Weekly

Elon Musk je největším akcionářem Twitteru. Co bude se sociální sítí dělat?

Podporuje Ceny Gratias Tibi 2022

? Rozcestník na témata najdete zde. ?

Nejbohatší muž světa Elon Musk tento týden překvapil svět. Ne že by se to tedy nedělo o dost častěji. Tentokrát se ale vydal byznysově do oblasti, v níž dosud nepůsobil. Koupil totiž 9,2 % akcií Twitteru a stal se tak největším akcionářem této sociální sítě. Proč to vlastně dělá a může být skutečně v Twitteru větší  potenciál? Rozebereme s analytikem společnosti XTB Tomášem Vrankou. Mezitím vyšel nový žebříček světový miliardářů – a Česko na něm má hned několik zástupců. A na Kralickém Sněžníku se otevře nejdelší visutá lávka na světě. To vše v novém CC Weekly, kde shrnujeme novinky uplynulého týdne, které zajímají každého moderního člověka.

Epizody 143 epizod

Tesla versus všichni. Firmu Elona Muska dotahují dravé čínské automobilky

Tesla dlouhá léta platí za etalon ve světě elektromobility. Ve své nejnovější účetní závěrce napsala, že meziročně se její obrat v druhém kvartálu zvýšil o 47 procent a je výrazně profitabilní. Zároveň ale přibývá negativních signálů. Kvůli konkurenci a cenovým válkám automobilka Elona Muska obětuje část marží a navíc už pátý kvartál za sebou vyrábí auta na sklad. Na paty jí šlapou rychle rostoucí automobilky z Číny, které se derou i do Evropy. Hrozí Tesle problémy? Odpovíme Odpovíme s odborníkem společnosti EY pro automobilový sektor Petrem Knapem.

Je vedro, ale o to tolik nejde. Klima může způsobit i změny ve společnosti

Ať už se v těchto dnech podíváte na jakékoliv místo na severní polokouli, trend je jasný – je horko. Rok od roku větší. Čím více ale věnujeme pozornost teplotním rekordům, tím nám možná všem unikají důsledky klimatických změn, které nejsou na první pohled patrné. Dějí se totiž postupně, plíživě a především se netýkají jen počasí. Jak budoucí vývoj klimatu ovlivní produktivitu, potravinovou soběstačnost nebo společnost? Odpovíme se Zuzanou Harmáčkovou, která zkoumá scénáře budoucího vývoje a cesty k udržitelnosti na Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Když ne Twitter, tak Threads. Zuckerberg spouští novou síť, útočí na Muska

„Myslím, že by měla existovat aplikace na veřejnou diskuzi, která bude mít více než jednu miliardu uživatelů. Twitter měl šanci, ale selhal. Nám se to snad podaří.“ Těmito slovy komentoval zakladatel společnosti Meta Mark Zuckerberg spuštění nové sociální sítě Threads. Stane se dalším veleúspěšným projektem Mety podobně jako Facebook, nebo spíš zapadne jako Clubhouse? Odpovíme se šéfredaktorem serveru Lupa.cz Davidem Slížkem.

Investoři prahnou po umělé inteligenci. Těží z toho i český Resistant AI

Startupoví investoři jsou v posledním roce opatrnější než kdy dříve. Podnikatelům nestačí vize a nápad – stále větší tlak je na tvrdá data. Jenže některé obory naopak zažívají boom a peníze do nich proudí, nejistotě navzdory. Třeba umělá inteligence a konkrétně pak český Resistant AI, který pomáhá bankám a pojišťovnám odhalovat podvody. Ten tento týden oznámil, že nabral další stovky milionů korun. Jaké to je si o ně říct v době, kdy se startupy v penězích netopí? Odpovíme s jeho spoluzakladatelem Martinem Rehákem.

PPF je při chuti. Má zájem o Zásilkovnu a chce posílit na západě Evropy

Jsou tomu už více než dva roky, co na Aljašce tragicky zemřel zakladatel a majoritní vlastník PPF Petr Kellner. Vedení investiční skupiny po něm převzal Jiří Šmejc – a tento týden se poprvé setkal s novináři, aby poodhalil, kam pod jeho vedením PPF směřuje. Proč otáčí kurz z východu na západ? A jak chce posílit na domácím trhu? Odpovíme s Jaroslavem Krejčím, novinářem deníku E15.

weekly
V podcastu Weekly v několika minutách shrnujeme nejzásadnější novinky ze společnosti, byznysu, lifestylu a technologií z uplynulého týdne. Hlavní téma týdne rozebíráme s hostem v krátkém rozhovoru. Moderuje Jiří Svoboda.
Jiří Svoboda

Jiří Svoboda • tvůrce podcastu Weekly