Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rok 2020 přinesl množství turbulentních zvratů a dlouhodobých změn, které ovlivní nejen naše životy, ale také byznys, trh a investiční příležitosti. Dali jsme proto spolu s předními investičními partnery dohromady dvacítku akciových titulů a dalších tipů, které vás rokem 2021 provedou.*

Partneři speciálu

* Výběr akcií neslouží jako investiční doporučení. List byl vybrán redakcí ve spolupráci s partnery a slouží pro inspiraci a edukaci. Vstup do jednotlivých titulů je na vlastní riziko.

20 tipů na akcie, které se v roce 2021 vyplatí sledovat

Akcie Aktuální cena Cena při publikaci Dnešní pohyb Profit / ztráta
Zdroj dat: IEX Cloud Změna od 3. 2. 2021:

Jak vidí letošní rok investiční experti

Jaromír Sladkovský

Jaromír Sladkovský
Generální ředitel v Raiffeisen investiční společnost

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?

Nejzásadnější vlivy na poli akcií se budou podle mého názoru v roce 2021 formovat hned z několika oblastí. Vliv bude mít politika a rétorika centrálních bank s ohledem na možné dřívější než avizované zvedání úrokových sazeb ve světle rostoucí inflace a postoj k pokračujícím nákupům aktiv z trhů. Dále také reálné výsledky (nejen amerických) firem versus pozitivní očekávání trhů (tržby, zisky). Jak nový americký prezident naplní své předvolební sliby o zvýšení daně z příjmů firem. Politika obchodních válek USA, Číny, EU a rozvíjejících se trhů. Regulace globálních monopolů a míra a rychlost preference „zelené“ ekonomiky.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, či přijde stagnace?

Z pohledu finančních trhů očekávám pokračování současného trendu minimálně v první polovině roku s ohledem na politiku centrálních bank (levné peníze/nízké úrokové sazby a nákupy aktiv). Největší hrozbou pro růst akciových trhů je rostoucí inflace a potenciální zvyšování daní. Nesmíme ovšem opomenout ani možné zhoršení situace s covid-19. Například mutace viru do agresivnějších forem, případně zjištění, že očkování je méně efektivní, než se předpokládalo.

Vliv vakcinace na akciový trh v průběhu roku.

Trhy mají do značné míry pozitivní očekávání spojené s vakcinací již zohledněno v cenách. Pokud tedy dojde ke zhoršení situace, prodlevám v očkování a v efektu očkování, dá se předpokládat negativní reakce akciových trhů. Důležité tedy bude, jak se vakcinace projeví v reálném výkonu firem a potvrdí očekávaný návrat do nového normálu. (Bude zajímavé, jak se s vakcinací vypořádá například Japonsko. Třetí největší ekonomika světa má v průměru starší populaci, která momentálně není příliš ochotna se nechat očkovat.)

Strategie pro diverzifikaci portfolia a financí v letošním roce.

Portfolio každého investora by mělo být v první řadě dobře diverzifikované. Z pohledu tří základních tříd finančních aktiv – akcie, dluhopisy a alternativní investice – by měly převažovat akcie nad dluhopisy, z teritoriálního pohledu poté rozvíjející se trhy. Určitě bude zajímavé sledovat i Velkou Británii, která aktuálně, zkoušená brexitem, nejvíce zaostává oproti ostatním rozvinutým trhům.

Z pohledu sektorů to jsou cyklická odvětví a zároveň odvětví, která byla nejvíce postižena koronavirem. U dluhopisů bych preferoval krátké splatnosti a korporátní dluhopisy. Očekávaný růst inflace a sazeb bude mít na dluhopisy s delší splatností negativní dopad, což jsme si velmi dobře vyzkoušeli v roce 2018. Domnívám se, že nejen příští rok, ale následující desetiletí bude mnohem více o alternativních investicích než doposud. Tedy reality, cenné kovy, private equity, nemovitosti apod.

Vyberte pět akcií, na které se podle vás vyplatí zaměřit v 2021 a proč?

Momentálně se mi líbí:

  • americké, české i evropské banky v tomto pořadí – očekávaný růst sazeb bude znamenat růst výnosů a zisků bank – pokud banka, tak CITI nebo JPM, pokud ETF, pak UYG nebo FAS
  • zelené energie – zde bych spíše vsázel na ETF, například TAN nebo ICLN – s novou americkou administrativou budou mít jasně „zelenou“
  • tradiční odvětví, která mají velkou šanci se vzpamatovat – například aerolinky AAL nebo DAL, pokud ETF, tak JETS
  • do budoucna velmi zajímavý esport, to je čím dál tím větší fenomén – například HERO nebo ESPO

A mnohé další. V současné chvíli bych byl opatrný do čeho konkrétně vstupuji jako investor. Dá se očekávat, že cesta vzhůru na akciových trzích bude i dolů a možná bude relativně brzy šance přikoupit si na poklesu trhů.

Jak se díváte na rozložení rizika ve virtuálních měnách (kryptoměnách) vedle akcií, zlata a dalších investic?

Za mě je prostor pro virtuální měny v dobře řízeném portfoliu tak na úrovni 1 % celého portfolia. Pokud samozřejmě někdo rád sází, potom může zkusit i více. Buď zbohatne, nebo se něco naučí a nebo obojí.

Jaroslav Brychta

Jaroslav Brychta
Head of Research v XTB

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?

Pokud bych se na současný trh měl dívat optikou keynesiánské soutěže krásy, a tedy jmenovat sektory, které budou podle mého názoru podle ostatních nejatraktivnější, řekl bych solární energie, elektromobilita a mediálně oblíbené růstové akcie. Z mého osobního pohledu, jako dlouhodobého investora, se mi na současných cenách stále líbí některé banky, midstream a vojenský sektor.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, či přijde stagnace?

To je otázka za milion. Bohužel nevidím konec současné fiskální a monetární expanze a čekám proto pokračování růstu akcií, zlata i kryptoměn. Dluhopisy jsou trochu jiné téma. Dovedu si představit, že by eventuální růst inflace a negativní reálný výnos mohl přimět řadu investorů k tomu, aby se začala zbavovat hlavně bezpečnějšího dluhu.

Tlak na růst výnosů ale neočekávám, protože by v této situaci pravděpodobně tyto dluhopisy končily v bilancích centrálních bank. To pak může ještě více zvýšit tlak na růst ceny na ostatních finančních aktivech a rizikovějších bondech, kde je stále ještě alespoň nějaký reálný výnos.

Vliv vakcinace na akciový trh v průběhu roku.

Peněžní zásoba v USA vzrostla meziročně o bezprecedentních 25 %. Do toho se stává normou rozdávat peníze domácnostem a obávám se, že se tohoto nástroje nebudou chtít politici vzdát do doby, než se začne inflace zvyšovat. Pokud se tedy přes léto podaří proočkovat většinu populace a v zimě se již covid nevrátí, očekávám, že nově vytvořené peníze začnou více cirkulovat, což zvýší tlak na růst cen nejen finančních aktiv.

Strategie pro diverzifikaci portfolia a financí v letošním roce.

Diverzifikovat v dnešní době není vůbec jednoduché. Dluhopisy už portfolio před další krizí na současných cenách budou chránit jen těžko. Zbývá proto zlato a některé další, trochu exotické, strategie. Možná nejvíce asymetrickým obchodem jsou v současnosti kryptoměny, které podle mého názoru v portfoliu dávají smysl, i když je zapotřebí počítat s vysokou volatilitou.

Vyberte pět akcií, na které se podle vás vyplatí zaměřit v 2021 a proč?

Obávám se, že již tak drahé a mediálně oblíbené akcie mohu být v roce 2021 ještě dražší. Na trhu může být prostě i nadále spousta horkého kapitálu a aktivita retailu je i nadále mimořádně vysoká.

Napadají mě tituly jako SolarEdge, Crispr Therapeutics, Teladoc, AirBnb, Nvidia a jim podobné. Přestože si myslím, že i nadále porostou, osobně bych se jim ale vyhýbal a zaměřil se spíše na momentálně neoblíbené hodnotové akcie, které jsou výrazně levnější. Z těch mohu jmenovat společnosti jako Kinder Morgan, Vistra, Huntington Ingalls Industries, Teva nebo klasiku všech klasik – Berkshire Hathaway.

Jak se díváte na rozložení rizika ve virtuálních měnách (kryptoměnách) vedle akcií, zlata a dalších investic?

Kryptoměny považuji za nezbytnou součást portfolia. Osobností krypto světa se stal za rok 2020 (podle časopisu Forbes) šéf Fedu Jerome Powell. Je to myslím velmi trefné a nikoho lepšího bych vybrat nedokázal. Měnová a fiskální politika se začíná vymykat kontrole, a pokud se něco nezmění, mohou z této situace kryptoměny těžit i nadále.

Romain Boscher

Romain Boscher
Globální CIO pro oblast akcií ve Fidelity International

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?

Jedním z nejpřekvapivějších trendů v roce 2020 bylo spojení faktorů společenské odpovědnosti (ESG) a finanční výkonnosti firem, a to jak během březnového pádu, tak i po něm. Náš výzkum ukazuje, že společnosti s nejvyšším hodnocením ESG v daném období kolektivně překonaly výkonnost a vykazovaly vyšší Sharpe ratio je vyšší a výnos upravený o riziko.

Věříme, že zavádění ESG politik ve společnostech se v roce 2021 ještě zrychlí, a to zejména v souvislosti s tím, jak se nyní USA plánuje věnovat tématům udržitelnosti a klimatickým změnám. Aby byla nyní firma považována za kvalitní, není třeba jen silné účetní rozvahy, dobrého obchodního modelu a stabilních výnosů, ale také vysokého hodnocení ESG.

Společnosti usilující po celém světě o přilákání nového kapitálu se tak stále více angažují v řadě témat jako je spokojenost zaměstnanců nebo uhlíková neutralita. Existují také velká očekávání ohledně toho, čeho by bylo možné dosáhnout urychlením dekarbonizace, což bude hlavním tématem jednání summitu OSN o změně klimatu pořádaném koncem roku 2021. Také digitalizace je trendem, který se v důsledku pandemie výrazně zrychlil.

Z toho nejvíce těží společnosti, které mají rozvinutou infrastrukturu, jako cloudová úložiště apod. Na druhém straně stojí kamenné obchody „starého světa“ – maloobchod. Jedná se však spíš o otázku generačního posunu mezi starými a novými sektory.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, či přijde stagnace?

Trhy mohou kolísat s tím, jak se pohybují mezi hojnou likviditou a hospodářskými škodami, ale zisky budou stále měřítkem dlouhodobé podnikové výkonnosti. Navzdory snižování dividend v určitých sektorech, akcie nadále nabízejí polštář výnosů kolem 2 až 3 procent, což vypadá ve světě téměř nulových sazeb stále atraktivně. Dlouho očekávané střídání stylů investování se v roce 2020 opět nepodařilo uskutečnit.

Pokusy o hodnotovému investování se rychle vrátily k růstovým titulům, a to navzdory tomu, že rozdíl ve valuaci u těchto dvou stylů byl historicky nejvyšší. Selhání hodnoty celkově může být způsobeno strukturálními problémy ve dvou sektorech: bankovním a ropném. Banky ve většině rozvinutých zemí očekávají nízké úrokové sazby po delší období. Vydělávají své peníze na arbitráži rozdílu mezi dlouhodobými a krátkodobými úrokovými sazbami a investováním vkladů do cenných papírů.

V současnosti ať umístí své peníze kamkoliv, jejich návratnost je extrémně malá. I když se banky dostaly do této krize v lepším stavu než při minulé krizi, počet nesplácených půjček by, pokud bude pandemie pokračovat i v roce 2021, mohl růst. Ropné společnosti také čelí mnoha výzvám. V minulých krizích stimulovaly ekonomiky nízké ceny ropy, ale Covid zkomplikoval situaci společnostem poskytujícím volnočasové aktivity a cestovním agenturám, které by za jiných okolností mohly z levnějšího paliva těžit. Mění se také fiskální prostředí.

Politika bude pravděpodobně zelenější než v minulosti a bude upřednostňovat obnovitelnou energii. Na vrcholu pandemie, kdy ceny ropy poklesly o 40 procent, však ceny obnovitelné energie stagnovaly. Velké ropné společnosti si to uvědomují. Giganti jako BP, Shell a Total snížily své dividendy a přerozdělily kapitál, aby investovaly do zelené energie. Společnosti, které při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku zůstávají pozadu, jsou stále ohroženější.

V roce 2021 nemusí dojít ke změně hodnot ve velké míře. „V lesích se skrývá spousta cenných stromů“, zejména mezi cyklickými odvětvími, jako jsou průmysl a trvanlivé zboží. Z toho mohou investoři těžit, zejména pokud bude v roce 2021 k dispozici účinná vakcína a bude zvýšená poptávka po ní. Investoři však musí dávat pozor na zombie firmy, které se mohou tvářit, že přinesou hodnotu.

Jak jsme byli svědky v Japonsku, tyto firmy mohou léta fungovat za neustálého refinancování, aniž by se formálně stali neplatiči, což přináší pouze malý nebo dokonce žádný růst valuací. Ve střednědobém horizontu očekáváme pokračování oslabování amerického dolaru, protože Fed zůstává u akomodativní politiky. To bude pozitivní pro trhy mimo USA, zejména pro Asii. Čína udržuje měnovou politiku na neutrálnější úrovni tím, že povzbudila své banky, aby projevily toleranci vůči společnostem, které vir zasáhnul, a prosazuje domácí reformy.

To by mohlo stabilizovat výnosy v roce 2021 a může to přinést i jistou míru diverzifikace pro globální investory. Komodity, měny a expozice na soukromých trzích, kde je přijímané riziko potenciálně lépe odměňováno, mohou také pomoci diverzifikovat riziko a zvýšit výnosy, pokud je oživení nerovnoměrné. Zejména pokud jsou špatná očekávání u vládních dluhopisů vyspělých trhů a chovají se v rámci tradiční alokace spíše jako pasiva než aktiva.

Vliv vakcinace na akciový trh v průběhu roku.

Lze říci, že nejistota ohledně vakcíny, ale i dopady měnových a fiskálních stimulů, stejně jako i růst příjmů, mohou v roce 2021 způsobit období volatility trhů. Ale tam, kde je krize, existuje také příležitost. Zůstáváme proto ve střehu před tím, co opravdu nastane, a to navzdory optimismu, který koncem roku 2020 panoval.

Strategie pro diverzifikaci portfolia a financí v letošním roce.

Ocenění některých amerických obřích společností se nyní zdá být odtržené od reality, přičemž některé akcie se obchodují za stokrát vyšší hodnoty, než jsou jejich výnosy. Pokud výnosy neodpovídají současným očekáváním pro roky 2020 a 2021, zůstávají tyto akcie zranitelné. Jakákoli korekce by mohla mít mimořádný dopad na širší trh, vzhledem k tomu, že technologičtí giganti nyní tvoří více než pětinu indexu.

Při bližším prozkoumání ale zjišťujeme, že existuje řada případů, kde se valuace liší právě kvůli pandemickým trendům. Investoři by měli jednat rychle, aby zachytili tyto výhodné nabídky na trhu. V závislosti na vývoji viru, distribuci vakcíny a jakékoli politické reakci může dojít k prudkým rotacím od necyklických k cyklickým nebo naopak, ale banky a ropné společnosti vždy zůstanou pod strukturálním tlakem.

Vyberte pět akcií, na které se podle vás vyplatí zaměřit v 2021 a proč?

Zde bych nechtěl jmenovat konkrétní akcie, ale náš fond, který odráží současné trendy. FF Future Connectivity (FF Global Communications) je koncentrovaným portfoliem 35–45 akcií, které mají výrazné růstové charakteristiky. V současnosti totiž žijeme ve zlatém věku konektivity. Rychlost komunikace, stejně jako její intenzita a rozsah, roste exponenciálně.

Lidé, místa a věci se stále více digitalizují, což způsobuje změny ve spotřebitelském chování a obchodních aktivitách. Z offline prostředí se přesouvají do onlinu a z online rozhraní na chytré mobilní telefony. S příchodem éry 5G sítí se tento trend ještě zrychluje. Je to o rychlejší a levnější komunikaci vedoucí k digitalizaci lidí, míst a věcí, a zároveň o změnách veškerých investičních sektorů. Vytváří to investiční příležitosti ve společnostech, které tuto konektivitu umožňují a těží z ní.

Každá generace mobilních i pevných komunikačních technologií poskytla nové způsoby propojení. Zlepšující se technologie připojení ovlivňují každou část ekonomiky – od uživatelů technologií v různých situacích/aktivitách (média, randění, rozvoz jídla, hraní her) přes finance (platby a půjčky) až po průmyslové aplikace (internet věcí, autonomní řízení, bezpečnost).

Když mluvíme s investory a klienty, často se ptají, zda promeškali technologickou párty, nebo jestli u nadhodnocených akcií nastanou korekce. My si myslíme, že se ptají špatně. Zažili jsme na vlastní kůži první vlnu, při které vznikly platformy, které se vyvinuly v globální fenomény.

Další fází technologického pokroku bude rozšíření mezi nové uživatele a růst výnosů, to vše přes hráče jako jsou Netflix a Zoom až po pestřejší a rozmanitější kombinace podniků napříč různorodými odvětvími od digitálního zdraví po online výuku.

Tomáš Voltr

Tomáš Voltr
Výkonný ředitel v Energy financial group

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?

Akciové trhy budou v roce 2021 formovány událostmi v uplynulém roce, přičemž zásadní rozvoj, a tedy příležitost kam investovat, vidím v oblastech energetiky, nových technologií a mobility. Co se týče energetického sektoru, kolísání ceny ropy a další aspekty pandemie koronaviru urychlily přechod k zelené energetice.

Stovkami milionů eur se jej navíc chystá podpořit i Evropská unie a obrat směrem k zelené energetice se dá předpokládat také v návaznosti na nedávné americké prezidentské volby – Joe Biden je známý podporovatel odpovědných projektů, přičemž na přelomu nového roku představil nový akční plán pro Spojené státy s názvem Revoluce zelené energie, který nejspíš brzy poputuje do Kongresu.

Svou investiční strategii upravili například i nadnárodní giganti jako BP, Shell či Total, kteří začínají ve větším měřítku investovat do zelených energetických projektů. S ohledem na výše zmíněné budou letos jistě zajímavé investice do společností, které vyrábějí moderní technologie pro zpracování obnovitelných zdrojů. Růst nových technologií lze pak předpokládat i v dalších odvětvích.

Pandemie nás přiměla k častějšímu pobytu ve virtuálním světě a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v následujícím roce, kdy se bude nadále rozvíjet nejen s ohledem na bezpečnou online komunikaci, ale také napříč obory, jako je například rozvoj digitálních technologií ve zdravotnictví či v automobilovém průmyslu.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, či přijde stagnace?

Zda bude trh růst nebo stagnovat s ohledem na pandemii závisí spíše na konkrétním sektoru, ale obecně je tento vývoj velmi těžké odhadovat. Fiskální politika a rychlé zadlužování jednotlivých států mohou mít negativní dopady na další ekonomický vývoj, na druhou stranu každá krize formuje trh a z akciového hlediska se tedy objevují příležitosti k investování a zajímavým výnosům. Ty jsem nastínil již výše.

Vliv vakcinace na akciový trh v průběhu roku.

Zdali bude vakcinace úspěšná, uvidíme až s delším časovým odstupem, a troufám si říci, že jeden rok je na to příliš krátký. Firmám v oblasti biotechnologií, které vakcínu vyvíjí, je v současnosti věnována velká pozornost. Zároveň ale v tuto chvíli mohou představovat významné investiční riziko. Společnost každopádně naléhavě potřebuje nějaký pozitivní podnět – příchod vakcíny jím určitě je a nehledě na její okamžité účinky může akciový trh, řekněme na přelomu druhého a třetího kvartálu, pozitivně ovlivnit.

Strategie pro diverzifikaci portfolia a financí v letošním roce.

Z hlediska diverzifikace může být rozumná kombinace investice do některé ze stabilních technologických společností formou akcií i dluhopisů, přičemž dlouhodobou stabilitu vykazují i společnosti zaměřené na společensky odpovědné projekty a zelenou energetiku. Kvantitativní uvolňování v uplynulém roce pravděpodobně vyvolá i vyšší inflaci, čemuž historicky odolávají drahé kovy. Také ty si tedy v letošním portfoliu investorů nejspíš najdou své místo.

Jak se díváte na rozložení rizika ve virtuálních měnách (kryptoměnách) vedle akcií, zlata a dalších investic?

Jak jsem již zmínil výše, drahé kovy historicky odolávají inflaci, kterou nyní můžeme očekávat s ohledem na zadlužení jednotlivých zemí. Kromě tradičních investic do zlata může být v příštím roce zajímavá měď, po níž poroste poptávka v souvislosti s rostoucími investicemi do zelené energetiky a do elektromobility.

Virtuální měny vnímám stále spíše jako spekulaci s ohledem na možnou volatilitu, na druhou stranu už mají místo na trhu a do budoucna budou nabírat na významu. Dle mého názoru je to tedy investice s potenciálem růstu a v rozumné míře dává smysl, v tomto případě je nicméně potřeba citlivě vážit i míru rizika.

Vyhledávání