Jak změnit sídliště? Architekti ukázali, že i malá změna udělá velký rozdíl. Stačí prodloužit balkon

K zázračné změně je někdy potřeba jen málo. Architektům u panelového domu v pražské Hostivaři k ní stačilo rozšířit balkon o 90 centimetrů.

Eliška NováEliška Nová

arch

Foto: re:architekti

Jak změnit sídliště? Architekti ukázali, že i malá změna udělá velký rozdíl

0Zobrazit komentáře

Na proměnu sídlištní zástavby vznikají většinou celé knihy. Architekti z ateliéru re: udělali jen malou proměnu jednoho panelového domu v pražské Hostivaři. A světe, div se – i jednoduchý zásah změní panelák k nepoznání. Stačí prodloužit balkony a vytvořit z nich lodžie.

Ne, že by celý proces proměny byl jednoduchý. Autoři popsali poměrně strastiplnou a dlouhou cestu, na jejímž začátku byl úplně jiný záměr: „Studii jsme začali v roce 2016 s nádechem developmentu, tedy se střešní nástavbou, komplexní rekonstrukcí, doplněním výtahu, rozšířením lodžií.“

Po střetu s realitou společenství vlastníků jednotek (SVJ), několika odvolání, desítkách hodin schůzí a prezentací jsme skončili se subtilním zásahem,“ popsali na svém facebookovém profilu architekti z ateliéru re: proměnu hostivařského panelového domu.

Střešní nástavba měla podle Davida Pavlišty z re: sloužit k tomu, aby do SVJ přibyly peníze, které by pak posloužily právě na kompletní rekonstrukci, v rámci níž měl přibýt rovněž výtah a mělo dojít také k rozšíření lodžií. Některé domácnosti ale změnu odmítly.

Proměna panelového domu

Foto: re:architekti

Balkony jsou nově o devadesát centimetrů širší

„Nepřály si jakoukoli změnu. Jiné naopak projektu velmi fandily. Diskuze byla zprvu zajímavá, později už poněkud unavující. Zásadní roli v projednání se spoluvlastníky sehrála paní Jarmila Ditrychová, předsedkyně společenství vlastníků,“ popsal pro CzechCrunch Pavlišta.

Nakonec tedy došlo pouze k rozšíření lodžií a propojení dvou menších balkonků v jeden celek. I to ale přineslo obrovskou změnu. Nejen proto, že rozšíření zvyšuje užitnou hodnotu všech bytů. A pravděpodobně i jejich tržní cenu. Stačilo přitom pouhých devadesát centimetrů.

Původní balkony měly zhruba 1,1 metru, nyní jsou dvoumetrové. „Vlastníci jednotek si sami volili z možností snížení parapetů, přímého vstupu na zahradu nebo materiálu podlahy lodžie. S výjimkou vybourání parapetů některých bytů zůstává původní konstrukce nedotčena,“ líčí autoři.

Architekti zvolili ocelové konzole, které mají protipožární nástřik, ostatní ocelové konstrukce jsou potažené zinkem. Stropy nad rozšířenou částí jsou ocelobetonové, zatímco podlahu tvoří modřínová nebo dřevoplastová prkna. Konstrukce také umožňuje lodžii dodatečně zasklít.

„Domnívám se, že se nám podařilo vystihnout silnou stránku paneláku a dále s ní pracovat. Vizuálně je jižní fasáda zcela nová, užitně se z minibalkonku stává prostor, kam se vejde pohodlné sezení či jídelní stůl,“ říká Pavlišta.

Byť je toto řešení navržené konkrétně pro dům v Hostivaři, je aplikovatelné i na jiné paneláky. Investiční náklady na změnu vyšly na pět milionů korun. SVJ platilo rozšíření z fondu oprav, dílčí úpravy jako snížení parapetů nebo francouzská okna si vlastníci hradili sami.

Proměna panelového domu

Foto: re:architekti

Pravděpodobně se tím zvýšila i tržní hodnota bytů

Proměna panelového domu

Foto: re:architekti

Řešení je aplikovatelné i na jiné paneláky

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym