crunch vizuál Čestmír Strakatý

Crunch

Ekonom Marek: S prezidentem Pavlem pomůžeme vládě najít vizi pro Česko. Nesmí u toho chybět Babiš

Je to pár týdnů, co přišel s myšlenkou, že by vláda měla mít vicepremiéra pro ekonomiku. Nyní hlavní ekonom společnosti Deloitte a prezidentův poradce David Marek nadhazuje další plán – aby debatu o budoucnosti Česka moderoval Hrad. „Premiér sice řekne, že stojíme na křižovatce, ale už neřekne, co dál. To, co načrtl, podle mě totiž nejsou komplexní vize,“ říká Marek v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. „Většině politiků chybí odvaha. Naposledy ji měl Miroslav Kalousek, možná až moc,“ dodává. Pusťte si celý rozhovor!

Epizody 16 epizod

Vlastnictví bytu jako český kult. Stát mladé na cestě k vlastnímu bydlení nepodporuje, říká expert

Bydlení v Česku je předražené. „Stát by měl kultivovat trh s nájemním bydlením, podpořit ‚first home buyers‘ a nebát se zdanit majitele investičních bytů. Novému stavebnímu zákonu nevěřím, obce by měly budovat bytové fondy,“ říká Libor Ostatek, expert na hypotéky, v podcastu Crunch. Jak investovat do nemovitostí v roce 2024? A proč je bydlení v Česku tak drahé? Pusťte si celý rozhovor!

Ukrajinu musíme chránit dál. Česko má všechny podmínky pro úspěch, říká americký velvyslanec Sabet

Pouto mezi Českem a Spojenými státy nikdy nebylo silnější, říká americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet v rozhovoru pro podcast Crunch s Čestmírem Strakatým.Náš závazek vůči NATO je neochvějný, budeme bránit každý centimetr území Aliance, stejně jako spojenci budou chránit nás. Dvě procenta HDP na obranu jsou minimum, které země musí do své obrany investovat, vidíme to víc než kdy jindy,“ prohlašuje. Sabet, který před diplomatickou kariérou působil jako investor v technologických startupech, například v Twitteru, v rozhovoru mluví také o proměně platformy pod vedením Elona Muska nebo o tom, zda mají české startupy šanci na globální úspěch. „Jsem fakt optimistický, protože hodně z důležitých ingrediencí, které jsem viděl v Silicon Valley, je i v Česku. Máte obrovské technické znalosti, transformují se tu celá odvětví, silné univerzity se napojují na soukromý sektor. Není důvod, aby stejně prosperující startupový ekosystém nevyrostl i v Česku,“ dodává.

Pusťte si celý rozhovor! Je v angličtině, titulky zapnete kliknutím na ikonu CC v přehrávači YouTube.

Bé Hà Nguyen: Jsem víc než „ta Vietnamka“. Jako influencerka jsem na vrcholu, teď podnikám

Bé Hà Nguyen, jedna z nejúspěšnějších českých influencerek, dává v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým nahlédnout do byznysu tvůrců obsahu na sociálních sítích v Česku a říká, že otázky na vietnamský původ ji už nudí. „Nejsem perfektní zástupkyně vietnamské komunity a myslím si, že je na mně i něco zajímavějšího než můj původ,“ říká v rozhovoru. Pusťte si jej celý!

Sociolog Prokop: Největší výzvy? Změnit daně a integrovat Ukrajince

Chytřejší daňový mix. To je recept, kterým by se podle sociologa Daniela Prokopa nejrychleji nastartoval rozvoj české ekonomiky i společnosti. Současný daňový systém je podle něj neefektivní – hodně bere nízkopříjmovým lidem v chudších regionech, vysvětluje v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research v rozhovoru upozorňuje také na zpomalující integraci ukrajinských uprchlíků. „Když se teď stát na integraci Ukrajinců vykašle, zadělává si na problém. Další generace uprchlíků může být vnímaná negativně – nebudou umět dobře česky, v práci budou konkurovat chudým Čechům a budou se s nimi prát o levnější nájmy,“ říká Prokop. Pusťte si celý rozhovor!

Nerudová: Když situace nazraje, budu na Hrad kandidovat zase. A Rakušan a ČEZ? Užbleptl se

Lídryně kandidátky Starostů do Evropského parlamentu a bývalá prezidentská kandidátka tvrdí, že pro ambiciózní politiky je Brusel to správné místo. „Musíme tam vysílat lidi, kteří to nebudou mít jako poslední štaci před důchodem. Přestaňme se chovat jako nezbedné dítě, které všechno odmítá a nemá žádný svůj vlastní návrh, a budeme schopni vytěžit ze členství víc,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Nevylučuje ale, že se znovu pokusí usilovat i o ten nejvyšší domácí post – prezidentský. Řeč přišla také na ostrou kampaň Starostů, kterou ministr Vít Rakušan odstartoval sérií regionálních debat Bez cenzury. „Zatím mu za to můžu zatleskat. Části naší populace možná otevírá obzory, aby viděli, jak se žije lidem v Sokolově nebo v Karviné,“ tvrdí Nerudová. Daří se jí prosazovat témata, na kterých záleží mladé generaci? A proč Nerudová nezaloží vlastní stranu? Pusťte si celý rozhovor.

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch