Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Inovace v korporacích 2020

Oslovili jsme největší tuzemské firmy, abychom v nich našli nejzajímavější inovativní projekty, divize či investice, které se objevily v České republice v průběhu roku 2020. Chceme ukázat, že zajímavé a disruptivní nápady nevznikají jen ve startupech a mladých firmách, a inspirovat tak další větší firmy i jejich zaměstnance.

Inovace v oblasti

Avast

Inovace v oblasti
Avast News Companion v prohlížeči Avast Secure Browser
Inovace v oblasti
Kybernetická bezpečnost
Web projektu
platform.avast.com

Proč zrovna tento projekt?

S fake news se na internetu setkalo 80 procent Čechů a naprostá většina (94 procent) z nich přitom alespoň na chvíli uvěřila, že je informace pravdivá. S pandemií koronaviru šíření nepravdivých zpráv nepolevilo, fake news přitom v tomto případě mohou mít zásadní vliv na zdraví a životy milionů lidí. Stále více se tak potvrzuje důležitost toho, aby měli lidé přístup k pravidvým a ověřeným informacím.

Z tohoto důvodu Avast vyvinul rozšíření svého webového prohlížeče Secure Browser s názvem Avast News Companion. Doplněk dokáže uživatele upozornit, pokud se vyskytují na stránce, jejíž obsah vykazuje známky politické předpojatosti, a umístí ji na pravolevou škálu. Zároveň uživatele upozorní, zda stránka pracuje s vědeckými, satirickými nebo pochybnými zdroji. Na podobném principu pak algoritmy dokáží ověřit faktickou správnost zobrazeného textu či výroku a odhalit prvky propagandy nebo konspirační teorie.

Při analyzování webových stránek vychází Avast News Companion z několika různých zdrojů, mezi které patří například americké portály AllSides nebo MBFC News. Doplněk dokáže také sledovat a následně graficky zobrazit čtecí návyky uživatele, čímž lidé získají lepší přehled o tom, jaké informace je zajímají a z jakých zdrojů nejčastěji vychází. Doplněk Avast News Companion, který řeší jeden z nejzásadnějších sociálních problémů dnešní doby, byl loni představen v beta verzi. Společnost aktuálně pracuje na zahrnutí nových funkcí a plnou verzi si budou moci uživatelé stáhnout v letošním roce.

Vyhledávání