Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Knihobot

Udržitelný
byznys roku ‘21

Partneři
speciálu
Nano energies Soulmates Ventures

Knihobot

Digitální antikvariát

Vznik firmy
2016
Obrat za 2020
18 milionů Kč
Web
knihobot.cz

Proč se dostala firma do výběru?

I obchodování s použitými knihami může být dobrým byznysem s udržitelnou stopou. Knihobot zakladatele Dominika Gazdoše digitalizuje tradiční obor antikvariátů, díky jasnému přehledu ve skladu se však knihy nehromadí v malých a nepřehledných obchůdkách či knihovnách, čímž přispívá k znovu využití knih a v konečném důsledku také šetření papíru.

Druhý život přitom Knihobot přinesl už více než sto tisíc knihám, jen za loňský rok dosáhl obrat na úrovni 18 milionů korun a stal se největším tuzemským prodejcem knih z druhé ruky. Služba vydělává na jednoduchém principu – zákazník nabídne svou knihu, Knihobot je převezme k sobě do skladu a jakmile si ji někdo koupí, digitální antikvariát knihu odešle novému majiteli. Tomu starému pak vyplácí část ze sumy, za kterou byla kniha prodána.

Pětiletá firma má navíc velké plány. Nedávno byla podpořena investicí 15 milionů korun od Mitonu, prostředky mají Knihobotu do budoucna pomoct dostat použité knihy k ještě většímu počtu čtenářů v Česku, ale i v zahraničí, přičemž první kroky by měly směřovat na Slovensko. Cílem je dostat se v příštích letech na minimálně dva miliony výtisků. Knihobot tak celkově může inspirovat i další podnikatele, kteří by chtěli měnit zaběhané pořádky v jiných tradičních oborech.

Vyhledávání