Nejzásadnější zprávy týdne

💰 Rockaway dává 14 milionů do projektu s Ackee: Udělat z Prahy ještě významnější adresu na poli blockchainu. Takový plán mají rychle rostoucí investiční fond Rockaway Blockchain Fund a vývojářská agentura Ackee, které se budou společně věnovat bezpečnosti v kryptosvětě.

🏅 Olympionici převezmou medaile z recyklovaných kovů: Recykláty by měly být na olympiádě v japonském Tokiu všude, kam se podíváte. Sportovci budou přebírat medaile z recyklovaných kovů na stupních vytištěných z plastového odpadu, ze kterých se pak ještě vyrobí obal na šampony.

🤖 Chatboti, kteří pomáhají CZC.cz i České spořitelně: Pražský startup Wingbot.ai vsadil na to, že lidské operátory zákaznické podpory nahradí chatboty. Teď je David Menger s týmem dodává pro velké hráče jako Česká spořitelna nebo CZC a letos chce vyrůst až na 10 milionů korun.

🛴 Bolt přijíždí do Prahy se stovkami koloběžek: Přeprava autem, rozvoz jídla i potravin, sdílená elektrokola a teď už i elektrické koloběžky. Bolt pokračuje ve velké expanzi po Česku a do Prahy nově nasadí stovky koloběžek.

🇨🇿 Architekti Chybík+Krištof promění Mendlovo náměstí: Ve středu Brna se chystá proměna známého Mendlova náměstí. Má se více otevřít lidem a hotovo by mělo být příští rok na oslavy 200 let od narození otce genetiky, po němž je pojmenované.

📨 Chuť e-shopů po automatizovaných e-mailech roste: Spolu s českou e-commerce roste i zájem o automatický e-mailing. Jan Tlapák, Jakub Stupka a jejich Ecomail díky tomu hlásí růst o dvě třetiny a míří na obrat 55 milionů. O jejich služby je zájem dokonce až v Japonsku.

🎥 Nový díl CC Watch: Myslíte si, že znáte ty nejlepší filmy s Nicolasem Cagem? Podívejte se na náš výběr a možná objevíte nové. A přitom můžete v dalším vydání newsletteru CC Watch zhlédnout i nové trailery na Dunu nebo historické drama Ridleyho Scotta.
Nejlepší články přímo z CzechCrunche
Čtyřdenní pracovní týden? Se zkrácenou pracovní experimentují v Česku i ve světě, ne všude ale dává smysl
Budeme do práce chodit o den méně? Čtyřdenní pracovní týden a delší víkend se stále více testuje v Česku i ve světě, a tak jsme se podívali, jak takové experimenty dopadají. Například na Islandu hlásí mimořádný úspěch.
I mega neuvážená rozhodnutí mohou být ta správná. Piero Sestak a jeho byznysová cesta v čele s K10 je toho důkazem
I šílená rozhodnutí mohou mít happy end. Třeba v podobě vytvoření komunikační skupiny s obratem v desítkách milionů. Její šéf Piero Sestak je skejťák, podnikatel, matematický olympionik a člověk, který snad neumí říct ne.
Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu
Na Zemi se stal nejbohatším člověkem, a tak se vydal dobývat vesmír. Jeff Bezos se dnes zapsal do historie, když ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu.
Kanceláře budoucnosti:
Jak se promění kanceláře v následujících letech? A jak to ovlivní vaši práci v nich? Bude trendem home office, oddělené pracovní prostory, open space nebo budeme pracovat z coworkingů? Nad tím jsme se spojili s předními firmami a přinášíme přehled toho, jak se segment kanceláří vyvine. Připomeňte si speciál Kanceláře budoucnosti.
Nový trailer Duny je tady. Na říjen se chystá jeden z nejepičtějších filmů poslední dekády
Podívejte se na nový trailer Duny, pro mnohé nejočekávanějšího filmu posledních let. Ukázka slibuje na říjen naprosto epickou podívanou, někteří šťastlivci dokonce už mohli zhlédnout úvod snímku. A jejich reakce jsou bez výjimky nadšené.
S letouny schopnými vzlétnout a přistát kdekoliv bude doprava příjemnější, říká Michal Illich. V Zuri jeden vyvíjí
Elektrické letouny schopné vzletět a přistát kdekoliv mají představovat budoucnost dopravy. Myslí si to Michal Illich, který v Česku takový stroj vyvíjí, a jeho startup Zuri by měl brzy začít létat s velkým prototypem.
Epická vstupní brána do moravské metropole. Podívejte se na finální podobu nového hlavního nádraží v Brně
Brno se po desítkách let konečně dočká nového hlavního nádraží. Podívejte se, jak bude vypadat epická vstupní brána do moravské metropole.
Burger jako NFT. Český satirik TMBK vytvořil pro McDonald’s unikátní digitální dílo, které se vydraží pro charitu
McDonald’s vstupuje do světa digitálního umění. Český satirik TMBK pro něj vytvořil unikátní obraz s populárním burgerem Maestro, který si můžete za kryptoměny vydražit ve formě NFT a přispět tím na dobrou věc.
Český startup Manta pomáhá pochopit data a nabral už 400 milionů. Oceňují nás po celém světě, říká Tomáš Krátký
Od investorů už získal český startup Manta téměř 400 milionů díky své unikátní technologii, která pomáhá firmám pochopit data. „Oceňují nás po celém světě, ale jsme pořád na začátku. Potenciál je obrovský,” říká zakladatel Tomáš Krátký.
Odměna za pití piva. Česká aplikace BeerSport na to využívá umělou inteligenci a používá ji 400 tisíc lidí
Vybrali si pivo – a vyplácí se to. Zdeněk Nový a jeho BeerSport nejdřív řešili vstupenky na festivaly, ale díky umělé inteligenci změnili zaměření a nabízí cashback za pití zlatavého moku. Dokonce chtějí proměnit způsob, jak Češi chodí do hospod.
Psychedelika pomáhají v léčbě už i v Česku. Nová aplikace iTrip sleduje, jak je užívají nekliničtí uživatelé
Absolvovat ketaminem asistovanou terapii u pacientů s depresí lze už i v Česku. Stojí za ní psychiatr Filip Tylš, který s kolegy vytvořil i aplikaci iTrip, aby mohli sledovat, jak s psychedeliky pracuje daleko početnější skupina neklinických uživatelů.
Elon Musk prozradil, že bitcoin drží i SpaceX a Tesla ho nejspíš začne opět přijímat. A cena vyskočila vzhůru
Elon Musk po čase promluvil o bitcoinu a znovu zahýbal s jeho cenou, která se v poslední době propadala. Prozradil, že nejpopulárnější kryptoměnu drží vedle Tesly také SpaceX i on sám a že se ji nikdo z nich nechystá prodávat.
Markéta Fibigerová má za sebou rok 1. IT Gymnázia. Se studenty si tyká a testuje limity českého vzdělávacího systému
Vysvědčení na formát A3, aby se vešlo i slovní hodnocení, tykání s ředitelkou a moderní forma výuky. Markéta Fibigerová má za sebou první školní rok na 1. IT Gymnáziu, kdy otestovala limity českého školství a ukázala, že to jde dělat jinak.
Investiční startup Fondee přilákal přes tři tisíce uživatelů a získal novou licenci ČNB. Umožní expanzi do zahraničí
Manželé Eva Hlavsová a Jan Hlavsa chtějí naučit konzervativní Čechy investovat. Teď jejich startup Fondee získal důležitou licenci od ČNB, která jim umožní nabídnout zajímavější investiční příležitosti a také expandovat za hranice.
Konzervativním Čechům byty sedí více než akcie, hlásí investiční platforma Lusq. Za rok na trhu jí prošlo 100 bytů
V posledních době u nás vzniklo několik služeb, které umožňují investovat do nemovitostí. Jednou z nich je i Lusq, jehož šéf Miloslav Lafek po roce od vstupu na trh hlásí překlopení do černých čísel a překonání hranice stovky nemovitostí.
Solitea opět nakupuje. Za stovky milionů získává dalšího dodavatele Microsoftu a obratem míří daleko přes 2 miliardy
Švýcarský PriceHubble nedávno koupil český startup Realtify a oba teď slaví. Investoři do něj posílají 735 milionů
Na horách v bezpečí. Aplikace Záchranka spustila elektronickou knihu túr, aby každý výšlap skončil šťastným návratem
Do kapsy ho nedáte, ale konkurenci tam strčí. Na novou konzoli Steam Deck od Valve nainstalujete Windows i hry z Epicu
Mějte se!
Filip, CzechCrunch
Sledujte CzechCrunch na sociálních sítích:
Facebook
Twitter
LinkedIn