Česko-americký startup vyvíjí unikátní způsob hledání nemocí. Získal na to desítky milionů

Ve startupu Sampling Human modifikují kvasinky, které je na nemoc upozorní. Jako příští velkou věc si tuto metodu vybral fond i&i Biotech.

Iva BrejlováIva Brejlová

Sampling Human získává 1,5 milionu dolarů

0Zobrazit komentáře

Říkají jí živá informační technologie. A ten popis je velmi přesný. Metoda česko-amerického technologického startupu Sampling Human umí přeměnit mikroorganismy (například kvasinky) takovým způsobem, že pak samy dokáží objevit a zanalyzovat vzácné buňky – třeba nádorové. I ty, které se v krevním vzorku nacházejí ve velmi malém množství. Taková metoda by mohla být pro diagnostiku přelomová. Věří tomu i fond i&i Biotech, který do ní právě investoval 1,5 milionu dolarů (33,5 milionu korun).

Sampling Human využívá syntetickou biologii, což je oblast, jejímž cílem je vytvořit zcela nové organismy. Ty společnost sestavuje tak, aby daly najevo, jestli se v okolí vyskytují předem stanovené kombinace takových látek, které odhalí například přítomnost rakoviny nebo odkáží k autoimunitnímu onemocnění.

„Víme, že jednotlivé buňky vykazují neuvěřitelně bohatý soubor vlastností, které mohou předpovědět zdravotní stav pacienta, ale problémem je, že je často nelze nalézt a následně dešifrovat. Naše technologická platforma to dokáže, díky čemuž analýzu jednotlivých buněk zpřístupňuje a usnadňuje její využití zdravotníky anebo výzkumnými pracovníky,“ říká Daniel Georgiev, spoluzakladatel a ředitel Sampling Human. Ten firmu založil s Hynkem Kaslem v roce 2016 právě proto, aby zdravotní diagnostiku vylepšili.

„Zůstali jsme u medicíny založené na symptomech,“ vysvětlují odborníci biotechnologického startupu s tím, že diagnostikovat podle nejasných proměnných, jako je třeba únava, ospalost, slabost, brnění či svědění, má za následek „nepřesné řemeslo“.

Naproti tomu se v buňkách skrývají přesné informace. „Každá buňka v kapce krve má jinde v těle nejméně milion kopií. Každá buňka představuje důležitý údaj o zdravotním stavu. Naším cílem je odhalit cenné buňky mezi miliardami dalších v pozadí,“ vysvětluje startup.

Ambiciózní vize

V přepočtu přes 33 milionů korun od fondu i&i Biotech má teď pomoct s dalšími výzkumnými aktivitami, růstem firmy i přípravami na další investiční kolo. „Sampling Human představuje ukázkový příklad nadějného startupu s dynamickým vedením, ambiciózní globální obchodní vizí. A především špičkovou technologií, která v sobě skrývá potenciál způsobit doslova revoluci ve svém oboru,“ říká Jaromír Zahrádka, výkonný ředitel i&i Biotech.

Fond se mohl v případě této investice odrazit od svého hlavního sponzora i&i Prague – biotechnologického inkubátoru, který se Sampling Human spolupracuje už od roku 2019. Pro i&i Biotech se jedná o třetí oznámenou investici v letošním roce. Milionem dolarů podpořil vývoj léků pomocí umělé inteligence, další dva miliony dolarů poslal na vývoj léku na rakovinu.

Fond i&i Biotech vznikl loni v září, a to spoluprací Evropského investičního fondu a společnosti i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Sídlo má v Lucembursku. Zaměřuje se na podporu firem vzešlých z univerzitního výzkumu a na léčiva, diagnostiku a lékařské přístroje. Na investice má k dispozici přes 45 milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy korun, které plánuje poslat do zhruba dvaceti společností v rané fázi vývoje. Hodlá se přitom zaměřit hlavně na střední Evropu.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym