Brand Stories vizuál

BrandStories

Češi chápou, že za kvalitní a udržitelné bydlení stojí za to si připlatit, říká šéf skupiny Fipox

Podporuje Fipox

Skupina Fipox dlouhodobě spojuje firmy, které jdou směrem k udržitelné budoucnosti trhu s nemovitostmi. Propojuje tak vše, co za vznikem nadčasových realitních developerských projektů stojí – od plánování přes výstavbu až po energetickou soběstačnost. „Hledáme ve společnostech něco, čemu říkáme X-faktor. Inovativní partnery s určitým přesahem se potom snažíme získat do našeho portfolia a rozvíjet je,“ říká Tomáš Vavřík v dalším díle podcastu BrandStories, který vzniká ve spolupráci CzechCrunche a vybraných značek.

Moderuje Ivana Karhanová.

Epizody 13 epizod

AI je všude. V telefonu i v lednici s kamerou, říká ředitel mobilní divize Samsungu

Z umělé inteligence je buzzword. Faktem ale zůstává, že nám usnadňuje život jako máloco. Ví to i společnost Samsung, která se ji snaží dostat do co nejvíce zařízení. Lednice už rozpoznají potraviny i datum spotřeby a v nejnovějších modelech telefonů S24 narazíte na umělou inteligenci v mnoha funkcích. Největší výzvou je teď podle ředitele mobilní divize Samsungu Tomáše Balíka naučit lidi AI používat a nebát se jí, trend je totiž jasný: bude tady s námi čím dál více.

Jak pomoct firmě, která má potíže? Začít musí majitel vždy sám u sebe, říká Jiří Jemelka z JPF

Je běžné, že v životě firem dojde na situace, kdy se úplně nedaří podle představ. Někdy to překlenou a zase pokračují v růstu, jindy jsou problémy složitější a je třeba je řešit. Dlouholeté zkušenosti s tím má Jiří Jemelka, majitel společnosti JPF, která se specializuje na takzvaný interim management a pomáhá firmám s jejich záchranou, pokud jsou v nesnázích. Když takový případ řeší, bezpečně ví, kde je třeba začít. „Vždy začínáme s osobou majitele, to je alfa a omega celé firmy. Když se nám podaří vyladit jeho fungování, nutně se to projeví v atmosféře ve firmě a následně i na výsledcích,” vysvětluje Jiří Jemelka v novém díle podcastu BrandStories.

Epizodu moderuje Ondřej Holzman.

Lidé neřeší, jestli potraviny přivezeme za pár minut nebo hodinu, zajímá je cena, říká šéf Foodory

Trvalo to jen pár měsíců a Dáme jídlo se změnilo a obléklo značku Foodora. Pod ní se společnost Delivery Hero rozhodla sjednotit všech sedm evropských trhů, na kterých působí. „Znalost značky Foodora byla za čtyři měsíce zpět na úrovni, kterou Dáme jídlo budovalo deset let,“ říká Adam Kolesa, šéf české pobočky společnosti Foodora. Jeho firmě se zároveň podařilo nastartovat růst tržeb a prioritou je zlepšování zákaznické zkušenosti – z rozvozů jídel se tak stávají obchodní domy na kolečkách.

Učíme zakladatele přemýšlet nad byznysem, když jim firma vyroste, říká Jiří Jemelka z JPF

Zakladatelé a majitelé firem patří k těm nejdůležitějším v celém byznysu, ale neznamená to, že ho musí vždy řídit. V začátcích je logické, že je zakladatel zapojen do všech procesů, ale jak se firma rozvíjí a roste, jeho role by se měla postupně proměňovat. Přesvědčen je o tom Jiří Jemelka, zakladatel a majitel společnosti JPF, která pomáhá firmám s jejich záchranou, pokud jsou v nesnázích, nebo naopak s nakopnutím, když stagnují. „Majitele učíme, jak mají nad byznysem přemýšlet, protože když založíte truhlárnu, která vám vyroste na sto lidí, tak při takové velikosti už nemůžete pořád uvažovat jako řemeslník. Lidé od vás čekají něco jiného,“ vysvětluje Jiří Jemelka v novém díle podcastu BrandStories.

Firmy už se ke kancelářím nechtějí upisovat na 15 let, říká zakladatel sítě WorkLounge

Jak se změnilo využívání kanceláří? Dříve byla trendem sdílená pracovní místa, dnes plně servisované kanceláře. „Předtím se pronajímala jen plocha, ale to se mění a klienti vyžadují kompletní vybavení kanceláře včetně nábytku, služeb recepce, jednacích místností nebo kuchyňky s kávou zdarma,“ říká Lubomír Šilhavý, zakladatel sítě servisovaných kanceláří WorkLounge. Největší trend dnes vidí v tom, jak malé i velké firmy přemýšlí o kancelářích – překvapivě velmi podobně. Nechtějí se zavazovat na dekádu dopředu, protože trh se dynamicky mění a dát takový slib není často v lidských silách. Pusťte si celý rozhovor v podcastu BrandStories!

Brand Stories vizuál
V zákulisí zajímavých českých firem. Produkty, know-how a klíčoví lidé. Podcast vzniká ve spolupráci CC.cz a vybraných značek. Moderuje Ivana Karhanová.
Ivana Karhanová

Ivana Karhanová • tvůrce podcastu BrandStories