Časopis Architect+ sepsal seznam stovky nejlepších architektů letoška. Na podzim jim rozdá ceny

Porota vybírá studia, která mají výrazný podíl na kultivaci české architektonické scény.

Eliška NováEliška Nová

Hradby v Žatci podle Šmídová Landscape

Foto: Architect+

Hradby v Žatci podle Šmídová Landscape

0Zobrazit komentáře

Je jich sto. Nejsou největší a ani se o nich nejčastěji nepíše. Zato se prokázali velmi kvalitními stavbami. Časopis Architect+ vydal každoroční výběr TOP 100 architektonických studií. Na podzim ocení ty nejlepší z nich.

Porota složená ze zástupců časopisu Architect+ a členů redakční rady, mezi které patří architekti, jako je David Tichý z Unit Architekti nebo Jan Šépka, vybírala ateliéry, které mají výrazný podíl na kultivaci české architektonické scény.

Kritériem je mít sídlo v Česku a také tady působit. Jde o studia, která se zabývají architekturou, urbanismem nebo krajinářskou architekturou.

„Každý rok opakujeme, že naše anketa nemá objektivní pravidla, přestože se snažíme studia a jejich tvorbu opakovaně posuzovat. Zvažujeme různá kritéria, aktuální tvorbu posledních let, kontinuitu tvorby a její kvality,“ líčí šéfredaktor časopisu Architect+ Matej Šišolák s tím, že anketa je hlavně odborná a dává přednost architektonickým hlediskům před těmi byznysovými.

Administrativní budova Churchill podle Jakub Cigler Architekti

Foto: Architect+

Administrativní budova Churchill podle Jakub Cigler Architekti

Ateliéry měli možnost nominovat například děkani relevantních fakult nebo zástupci profesních organizací. Možnost poslat někoho do nejširšího výběru měla ale i veřejnost. CzechCrunch je mediálním partnerem projektu.

Letos se ve stovce objevilo 21 nováčků, kteří loni zařazení nebyli. Jde například o 3+1 architekti z Ústí nad Labem, kteří mají na svém kontě řadu rodinných domů.

Do stovky se letos zařadil i ateliér Jaroušek Rochová Architekti, podle jehož návrhu vzniklo provaznictví, kavárna Café Záhorský a spousta vil a rodinných domů.

Mezi studii, které loni nesoutěžily, je i Malý Chmel. Ten se může pochlubit například návrhem penzionu Loučná nebo přístavbou základní školy v Nezamyslicích. A v seznamu je možné letos také najít ateliér SOA, který stojí i za hasičskou stanicí v Dolních Jirčanech nebo za interiérem prodejny TON v Bratislavě.

Ve stovce je ale samozřejmě možné také najít staré harcovníky. Mezi nimi je AP ateliér Josefa Pleskota, Jakub Cigler Architekti, Chybík+Krištof, A69, Edit nebo Pavel Hnilička Architects+Planners.

Letos přibyli rovněž dva noví porotci. Jsou to studio ORA a Petr Janda – Brainwork, držitelé Ceny časopisu Architect+ z minulých let. Kompletní stovku letošního výběry je možné si prohlédnout v časopise Architect+, který lze koupit online.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym