Hrozící pád čínského realitního obra Evergrande zasáhl akcie i krypto. Propadu využil i prezident Salvadoru

bitcoin_mince

Foto: A. Kozik/Pexels

Bitcoin je podle Hájka jako zlato – lidé si do něj ukládají peníze.

0Zobrazit komentáře

Realitní gigant Evergrande je druhou největší čínskou developerskou společností. Svoji pozici si ale vydobyl i díky stamiliardovým půjčkám, na jejichž splácení teď nemá prostředky. Obavy ze situace, jež hrozí krachem firmy, táhnou dolu jak akciový, tak kryptoměnový trh. Na tento pokles reaguje i středoamerický stát Salvador, jenž nejznámější kryptoměnu světa bitcoin nedávno uzákonil jako oficiální platidlo, a přikoupil dalších 150 bitcoinů.

Evergrande si svoji cestu mezi elitní developery buduje již od roku 1996 a za loňský rok dosáhla na obrat přes 75 miliard dolarů (zhruba 1,7 bilionu korun). Dlužno ovšem dodat, že v průběhu posledních let svůj růst financovala půjčkami ve výši 305 miliard dolarů, tedy 6,6 bilionu korun. A právě ty stojí za aktuálními problémy.

Jen během letošního roku akcie společnosti odepsaly už 85 procent a dosáhly nejnižší hodnoty za více než deset let. Jak informovalo BBC, některé banky nyní byly informovány zástupci Evergrande o tom, že firma není schopna splácet úroky. Ty přitom už narostly na 84 miliard dolarů (přes 1,8 bilionu korun).

Krach této obří společnosti děsí nejen zákazníky, kterým hrozí, že přijdou o peníze složené předem za bydlení, ale i zbytek světa. Mohutným poklesem na situaci totiž zareagoval jak kryptoměnový, tak i akciový trh. Index S&P 500, který zahrnuje pětistovku největších na burze obchodovaných podniků v USA, odepsal přesně 1,99 procenta.

A byť Čína částečně stojí za problémy společnosti – od loňského srpna platí v zemi opatření nařizující kontrolu nad zadlužením jednotlivých developerů – přímé vládní pomoci se Evergrande zřejmě nedočká. Čínští politici alespoň vyzvali velké věřitele, aby společnosti poskytli na uhrazení závazků více času.

„Věříme, že Peking by byl nucen zasáhnout pouze v případě, že dojde k dalekosáhlé nákaze, která způsobí, že padne několik velkých developerů, což by představovalo systémové riziko pro ekonomiku,“ uvedla ratingová mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings. „Pád samotné Evergrande by k takovému scénáři pravděpodobně nevedl,“ dodala.

Ve snaze státní opatření naplnit tak Evergrande získává peníze rozprodáváním bytů, jejichž cenu sráží mnohdy až o čtvrtinu. Předseda správní rady společnosti Chuej Kcha Jüan nicméně v dopise zaměstnancům oznámil, že firma svůj „nejtemnější okamžik“ překoná a splní závazky vůči kupcům nemovitostí, investorům, partnerům i finančním institucím.

Pád krypta využívá Salvador

Ještě hůře než akcie na aktuální situaci reagují kryptoměny. Bitcoin odepsal hned 7 %, ethereum dokonce 9 % hodnoty. Dolů jdou i ostatní měny jako ripple, dash nebo litecoin. Celý trh s kryptem podle magazínu Forbes umazal za jediný den 250 miliard dolarů (5,4 bilionu korun).

Toho se rozhodla využít vláda Salvadoru v čele s prezidentem Nayibem Bukelem, která nakoupila dalších 150 bitcoinů. Tím se počet mincí držených středoamerickým státem, jenž jako první na světě uzákonil bitcoin coby oficiální platidlo, navýšil na zhruba 700 bitcoinů.

Ty mají dle aktuálního kurzu hodnotu asi 31 milionů dolarů (670 milionů korun). A byť Mezinárodní měnový fond ani Světová banka salvadorskému zavedení virtuální měny příliš nefandí, prezident Bukele na svém Twitteru vtipkuje, že „pokud nakupujete, když je cena dole, nikdy vás nemohou porazit.“

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym