jim dodává nejen samotné rostliny, ale mezi jejich regály instaluje i své vertikální farmy, ve kterých jsou plodiny přímo pěstovány. Spotřebitel si v tomto případě sám sklízí vybranou rostlinu, čímž je dosaženo maximální čerstvosti.

Infarm na svou formu podnikání nabral na jaře tohoto roku investici přesahující dvě miliardy korun, která doplnila předchozí investiční kolo, ve kterém získal závratné čtyři miliardy korun. Právě vývoj, výroba a prodej samotných hydroponických farem je druhou možností, jak do segmentu vertikálního farmaření naskočit.

Stejnou cestou se vydal i skotský startup Intelligent Growth Solutions (IGS), který tak namísto „hledání zlaté žily začal zlatokopům prodávat lopaty“. A sázka na tuto strategii přináší své ovoce s tím, jak celý segment vertikálního farmaření roste. Zatímco v roce 2018 byla jeho hodnota odhadována na 2,2 miliardy dolarů, v roce 2026 by mohl narůst až na 12,8 miliardy.

Během necelé dekády tak může objem financí ve vertikálním zemědělství narůst téměř šestinásobně na bezmála 300 miliard korun, jak informoval v minulém roce GlobeNewswire s odkazem na průzkum společnosti Allied Market Research. V Evropě hrál až dosud hlavní roli, co se objemu investic týče, právě Infarm, IGS mu ovšem díky nejnovější finanční injekci může být přinejmenším důstojnou dvojkou.

Ve svém druhém finančním kole totiž startup vybral 42,2 milionu liber, tedy přibližně 1,2 miliardy korun. Mezi investory dominují společnosti jako COFRA, startupový akcelerátor Cleveland Avenue či skotský vydavatel komiksů DC Thomson.

„Jediný z našich systémů provozovaných farmářem vygeneruje hotovost již v prvním měsíci, přičemž doba návratnosti se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi roky. Provozní ziskovosti však lze dosáhnout velmi rychle, za méně než šest měsíců,“ uvedl David Farquhar, zakladatel IGS, které chce být samo ziskové již v příštím roce, zatímco Infarm počítá s překlopením do černých čísel v roce 2023.

igs3

Foto: IGS

Pohled do nitra věže vertikální farmy

Celé řešení IGS je koncipováno jako věž zabírající plochu 42 metrů čtverečních, na které je možné vypěstovat stejné množství plodin jako na poli o čtyřech hektarech. Mezi plodiny nepatří jen listová zelenina a bylinky, ale i ředkvičky, tuřín, mrkve, brokolice, rajčata, papriky, jahody, borůvky či brambory. Některé podniky na těchto farmách pěstují i květiny či keře, které poté využívají třeba na výrobu parfémů.

Podle Farquhara je řešení startupu schopné nabídnout 50- až 60procentní úsporu energie i výrazně menší nutnost lidské obsluhy než jiná řešení. Za úsporou energie stojí sedmnáct různých patentů, které upravují osvětlení a další podmínky pro růst přesně na míru dané rostliny. Systém je navíc robotizován, takže potřeba zásahu ze strany zaměstnanců by měla být menší až o 80 procent oproti jiným řešením.

Celý systém je dále modulární, takže se dokáže přizpůsobit na míru výchozích požadavků a časem se přizpůsobovat potřebám. IGS své řešení dodává například francouzskému zemědělskému startupu Jungle a do dalších evropských zemí. Své výrobky má však také v USA, na Blízkém východě či v Austrálii. Podle Farquhara bude v následujícím období zájem o podobná řešení stále silnější, protože si lidé měli během pandemie uvědomit potřebu lokálních zdrojů čerstvých potravin. A vertikální farmy jsou vhodným řešením.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym