Když italská elegance potká německý sport. Na novou kolekci Prady s Adidasem padly i oceánské plasty

Filip HouskaFilip Houska

adidas-prada

Foto: Adidas/Prada

Předělaná silueta modelu Forum od Adidasu

„Proč bych měl mít na svých teniskách malou peněženku,“ mohou se mnozí ptát při pohledu na novou verzi ikonických bot Originals Forum z dílen Adidasu, na kterých německý obr pracoval s legendou italské módy, Pradou. Jen o nich to ale není – dva giganti svých módních oborů nyní představili společnou kolekci, která vedle uhlazeného vzhledu vyniká i ekologickou složkou. Cena? Přes 600 tisíc korun.

Adidas a Prada se už v minulosti setkaly. V roce 2019 spolu značky vypustily první spolupráci, která se stala instantním hitem a její módní kousky se prakticky hned vyprodaly. I proto, že vycházely ve velmi limitovaných počtech. Teď si německý sportovní gigant a italská ikona luxusu podaly ruce (lépe řečeno šicí stroje) znovu – a představily kolekci Adidas for Prada Re-Nylon, sen pro fanoušky prémiového athleisure.

Slovo athleisure označuje svým způsobem městskou módu založenou na pohodlí a kapce elegantnějšího stylu. Přesně do této škatulky míří jednadvacet nových kousků, na kterých Adidas s Pradou pracoval. Patří mezi ně přepracované tenisky Forum (v nízké i vysoké variantě), které jsou obepnuté jednoduše vyvedenou peněženkou, sportovní bundy se třemi proužky, bílé a černé mikiny, decentní klobouky a pár tašek a batohů.

adidas-prada2

Foto: Adidas/Prada

Nová kolekce Adidasu a Prady

Všechny kousky, pohybující se cenově od zhruba deseti tisíc až po pětatřicet tisíc korun, mají jednotný design založený na ikonických prvcích Adidasu a drobného loga Prady. Vlastně ani nějak nevyčnívají z množství jiné městské módy. V něčem se ovšem oproti většině dostupného sortimentu odlišují – jde o zpracování, v rámci kterého obě firmy použily udržitelné materiály.

Prim hraje v nové kolekci tkanina, kterou Prada marketingově nazývá Re-Nylon. Ve výsledku se jedná o textilii, která je tvořená recyklací plastového odpadu sesbíraného z oceánů a odpadu z textilních vláken. Má ji tak být možné čistit a recyklovat donekonečna, aniž by ztratila cokoliv na své kvalitě. Do konce roku 2021 chce Prada svou výrobu založit čistě na tomto „panenském nylonu“.

Na udržitelnost se sám soustředí i Adidas, což dost možná nejlépe ilustruje několikaletá spolupráce s organizací Parley for the Oceans, která bojuje proti znečišťování oceánů. Společně v minulosti nejprve představily tenisky, na které padly právě oceánské plasty, a postupem času odhalily celou sportovní kolekci – od triček až po větrovky.

Loni v květnu se Adidas spojil také s americkou značkou Allbirds, která vyrábí natolik pohodlné tenisky z ovčí vlny, že si je zamilovalo celé Silicon Valley. Obě značky spolu pracovaly na modelech, jejichž vrchní „látkovou“ část tvoří ze 70 procent recyklovaný polyester od Adidasu a zbytek přírodní celulóza od Allbirds. Podrážka je pak složeninou polyuretanové pěny a materiálu z cukrové třtiny.

Aktuální kolekce od Adidasu a Prady vstoupila do prodeje včera, přičemž celý sortiment je nabízen v mobilní aplikaci Confirmed, kterou Adidas vyvíjí i kvůli svému úmyslu vstoupit do virtuálního vesmíru, což nedávno potvrdil i masivním prodejem digitálních sběratelských předmětů. Při sečtení všech nabízených kousků se pak dostáváme na cenovku přes 600 tisíc korun.