Obří prodej Avastu za téměř 200 miliard korun má zelenou. Akcionáři schválili spojení s americkým konkurentem

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

avast-office-praha-hq-min

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu

0Zobrazit komentáře

Jeden z největších obchodů tuzemské historie je opět o něco blíž. Akcionáři Avastu v klíčovém hlasování schválili prodej firmy do rukou americké společnosti NortonLifeLock, která za českou antivirovou firmu zaplatí v přepočtu až téměř 200 miliard korun. Před nedávnem dali celé transakci zelenou také akcionáři druhé strany, a tak v kyberbezpečnostním světě vznikne nový obří hráč. Dokončení transakce se očekává v polovině příštího roku.

„Značně podhodnocená nabídka. Hrozí, že Avast bude prodán příliš levně.“ Takové obavy vyjadřoval v srpnu po oznámení chystané transakce britský správce aktiv Schroders. Měl na to právo. Větší podíl ve firmě než on měli už jen dva zakladatelé Avastu, Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Nakonec však jeden z největších akcionářů nenašel dostatečnou podporu a v dnešním hlasování byla česko-americká fúze schválena.

Na mimořádné valné hromadě v Londýně, kde je Avast i kótován na burze, byl potřeba souhlas 75 procent přítomných akcionářů. „Společnost Avast oznamuje, že se dnes konala schůze soudu k projednání plánu a valná hromada k projednání zvláštního usnesení týkajícího se fúze a že plán i zvláštní usnesení byly schváleny požadovanými většinami,“ uvedl Avast ve svém prohlášení. Pro spojení hlasovalo přes 86 % držitelů akcií, jež vlastní přes 94 % všech akcií.

Fúzi již před několika týdny schválili také akcionáři NortonLifeLock a schválilo ji rovněž americké ministerstvo spravedlnosti. Spojení budou muset ještě schválit regulátoři v dalších zemích, kde obě společnosti působí, proto se očekává uzavření transakce až kolem poloviny příštího roku, ale největší potenciální překážky by již měly být překonány. Na spadnutí tak je jeden z největších obchodů, jaké Česko pamatuje.

Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladatelé Avastu

Americký konkurent hodlá za pohlcení celého Avastu, s nímž se propojí v jedné firmě, zaplatit až 8,6 miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu přes 191 miliard korun. Akcionáři Avastu přitom mají nárok na kombinaci peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií společnosti NortonLifeLock. Buď za své akcie získají většinu odměny v hotovosti, nebo zvolí méně hotovosti a více akcií NortonLifeLocku. Fúze pak dle výběru akcionářů ocení Avast v rozmezí přibližně 8,1 až 8,6 miliardy dolarů, tedy 180 až 191 miliard korun.

„Dlouhodobým posláním Avastu je umožnit vznik digitálního světa, který každému poskytne bezpečí a ochranu soukromí. Navrhované spojení s NortonLifeLock je významným krokem vpřed na této cestě. Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity,“ uváděl v srpnu generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

NortonLifeLock a Avast společně vytvoří významného hráče v oblasti kybernetické bezpečnosti pro spotřebitele. Nové jméno pro společnou firmu se prozatím hledá, ale jasné již je, že nová antivirová a bezpečnostní firma by poskytovala služby více než 500 milionům uživatelů, z nichž je téměř 40 milionů platících. Jakmile bude transakce uzavřena, Avast odejde z londýnské burzy a společný podnik bude obchodován na americké burze Nasdaq, přičemž firmě zůstane dvojí sídlo – jedno v Praze, druhé v Tempe v americkém státě Arizona.

Ondřej Vlček již oznámil, že spolu se dvěma zakladateli Avastu se rozhodl, že zvolí nabídku, v rámci níž dostanou více akcií – a tedy zůstanou v nové společnosti významnými akcionáři. Sám Vlček se posune do role prezidenta a člen představenstva společného podniku. Spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš by se měl stát v představenstvu nezávislým ředitelem. Sám byl přitom dosud největším akcionářem, když držel 25 procent. Jeho kolega Kučera měl necelých 10 procent.

Právě Pavel Baudiš s Eduardem Kučerou zakládali Avast už v roce 1988. Postupně z něj vytvořili jednoho z největších světových hráčů v oblasti kybernetické bezpečnosti spotřebitelů, přičemž nejznámějším jsou jeho bezplatné antiviry. V roce 2016 Avast v rámci velkého obchodu za 1,3 miliardy dolarů koupil konkurenční AVG a o dva roky později vstoupil na londýnskou burzu. Naposledy Avast oznamoval, že za poslední čtvrtletí utržil přes 5 miliard korun při zisku EBITDA ve výši 2,8 miliardy.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym