Duna je všude. Hans Zimmer už má hudbu pro druhý film, vedení Warner Bros. je na hraně jeho schválení

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna-1

Foto: Vertical Ent.

Duna je všude

0Zobrazit komentáře

Je tady páteční podvečer a s ním další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Tentokrát je to hlavně Duna, kterou po více než padesáti letech snad dostaneme v ultimátní audiovizuální formě.

Zatímco u nás první diváci obdivují její monumentálnost, v Hollywoodu se už živě diskutuje o druhé části a skladatel Hans Zimmer popisuje, jak vytvořil zvláštní hudbu. Po jeho fascinujícím komentáři se vydáme do Gothamu pro dechberoucí trailer Batmana nebo do džungle s hrdiny filmového Uncharted. Nakonec se necháme pohltit třeba postapokalyptickým sci-fi z Ruska.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

Duna je všude: Není se čemu divit. Adaptace jednoho z nejoceňovanějších sci-fi vůbec už několik týdnů sbírá veskrze nadšené recenze kritiků i diváků a neustále se diskutuje o tom, jestli vznikne druhý film, zpracovávající druhou polovinu knihy. Vedení Warner Bros. si zatím rozhodnutí nechává pro sebe, k tématu teď přesto řeklo dosud nejvíce. Šéfka studia Ann Sarnoffová například v rozhovoru s Variety zmínila, že příjmy z kin nejsou pro pokračování zdaleka tak směrodatné, jak si někteří myslí.

Ve Warner Bros. jsou totiž hlavně nadšení z toho, jak se první film podařil, jak je výtvarně bohatý a jaký vypráví příběh. Všechny tyto aspekty jsou prý důležité pro značku studia, případně službu HBO Max. Zde je také významný dlouhodobý dopad, ne jen okamžitý výdělek z pláten. Schválení natočení druhé části se navíc bude řídit jejím kreativním i finančním potenciálem, který je odlišný než pro první část – kvůli aktuální pandemii, příběhu a dalším faktorům. Duně se nicméně v kinech daří dobře už teď.

Jednoduše jde o filmovou událost, jaká se naskytne jen málokdy, zvlášť s ustupující pandemií a kvůli dlouhému nedostatku velkých spektáklů v kinech. Villeneuvův snímek hlad po nich naplňuje dokonale, když na plátně předvádí až neuvěřitelně monumentální vesmírné lodě nebo atmosféru taktilního cizího světa s rozsáhlou mytologií.

dune-warner-bros-timothee-chalamet-zendaya

Foto: Vertical Ent.

Chani a Paul ve výpravném sci-fi Duna

Pro dokonalý dojem je vedle epického obrazu zásadní také hudba, o niž se postaral Hans Zimmer. Za celou svoji kariéru s více než 140 soundtracky nikdy nevytvořil něco takového jako v Duně. Jak popisuje v rozhovoru pro IndieWire, byl to pro něj velice osobní projekt, na němž v hlavě pracoval už od svého dětství, kdy román Franka Herberta poprvé četl. Jakmile konečně dostal příležitost, dlouho experimentoval se základním pojetím a pak z něj vytryskl masivní proud nápadů.

Základem byly ženské hlasy (mezi jinými i Lisy Gerrard, známé z legendárního soundtracku Gladiátora), elektrické kytary a akustické nástroje upravené tak, aby zněly zcela mimozemsky. „Vycházením až na hranu technologie jsem se snažil dosáhnout znění, které je jinak lidsky nemožné. Například jsem kladl zvukové vlastnosti jednoho nástroje přes druhý, čímž získáte tyhle neskutečné zvuky,“ řekl Zimmer. Ty pak doplňuje ať už sólový nebo sborový zpěv v neexistujícím jazyce. Výsledkem má být kombinace překvapení, zvláštnosti, šumu obřích písečných dun i dojmu nebezpečí.

Skladatel narazil na osobní zlatou žílu kreativity a přicházel s další hudbou i po tom, co už byl první film dokončený. Na streamovacích službách si lze proto vedle jeho soundtracku poslechnout i další 3,5 hodiny zvuků z cizího světa v daleké budoucnosti. Když Villeneuve Zimmerovi řekl, že je už víc hudby pro snímek netřeba, dostalo se mu odpovědi: „Já vím! Ale bude druhá část! Potřebuješ hudbu pro druhou část! Poslouchej tohle!“ Villeneuve už pracuje na scénáři druhé poloviny Duny a bude připravený příští rok natáčet.

Pátý Indiana Jones se znovu odkládá: Nový příběh nejslavnějšího filmového dobrodruha měl na plátna dorazit už příští rok v červenci, Disney teď ale premiéru odsunulo až na červen roku 2023. Není to kvůli pandemii jako spíš kvůli zranění Harrisona Forda a nejspíš také změně ekonomické strategie studia. Posouvá se totiž i mnoho dalších filmů, hlavně od Marvelu. Třeba nový Doctor Strange vyjde až příští rok v červnu, Thor: Love and Thunder v srpnu, druhý Black Panther pak v listopadu. Nejbližší marvelovská premiéra, film Eternals, zůstává stejná, tedy už za dva týdny 4. listopadu.

Na co jsme zvědaví

The Batman s Robertem Pattinsonem už v rok starém traileru ukázal, že půjde o dosud možná nejtemnější filmové pojetí netopýřího hrdiny. Od té doby jsme v reakcích na testovací projekci slyšeli zmínky psychologického hororu a něco takového potvrzuje i nový trailer. Snímek Matta Reevese představí Batmana hledajícího svou identitu, zcela ponořeného do brutálního boje s korupcí v Gothamu. Jak jsme popsali v samotném článku, bude kombinovat existencialismus, politický thriller i kriminálku.

***

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, či osobní tip osobnosti českého byznysu najdete v kompletním, osmadvacátém vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym