Udržitelný e-shop

Udržitelný e-shop

Proč jsme vybrali Udržitelný e-shop?

Téma udržitelnosti rezonuje napříč společností stále silněji a promítá se to také do změny chování spotřebitelů během online nákupů. Zákazníkům začíná záležet na tom, jak vysokou uhlíkovou stopu za sebou zanechá přeprava objednaného zboží, jak budou balíčky zabalené a v neposlední řadě i zda je samotný produkt udržitelný.

S lepší orientací v přístupu jednotlivých e-shopů nově pomáhá platforma Udržitelný e-shop, která je výsledkem spolupráce Heureky, Visy, Komerční banky a Asociace společenské odpovědnosti. Projekt sdružuje e-shopy, které přibalují šetrný přístup k životnímu prostředí ke každé objednávce, jež se u nich uskuteční.

Zákazník takový e-shop najde podle speciálního loga, které se zobrazuje přímo na Heurece. Ještě předtím než e-shop logo obdrží, však musí splnit přísná kritéria. Své produkty by měl například balit do recyklovatelných či obnovitelných materiálů, doprava zboží by měla být klimaticky neutrální, svým zaměstnancům by měl vyplácet důstojné mzdy. Stejně férovým způsobem by měl přistupovat také ke svým dodavatelům a v neposlední řadě i zákazníkům, s nimiž by měl sdílet transparentní informace a chránit jejich osobní údaje.

Zeleným logem projektu je v současné době označeno více než sto českých e-shopů, na kterých může zákazník nakupovat s klidným svědomím, že jeho nákup nebude pro planetu představovat tak velkou zátěž.

Udržitelný e-shop

Zakladatelé Heureka, Visa, Komerční banka a Asociace společenské odpovědnosti

www.udrzitelnyeshop.cz

Vize do budoucna

Již jsme udělili 160 označení Udržitelný e-shop. Naším cílem je i dále pokračovat v oceňování e-shopů a pomáhat tak budovat silnou síť odpovědných podnikatelů. Ve Visa se budeme soustředit na motivování zákazníků tak, aby více přemýšleli nad dopady nákupů a podporovali ty, kterým záleží na osudu planety. V příštím roce plánujeme spustit například nový systém odměn za nákupy na Udržitelných e-shopech.