Crunch

Fiala: Jsem si jistý, že vyhrajeme. Pro mladé děláme hodně, žádná únava z války na Ukrajině není

Podporuje Elka Lounge

Premiér Petr Fiala (ODS) ve velkém rozhovoru pro podcast Crunch mluví o tom, co dělá vláda pro mladé voliče v Česku, o klesajících preferencích nebo o tom, co řekl slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Pusťte si celý rozhovor!

Podcast Crunch také vyráží do offlinu! Přijďte na živé natáčení rozhovorů Čestmíra Strakatého s influencerkou Terezou Salte, hudebním producentem NobodyListen a odborníkem na AI Michalem Pěchoučkem 29. dubna v pražském Campu. Lístky jsou již v prodeji!

Epizody 63 epizod

Havlíček: Když se změní prostředí, tak změníme názor. Vystoupení z EU a NATO je červená linie

Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš na svém Facebooku komentuje migraci, důchody nebo zdražení služeb České pošty, místopředseda strany Karel Havlíček se v rozhovorech prezentuje jako tržně orientovaný pragmatik nakloněný byznysu. „Jsme catch all party. Méně ideologicky vyhranění, ale o to více jdeme za výsledky,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým.

Proč hnutí ANO často mění své politické postoje? Jakou roli by Česko mělo hrát na Ukrajině? Má ANO dost nových tváří pro budoucí vládu, nebo bude sázet na osvědčené? A jak Havlíček vnímá hnutí Stačilo a Kateřinu Konečnou?

Poslechněte si celý podcast!

Česko už nemá „chřipku“. Letos porosteme, ale jen doháníme ztracené roky, říká ekonom Dvořák

Česko čekají lepší ekonomické časy – nebo ne? Podle ekonoma Tomáše Dvořáka má pravdu jak Petr Fiala, tak Andrej Babiš: „Budeme patřit mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky EU, ale jen doháníme roky stagnace,“ říká. Domácnosti se stále zdráhají utrácet a česká, průmyslově náročná ekonomika je citlivá na energetické šoky, konflikty, klimatické změny i případné obchodní války. Jaký nás čeká rok 2025? A jaký vliv budou mít rozhodnutí ČNB nebo možné obchodní války?

Český ekonom působící v Londýně, který před dvěma lety pro Die Welt nazval Česko „nemocným mužem Evropy“, rozebírá v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým fázi ozdravení české ekonomiky i dlouhodobé výzvy, před kterými politici nemohou dál zavírat oči.

Poslechněte si celý podcast s Tomášem Dvořákem!

Jsme odolní, ale stát je pomalý. Lidé v pohraničí cítí, že na ně kašle, říká starosta zatopeného Krnova

„Lidé v Krnově jsou neuvěřitelně odolní. Přes všechno, co se letos stalo, si Vánoce nechtějí nechat vzít,“ říká Tomáš Hradil, starosta města, které během zářijových povodní patřilo k nejpostiženějším. V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým mluví o obnově Krnova, pomalé pomoci od státu a problémech pohraničí. Hradil upozorňuje i na nedostatečnou podporu pro firmy a živnostníky.

„Stát by měl zabrat. Bojujeme s odlivem chytrých a šikovných lidí do velkých měst. Lidé v pohraničí mají pocit, že na ně stát dlouhodobě kašle. Jen evropské dotace problémy chudých regionů nevyřešily. Když pak přijde taková povodeň, frustrace ještě narůstá,“ říká mladý starosta, který jinak s Krnovem slaví úspěchy třeba na poli vzdělávání a desegregace.

Co Krnov čeká teď? Jaké je vést město v době povodní a proč ještě nerozdýchal kritiku od některých státních představitelů? A v čem si vzít inspiraci ze sousedního Polska? Poslechněte si celý podcast! 

Atentát Fica radikalizoval. Kulturní války se ještě vyostří, říká slovenský sociolog

Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch.

Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média?

Poslechněte si celý podcast!

V diplomacii jsem svobodomyslná. Asad už musel Rusy namíchnout, říká bývalá velvyslankyně v Sýrii

Eva Filipi působila jako velvyslankyně Česka v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti režimu Bašára Asada opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii.

Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, Putina. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy.

Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi.

Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. Osmdesát procent Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi.

Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu?

Poslechněte si celý podcast!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch