Na oběžné dráze jedli pizzu a dostali se výš než většina astronautů. Historická civilní mise SpaceX úspěšně skončila

Jiří SvobodaJiří Svoboda

inspiraton4_3

Foto: SpaceX

Posádka si volala také s dětmi v nemocnici v Memphisu

0Zobrazit komentáře

Byl to vůbec první vesmírný let, kterého se účastnili výhradě neprofesionální astronauti. Díky tomu je označován za milník ve vesmírné turistice. Mise Inspiration4, jež využila systémů SpaceX, dnes úspěšně skončila, když se kapsle s posádkou v 1 hodinu a 6 minut středoevropského času dotkla hladiny Atlantiku, asi 44 kilometrů od pobřeží Floridy. Let byl přitom pro čtyřčlennou posádku dosti netypický.

Misi zafinancoval z vlastní kapsy americký miliardář Jared Isaacman a událost spojil s veřejnou sbírkou pro dětskou nemocnici v Memphisu, která patří k předním světovým kapacitám v oblasti léčení rakoviny. Sám jí daroval již 100 milionů dolarů a veřejnost zažádal o stejnou částku, z níž se povedlo vybrat lehce nad polovinu. Byl velitelem celé mise a přibral k sobě další tři pasažéry.

„Byla to pro nás fakt jízda. A to jsme teprve na začátku,“ zahlásil bezprostředně po měkkém přistání do oceánu Jared Isaacman do vysílačky. Mise podle prvotních informací proběhla přesně podle plánu, bez jakýchkoliv větších problémů.

inspiration4_1

Foto: John Kraus / Inspiration4

Loď Crew Dragon s posádkou mise Inspiration4 těsně před přistáním

Jedno z míst na palubě lodi Crew Dragon připadlo asistentce lékaře z této nemocnice, Hayley Arceneauxové, která sama rakovinu prodělala. Mimo jiné si připsala titul vůbec prvního člověka ve vesmíru s prostetickým kloubem – vládní agentury lidem s tímto hendikepem cestu do vesmír nepovolovaly. Druhé místo zaujala geoložka Sian Proctorová, která se již o místo astronautky dvakrát neúspěšně ucházela. Poslední místo připadlo Christopherovi Sembroskimu, který ho dostal darem od svého kamaráda.

Loď Crew Dragon Resilience, kterou mise Inspiration4 využila, byla vybavena ve své špičce průhlednou kopulí, přes níž se mohli astronauti klidně po celé tři dni koukat na Zemi. Navíc se jim tento pohled naskytl z výšky, kterou zažila jen hrstka lidí. V průměru se totiž posádka Inspiraton4 nacházela ve 575 kilometrech, což je výš, než se nachází například Mezinárodní vesmírná stanice.

Inspiration4 znamenala i mnohá další poprvé. Díky povaze mise veřejnost věděla poměrně málo o tom, co se na palubě celé tři dny dělo. Detaily cesty byly právě na Isaacmanovi a přestože si mohl vybrat čistě vyhlídkovou cestu, na palubě se svými souputníky dělal i některé pokusy.

Experimenty měly zkoumat vliv radiace na člověka, právě proto, že takto vysoko nad Zemi se dostávají astronauti jen výjimečně. Stejně tak bychom se měli dozvědět více o tom, jak na výšky reaguje samotná loď Dragon – i ona sama se v těchto letových hladinách nacházela poprvé. Kromě toho ale posádka měla i čas na hovory se Zemí, například právě s dětskými pacienty podporované dětské nemocnice.

Mimo jiné se účastníci vesmírného výletu věnovali i volnočasovým aktivitám, spali, poslouchali hudbu, dokonce se dívali na filmy a pochopitelně jedli. Zatímco běžní, profesionální astronauti jsou často odkázáni na stravu zmáčknutou do malých tub, posádka první plně civilní mise měla o něco vytříbenější jídelníček.

Ze seznamu, který byl zveřejněn na Twitteru mise, je patrné, že posádka si mohla pochutnat třeba na pizzových sendvičích, čerstvé zelenině, salámu, slanině, boloňských špagetách, tortillách nebo bonbónech Skittles a M&Ms.

inspiration4_4-min

Foto: John Kraus / Inspiration4

Posádka mise Inspiration4 po návratu na zem

Inspiration4 dala světu i poměrně jasnou ukázku toho, jak by mohla vypadat budoucnost turistických letů do vesmíru. Brány se teď skutečně otevírají všem, kdo má dostatek peněz a pár měsíců času na absolvování krátkého výcviku i samotného letu. Je nicméně třeba říct, že stále se nejedná o žádný jednoduchý víkendový výlet a skýtá i svá rizika.

Jak v komentáři pro CzechCrunch popsali vesmírní experti Petr Brož a Jan Spratek, riskantních faktorů je hned několik. Astronauti, kteří roky před svým letem netrénují, mohou například trpět velkými nevolnostmi způsobenými stavem beztíže. Nebezpečnou je i samotná oběžná dráha, kde se nachází velké množství kosmického odpadu. I objekty v řádech jednotek centimetrů mohou kvůli vysokým kolizním rychlostem znamenat pro posádkou jistou smrt.

Své první turistické lety nedávno provedly také společnosti Blue Origin a Virgin Galactic, ovšem v jejich případě se jednalo pouze o suborbitální zážitek na pár minut. Pro SpaceX není vesmírná turistika zatím stěžejní částí byznysu a jediná známá mise, kterou má v tomto směru v plánu, je okružní let kolem Měsíce v rámci projektu #dearMoon. Na ten má šanci se podívat i český kreativec Yemi A.D.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym