Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Akcie

Akcie

Jak se stát burzovním matadorem na pár kliků

Na twitterovém účtu pražské burzy cenných papírů se v polovině listopadu objevil překvapivý graf s nápisem “10 000 Kč na začátku roku vs dnes”. Jednotlivé sloupce ukazovaly, kolik investor vydělal peněz, pokud zkraje roku vložil deset tisíc korun do akcií vybraných společností. U Amazonu to bylo něco málo přes 12 procent, u Applu 16,5 procenta, u Tesly 40 procent. A vítěz srovnání? Česká Pilulka s nárůstem ceny o bezmála 180 procent. Kdo jí svěřil deset tisíc, měl v listopadu 28 tisíc.

To je skvělá reklama nejen pro Pilulku a pro pražskou burzu a její trh Start, který je určený právě akciovým titulům menších společností, ale vůbec pro kapitálové trhy. A to včetně těch “nízkých” 12, resp. 16 procent u Amazonu a Applu. Takové zhodnocení je totiž u konvenčních investičních nástrojů, jako jsou spořící účty, nedostupné. Oproti nim jsou ale i výrazně rizikovější, protože cena akcií nejen stoupá, nýbrž také klesá, což bylo dobře vidět loni na jaře při první covidové vlně, kdy se většina akciových titulů propadla o desítky procent.

Jak na investice s Buffetem

Každopádně investování do akcií nikdy nebylo snazší než dnes. Vybrat si lze z řady mobilních aplikací, které umožňují nákup akcií na burzách po celém světě na pár kliků, pro ty méně odvážné a zkušené jsou pak k dispozici služby, které jdou cestou kolektivního investování nebo se zaměřují na investice do ETF fondů, které kopírují výkonnost vybraných titulů na burze.

“Investování na burze opravdu není pro každého, představa, že se probudíte, přečtete si pár titulků a pak podle toho u čaje v mobilu nakoupíte akcie, je bláznivá. Jde to, ale nakonec se spálíte,” varuje Jan Hájek, portfolio manažer fondu Top Stocks České spořitelny a jeden z doyenu zdejší investiční scény.

Co se tedy nabízí?

Akcie napřímo

Jak upozorňuje Hájek, tahle disciplína není pro každého. Na první pohled to vypadá lákavě, ale riziko, že proděláte, je poměrně velké. Dávno ovšem neplatí, že k tomu, abyste si mohli koupit akcii Applu nebo Nvidie, musíte mít makléře, kterému zavoláte a on za vás bude obchodovat. Stačí k tomu už jen mobil, připojení k internetu a platební karta…

Existují dvě základní možnosti. Tou první jsou klasické brokerské aplikace, v nichž si otevřete účet, pošlete si na něj peníze – obvykle potřebujete pár tisíc korun – a můžete začít nakupovat akcie. Je třeba ale mít na paměti, že transakce bývají zpoplatněné řádově jednotkami dolarů, obvykle také platí, že pokud se na účtu dlouho nic neděje, můžete dostat “pokutu”, důležité je vědět i to, že když budete s akciemi spekulovat, zisky (pokud ročně přesáhnou 30 tisíc korun) musíte danit…

Jaké aplikace použít? Na trhu už jich je řada, v Americe hodně populární Robinhood tu ovšem zatím není – pionýrem je české Fio banka, ačkoli její rozhraní je poměrně archaické, velmi vstřícné, i co se poplatků týče, jsou platformy XTB, Degiro, eToro, Lynx, známá je také služba Interactive Brokers. Mezi zkušenými burziány je hodně populární aplikace od Saxo Bank.

Zvláštní kapitolou je pak internetová banka Revolut, která investice do akcií také nabízí, ovšem jinou formou. Zatímco u XTB nebo eToro nakupujete celé akcie, v Revolutu lze pořídit jen jejich zlomek. Nevýhodou ovšem je, že jednak máte omezený výběr titulů, jednak fakticky nejste majitelem cenného papíru a nemůžete si ho třeba převést k jinému brokerovi. Na druhou stranu je to velmi jednoduchá, intuitivní, celkem levná a rychlá forma, jak s investováním začít.

ETF atd.

Zkratka ETF (z anglického exchange traded funds nebo-li na burze obchodované fondy) je kapitálovým fenoménem posledních let. A jde o jednu z nejspolehlivějších forem investic – v zásadě si kupujete akcie fondu, jehož podkladovým aktivem jsou vybrané cenné papíry, takže hodnota fondu kopíruje hodnotu těchto akcií. ETF se dá strukturovat v podstatě z čehokoli: nejoblíbenější a nejjistější jsou ETF, která sledují vyhlášené akciové indexy typu S&P 500, Nasdaq 100, FTSE 50.

Jak říká finančník Radovan Vávra na adresu ETF vázaných na S&P 500: “Investice do akcie, která kopíruje výkonnost 500 největších amerických firem, říká, že věříš, že americká ekonomika bude i za 30 let nejvýkonnější ekonomikou světa. A já jsem přesvědčený, že bude a že má cenu svůj důchod na tuto kartu vsadit.”

Samotné investice probíhají v podstatě identicky jako u akcií, nakupovat můžete přes aplikace a služby typu eToro, XTB, Plus500. Na Revolutu ovšem máte smůlu, tam ETF k dispozici nejsou.

Nástrojem příbuzným k ETF jsou CFD (zkratka pro Contract for Difference). Jde také o velmi populární investiční indexový derivát, který se od ETF ale výrazně liší – jeho podstatou je totiž spekulace na růst či propad daného podkladového aktiva, čímž můžou být akcie, ale také ETF nebo třeba komodity. Investice do CFD umožňuje například společnost Purple Trading.

Do akcií se ovšem dá investovat i jinak než prostřednictvím ETF nebo CFD. Jednou z těchto variant jsou investiční certifikáty, které nabízí například společnost Cyrrus. Jejich podkladovým aktivem bývají především akcie, certifikáty mají zajištěnu vysokou návratnost investice. Jde o typ dlouhodobé investice.

Investiční certifikáty

V zahraničí relativně rozšířený, v Česku ovšem pořád ještě ne tak známý finanční produkt, který v sobě snoubí možnost investovat do převážně akciových titulů, ale zároveň dává možnost si podržet vyšší míru bezpečnosti. Což pro konzervativní české investory může být lákavé. Průkopníkem na tomto poli je finanční skupina Cyrrus, která má ve své nabídce několik variant investičních certifikátů, spolupracuje na nich s předními světovými bankami jako Goldman Sachs nebo BNP Paribas.

Investiční certifikát je specifický druh cenného papíru s omezenou mírou rizika, která je dopředu daná. Investoři mají kdykoliv v průběhu životnosti certifikátu možnost ho prodat za aktuální tržní cenu. Certifikát zavazuje emitenta ve splatnosti vrátit předem určenou sumu s výnosem, který se samozřejmě odvíjí od ceny podkladového aktiva.

Investiční certifikáty nejčastěji využívají jako podkladová aktiva akcie firem zařazených do hlavních investičních indexů v USA a Evropě. Certifikáty zároveň usnadňují diverzifikaci investičního portfolia, jelikož jsou často tematicky zaměřeny na investičně perspektivní sektor, a ne pouze na jednu akcii, jak tomu bývá u klasických investic. Některé typy certifikátů navíc umožňují využít i jiné investiční nástroje než akcie.

Existují různé typy certifikátů, jako třeba garantovaný, expres nebo bonusový. Liší se mírou garance za aspoň část vkladu, tím, jestli v průběhu držení certifikátu dostává investor výplaty kupónových výnosů, dobou splatnosti nebo samozřejmě tím, jaká jsou jeho podkladová aktiva.

Robo advisory

Finanční služby jako Portu, Fondee nebo Indigo, které v posledních třech letech nabírají hlavně mezi mladšími střadateli na popularitě, těží z fenoménu známého jako robo-advisory. V podstatě jde o automatické systémy, které investorovi sestaví na míru portfolio složené hlavně z ETF. Lze přes ně investovat od pár stovek měsíčně a při odvážnějším profilu je možné se dostat na velmi slušné roční zhodnocení klidně poblíž 10 procent. Podobně funguje také investování prostřednictvím společnosti Purple Trading, která nabízí výběr z pěti ETF portfolií a lze u ní investovat od 500 korun.

Tyto platformy jsou vhodné pro všechny typy investorů s výjimkou těch, kteří si chtějí obchodování řešit sami. Pro pasivní investory asi nejlepší možné řešení. Portu a spol. nemají navíc žádný vstupní ani výstupní poplatek, hradí se jen poplatek za správu účtu v řádu nízkých jednotek procent ročně.

Robotické systémy jsou levnější než klasicky řízené podílové fondy, kterým konkurují – počítačové algoritmy totiž na rozdíl od bankovních manažerů nechtějí plat. Podílové fondy nabízí všechny větší banky, některé z nich také pracují s ETF, některé, jako třeba Top Stocks, pořád sází na “ruční” výběr akcií v portfoliu.

Investiční speciál podporují

Hlavní
partner
Speciál
podporují

Vyhledávání