Pět kryptoměn, které sledovat v roce 2022 aneb Na co upřít pozornost vedle bitcoinu či etherea, radí David Stancel z Fumbi

David StancelDavid Stancel

stancelKomentář

Foto: Fumbi

David Stancel ze společnosti Fumbi

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny podobně jako technologické akcie zažily v lednu silné propady. Každý pokles je ovšem zároveň příležitostí. Svět virtuálních mincí zůstává prostorem, který je třeba sledovat. A víc než kdy dřív platí, že to není jen bitcoin a ethereum. Na které další tokeny upřít pozornost? To sepsal David Stancel, technický ředitel krypto-investiční společnosti Fumbi, který soustavně testuje nová kryptoaktiva.

O tom, že kryptoměny by v omezené míře měly patřit do portfolia moderního investora, jsme psali už v našem Průvodci pro začínající investory, jehož je Fumbi partnerem. V komentáři Davida Stancela, který je určen už poučenějším zájemcům, se pak dozvíte, na které projekty se zaměřit.

***

Terra (LUNA)

Jedna z nejúspěšnějších kryptoměn roku 2021, během něhož dokázala narůst z ceny 0,60 dolaru až na 90 dolarů (tedy z 13 korun na 1 900 korun) za jeden token s poetickým označením LUNA. Umístila se tak mezi top 10 kryptoměnami podle tržní kapitalizace. Jde o algoritmický stablecoin, tedy virtuální měnu vázanou na vnější aktivum, v tomto případě tradiční peníze a jejich hodnotu.

LUNA je kryptoměna využívaná na platformě Terra, která zajišťuje stabilizaci cen jednotlivých stablecoinů, a to za pomoci algoritmu, který kontroluje a upravuje jejich nabídku podle poptávky v reálném čase.

Nejznámější jsou algoritmické stablecoiny s označením UST – aby vznikl jeden UST, je potřeba spálit token LUNA v hodnotě jednoho dolaru. Množství tokenů je tedy dynamické, protože se neustále spalují a emitují nové virtuální mince, zároveň je ale daný pevný strop jejich zásoby – jedna miliarda.

Projekt Terra je velmi populární zejména na asijských internetových obchodech a v Jižní Koreji, kde má velkou uživatelskou základnu. Terra má již stablecoiny navázané mimo jiné na americký dolar, jihokorejský won či euro.

***

Solana (SOL)

Na trhu funguje několik projektů ze skupiny smartchainů, které se snaží být přímou konkurencí etherea a snaží se dosáhnout větší decentralizace, bezpečnosti sítě při co největší škálovatelnosti a co nejnižších transakčních poplatcích. Solana se začala ukazovat jako schopný konkurent, který může tuto vizi naplnit.

Jde o univerzální blockchain podobný ethereu, má však odlišný technický základ v tom, že vývojáři na něm vytvářejí aplikace prostřednictvím programovacího jazyka Rust namísto Solidity. Mezi funkcionality zatím patří nástroje pro decentralizované finance, chytré kontrakty známé jako NFT, jež se uplatňují třeba v digitálním umění, a různé herní platformy.

vavraboxed

Přečtěte si takéDárek k Vánocům? Kupte dětem bitcoin nebo akcii, radí Radovan VávraNejlepší dárek k Vánocům? Kupte dětem bitcoin nebo akcii, pochopí smysl investování, radí finančník Radovan Vávra

Její vznik se datuje do roku 2017, kdy jeden ze zakladatelů Anatolij Jakovenko zveřejnil technickou dokumentaci zvanou white paper. Solana mimo jiné využívá nový kryptografický mechanismus, který umožňuje efektivně škálovat při zachování maximální bezpečnost sítě a byl navržen tak, aby zaznamenával časovou stopu mezi počítači v decentralizované síti.

Solana má svoji vlastní měnu v podobě tokenu SOL. Využívá se zejména k placení transakčních poplatků a také při stakingu, což je určitá obdoba pronájmu kryptoměn. V oběhu je momentálně 310 milionů SOL mincí s celkovou zásobou 508 milionů SOL. Solana ovšem nemá fixní nabídku mincí, a tak 508 milionů není konečný počet. Jedná se tak o inflační token, jehož roční míra inflace byla nastavena na hodnotu 1,5 procenta.

Solana dokáže zvládnout 50 tisíc transakcí za sekundu, přičemž ethereum průměrně pouhých dvacet. Také nabízí výrazně menší poplatky za transakce než ethereum, které však na druhé straně disponuje větší mírou stability sítě, širokou základnou uživatelů a více funkčními aplikacemi. Solaně se v roce 2021 dařilo mimořádně dobře a dnes už je pátou největší kryptoměnou podle celkové tržní kapitalizace. Za poslední rok zaznamenala nárůst přibližně jedenáct tisíc procent.

***

Polkadot (DOT)

Polkadot je jedním z kryptoměnových zázraků poslední doby. Přestože se na scéně nachází již od roku 2016, podařilo se mu získat výraznou pozornost ze strany komunity až během minulého roku. Má jednu z nejzajímavějších technologií a celkově patří z dlouhodobého hlediska k nejperspektivnějším kryptoměnovým projektům.

Polkadot je zajímavý v tom, že jeho protokol umožňuje navzájem nesouvisejícím blockchainům bezpečně komunikovat, a tak mohou data proudit například mezi blockchainy etherea a bitcoinu bez jakéhokoli zprostředkovatele. Je také navržen tak, aby byl rychlý a škálovatelný, čehož dosahuje pomocí paralelních blockchainů, takzvaných parachainů, které odstraňují velkou část zatížení z hlavního blockchainu.

Polkadot má jednu z nejzajímavějších technologií a patří z dlouhodobého hlediska k nejperspektivnějším kryptoměnovým projektům.

Důležitou součástí vize projektu je takzvaný Relay chain. Ten je hlavním řetězcem sítě, který lze považovat za jakýsi základní stavební kámen celého ekosystému. Relay chain umožňuje rychlé transakce v reálném čase v rámci celé sítě a je komunikačním uzlem mezi jednotlivými parachainy v celé síti.

Polkadot představuje podobně jako několik post-bitcoinových kryptoměn decentralizovanou platformu a zároveň kryptoměnu. Jeho vizí do budoucna je vytvořit plně decentralizovaný internet 3.0 na bázi Web3, kde jeho uživatelé budou mít naprostou kontrolu nad svými údaji, identitou a osudem vlastních dat.

***

Avalanche (AVAX)

S rozvojem technologie blockchainu se objevují stále nová řešení starých problémů škálovatelnosti a použitelnosti, pro která si síť Avalanche zvolila jedinečný přístup. Ve své platformě využívá až tří samostatných blockchainů. Avalanche o sobě tvrdí, že je nejrychlejší platformou pro chytré kontrakty v blockchainovém odvětví.

Avalanche zavedla strategii trojitého blockchainu pro zjednodušení procesů konverzí a vývoje. Každý blockchain má specifickou roli a využití. Exchange chain (X-chain) slouží k vytváření nových digitálních aktiv v síti, Platform chain (P-chain) je blockchain používaný ke koordinaci validátorů a k vytváření podsítí a Contact chain (C-chain) představuje způsob konverzního blockchainu, který je kompatibilní se všemi důležitými nástroji etherea.

AVAX je název nativního tokenu sítě Avalanche, který pro uživatele stakingu (tokeny jsou uzamčeny jako depozit a jejich majitel za ně dostává odměnu) nabízí až 11procentní roční výnos. Tato kryptoměna běží na mechanismu PoS, ovšem na rozdíl od projektů Solana a Ethereum, které mají neomezenou nabídku mincí a stále ji zvyšují, Avalanche svou nabídku omezilo na 720 milionů tokenů.

Avalanche nedávno ohlásilo zajímavé partnerství s poradenskou firmou Deloitte, což v důsledku pomohlo růstu ceny tokenu AVAX. Deloitte bude používat blockchain Avalanche k budování efektivnějších platforem určených ke shromažďování, vyhodnocování a distribuování jak dokumentů a podkladů, tak financí při různých katastrofách. Klasické nástroje a bankovní systémy můžou být v těchto situacích jednak moc pomalé, jednak náchylné ke zneužití.

***

Polygon (MATIC)

Polygon, dříve známý také jako Matic Network, je platforma pro budování vzájemně propojených blockchainových sítí. Polygon bývá často nazýván jako internet blockchainů, jelikož je navržen tak, aby umožnil vznik ekosystému, ve kterém různé blockchainy nebudou fungovat jako samostatné entity, ale budou součástí širšího, vzájemně propojeného prostředí. Snaží se vyřešit některá z hlavních omezení etherea.

Token MATIC je základním zdrojem systému, lze jej použít pro staking a placení transakčních poplatků. Navíc držením MATIC tokenu získávají uživatelé možnost hlasovat o aktualizacích sítě. Stejně jako u mnoha jiných kryptoměn je nabídka tokenů MATIC omezená, což znamená, že v oběhu bude maximálně 10 miliard mincí, přičemž dnes už je aktivních tokenů téměř sedm miliard. Od doby, kdy rozšířil své funkcionality, zaznamenal MATIC obrovský nárůst ceny, za rok 2021 o více než 10 tisíc procent.

***

Komentář Davida Stancela je součástí našeho investičního speciálu, v rámci kterého přinášíme průvodce pro všechny, kteří si chtějí a mohou dávat peníze stranou, chtějí to dělat s pomocí moderních technologií a věří, že porazí inflaci. Více informací naleznete přímo na webu Průvodce začínajícího investora.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym