Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kanceláře budoucnosti

Jak budou v budoucnu vypadat kanceláře a co nás v nich čeká? Přední firmy s námi sdílejí svou vizi

„Práce v kanceláři se nemá přizpůsobovat pracovnímu prostředí, nový flexibilní koncept pracovního prostředí se naopak má přizpůsobovat zaměstnancům a jejich potřebám. Flexibilní kanceláře mohou vypadat zdánlivě nahodile, ale každý prostor je do detailu promyšlen, aby poskytoval příležitosti, přizpůsobivost a usnadňoval práci. Kanceláře se tak stávají hubem – základnou, opravdovou a vyhledávanou jistotou pro zaměstnance,“ říká Erika Bohatá z pražské firmy Capexus, která se zaměřuje na pracovní prostředí.

„Lidé zde potkají kolegy, nasdílí, co je třeba, najdou vhodné prostředí pro jakýkoliv typ práce. Nebudou zde ale nuceni být každý den, dokonce ani celý den. Celkový koncept je postaven na důvěře,“ dodává Bohatá.

Zakladatelka a šéfka společnosti LD Seating Jitka Hurábová k tomu doplňuje, že podle ní kanceláře získají hybridní podobu, která bude zahrnovat pracovní místo u zaměstnance doma, v nedalekém coworkingu a v kancelářích firmy, pro kterou pracuje. Lidé tak nebudou využívat prostory pouze jedné kanceláře, ale i přesto bude dál hrát klíčovou roli design a inspirativní prostředí.

Polidštění prostor bude hlavní téma kanceláří budoucnosti

„S onou hybridní flexibilitou je spojen fakt, že po vstupu do kanceláře na vás již nebude čekat stůl s vaším jménem a rodinnými fotografiemi, ale bude se jednat o anonymní pracovní místo, které se ovšem rádo přizpůsobí vašim potřebám,“ říká Hurábová. Zaměstnanci tak nebudou mít jistotu, že bude mít kancelář vždy stejnou podobu jako v momentě, kdy ji opouštěli. Prostor se bude zpravidla díky nábytku variabilně měnit v odpovědi na aktuální potřeby těch, kteří jej využívají.

Dále ale bude poměrně klíčovou roli hrát i fakt, že kanceláře nebudou pouze pro práci, ale ve větší míře také pro zábavu a odpočinek. „Lidé nechtějí v práci jen pracovat, ale chtějí se zde i bavit. Zaměstnavatelé se proto budou snažit, aby bylo zaměstnancům vlastně jedno, jestli jdou do kavárny, nebo do práce. Polidštění prostor, to je podle mě hlavní téma kanceláří budoucnosti,“, dodává zakladatelka LD Seating.

Svou roli by tak v kancelářském světě měly mít i coworkingy a především flexi offices, tedy kanceláře, kde není nutné se na dlouhé roky dopředu uvázat k fixnímu prostoru, ale naopak s možností ho flexibilně měnit. Například rychle rostoucí startup totiž potřebuje téměř každý rok nebo dva nový prostor, ale dlouhodobé kontrakty mu to jednoduše nedovolí.

Trochu jiný názor má Martin Kameník ze studia Premier Interiors, který tvrdí, že dojde k celkové profesionalizaci pracovního prostoru. „Od schizofrenního ‘postgooglovského’ interiéru, kde bylo trendem potírání rozdílu mezi kanceláří a bytem, se vrátíme zpět k vysoce funkčnímu profesionálnímu pracovnímu prostředí plného technologií, které aktivně napomáhajících práci a také efektivně využívají pracovní čas zaměstnanců,” říká Kameník.

„Řešení jako chytré světelné scény pro lepší koncentraci a odpočinek, přes mobiliář s IP adresami pro snadnější vyhodnocování obsazenosti prostoru, až k řešení akusticky přes Active space noise control, které přinesou operativní řešení akusticky ve sdíleném prostoru. Tak to jsou jen střípky toho, co nás již brzy čeká,” dodává.

Digitalizace všude, kam se podíváš

I když jsme zatím poměrně na začátku, poslední rok ukázal důležitost digitalizovaných kanceláří a rozvoj nových technologií. Od rezervace místností pro meetingy, vzdáleného přístupu do kanceláře pro nastavení teploty nebo pro využití hardwaru až po automatizaci zavlažování květin, osvětlení nebo zabezpečení. Již dnes jsou součástí mnoha kanceláří chytré systémy, které hlídají nejen výše zmíněné, ale také zvyšují bezpečnost prostoru.

Velkým posunem v posledních letech je také vliv biofilního designu, kde se spojuje tradiční prostor s přírodou. Výjimkou tak nejsou a dlouhodobě nebudou kanceláře se stěnami z květin, automatizovaný hydroponický systém a tvorba lepšího vzduchu, ale také vliv přírodního designu na nábytek a další části kanceláří.

Speciál a obsah podporují

Načítám vyhledávání...