Crunch

Gregorová: Fico je zbabělec, Fiala neinspirativní centrista. Piráti mají pořád co nabídnout

Jediná pirátská europoslankyně Markéta Gregorová má obavy ohledně směřování a síly Evropské unie v kontextu rostoucího vlivu politiků, jako jsou maďarský premiér Viktor Orbán a předseda slovenské vlády Robert Fico. „Většina jejich voličů nechce autoritářský režim, ale mají strach, a tak volí trochu konzervativněji. To nahrává populistům typu Fico. Ten strach mohou pak neuvěřitelně snadno monetizovat na voličské hlasy,“ tvrdí Gregorová v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. O slovenském premiérovi v souvislosti s jeho nedávným vystoupením v ruské státní televizi říká, že je „zbabělec“. A kritizuje i podle ní „neodvážného“ premiéra Petra Fialu, se kterým byli Piráti ještě donedávna ve vládě. V podcastu mluví i o obranné politice EU a tvrdí, že se svět pomalu otáčí do spirály válek. Závislost na USA a nedostatečná koordinace v oblasti obrany podle ní unii oslabují a dělají z ní snadnou kořist pro mocnosti jako Rusko a Čína.

Definuje se Gregorová jako „levičák“? Proč ji naštvala debata kolem chystaného zákona o kybernetické bezpečnosti? Zradili Piráti své voliče, když za jejich vlády skončil server Ulož.to? A co si Gregorová odnáší z pozorovatelské mise při gruzínských volbách?

Poslechněte si celý podcast!

Epizody 54 epizod

Síkelův nástupce slibuje: Blackouty nehrozí. Budoucnost energetiky jsou Dukovany, plyn a malé reaktory

Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nastoupil do funkce necelý rok před koncem mandátu vlády Petra Fialy. Co chce za tak krátkou dobu stihnout? V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým hovoří o svých prioritách a plánech v oblasti energetiky.

Slibuje například stabilní a cenově dostupnou energii i přes to, že se Česko podle nové analýzy ČEPS stane nejspíše už po roce 2025 čistým dovozcem elektřiny. Dřívější odklon od uhlí a aktuální zákaz podpisu smlouvy na dostavbu Dukovan podle ministra průmyslu nejsou problém. „Bylo by velmi prapodivné a nestandardní, pokud by ÚOHS zpochybňoval to, co u něj od roku 2020 konzultujeme,“ říká k rozhodnutí antimonopolního úřadu z minulého týdne. A tvrdí, že elektřina v Česku dlouhodobě zlevní – tedy pokud se bude investovat do rozvoje nových zdrojů a distribuční soustavy.

Vlček, mimo jiné autor nové Hospodářské strategie, jejímž cílem posunout Česko mezi TOP 10 ekonomik Evropy, také říká, že chce, aby Česko začalo zase vyhrávat. A pokouší se o dialog s opozicí a hledání konsenzu v klíčových otázkách. „Nedostatečná kontinuita je jeden z největších problémů našeho státu. Skáčeme ode zdi ke zdi, neskutečně plýtváme zdroji. Za opozicí budu poctivě chodit,“ tvrdí nový ministr.

Jak chce zajistit dostatek energie pro Česko po roce 2025? Stihnou se Dukovany dostavět včas? Co říká na zestátnění ČEZu a prodlužování windfall tax? A v čem se liší od svého předchůdce Jozefa Síkely? Poslechněte si celý podcast!

Jahn ze Škodovky: Přechod na elektromobily je politické zadání. Evropa musí mít hlavně ekonomickou sílu

„Buď se musí změnit časový harmonogram kompletního přechodu na čistou mobilitu v roce 2035, anebo se musí změnit to, co považujeme za čistou mobilitu,“ říká rezolutně Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto, v podcastu Crunch. Zájem zákazníků o elektromobily se nevyvíjí tak rychle, jak se očekávalo. Tradiční evropské automobilky stále drží vývoj a výrobu dvou technologií a vyčkávají, jestli evropští politici dají výrobcům i zákazníkům více času na adaptaci. Škodě Auto se přitom podle Jahna, nejvýše postaveného Čecha v managementu automobilky, daří „extrémně dobře“. Firma se v prodeji automobilů v Evropě pohybuje kolem čtvrtého místa, oceňují ji i nároční zákazníci v Německu či Švýcarsku a rebranding z ní setřásl pověst „chudého“ auta.

Proč se Jahn staví za revizi Green Dealu a rychlý přechod na elektromobilitu? Proč Čína tuhle vlnu zachytila včas? Čím se Škoda Auto může inspirovat u Tesly? A bude se v českých závodech propouštět?

Poslechněte si celý podcast!

Jana Maláčová se vrací na scénu: Česká ekonomika je v háji. Teď je čas řešit domácí politiku, říká

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se vrací do politiky s cílem obnovit sílu levice a bojovat za sociální spravedlnost – nedávno převzala jako předsedkyně vedení SOCDEM (bývalá ČSSD). Od některých kolegů ve straně čelí kritice za to, že se chce spojovat do širší levicové koalice s protisystémovým hnutím Stačilo! vedeným Kateřinou Konečnou. „Ve volebních modelech máme pod dvě procenta a spousta lidí mi říká ‚To zvládneš za rok vytáhnout‘. Já si to nemyslím, protože politiku už trošku znám, a tak hledám spojence,“ říká k případné spolupráci s komunisty. „Spousta lidí má pocit, že sociální stát už byl vybojován, ale problémy se budou vracet. To, jak nám klesla v posledních třech letech životní úroveň, je toho důkazem. Celá ekonomika je v háji. Protiukrajinské nálady v Česku do velké míry zavinila vláda, protože se tak moc soustředila na zahraniční politiku, že jí kompletně ujela celá domácí politika,“ kritizuje vládu Petra Fialy.

Jaký je potenciál sociální demokracie, když se tradiční levicoví voliči otočili k jiným stranám? Je sociální stát „pod útokem“, jak Maláčová tvrdí? Kam chce investovat, aby česká ekonomika opět začala růst? A jak zpětně hodnotí vládnutí s Andrejem Babišem?

Poslechněte si celý podcast!

Lidovecká superstar z jižní Moravy: Na šéfa strany můžu kandidovat za dva roky. Teď bych vládu těžko obhajoval

„S nadsázkou říkám, že jestli do Prahy, tak na prezidenta. Kdybych si mohl vybrat mezi hejtmanem a ministrem, tak si vyberu hejtmana, je to daleko zábavnější práce bez silných tlaků zájmových skupin,“ říká jedna z hvězd krajských voleb, lidovecký hejtman Jan Grolich, který v Jihomoravském kraji v čele kandidátky Spolu získal téměř 40 %. Na šéfa KDU-ČSL nakonec nekandiduje – tvrdí, že na víkendovém sjezdu vyhraje Marek Výborný, současný ministr zemědělství. „Mně by se těžko komunikovalo a obhajovalo, jak tu vládní strany uplynulé tři roky jednaly. Procesní ‚vítězství‘ při jednání ve sněmovně, kdy totálně blokujete opozici – to je mi cizí,“ tvrdí jeden z největších talentů strany.

Za jakých podmínek by Grolich chtěl lidovce vést? V jakém světle vidí celkovou situaci ve sněmovně? A v čem se shoduje s dalším krajským suverénem, jihočeským hejtmanem Martinem Kubou z ODS? Poslechněte si celý podcast!

Netanjahu je mazaný a poslední rok ustál. Debata o Blízkém východě se fanatizuje, říká odborník na Izrael Tureček

Přesně rok po rozsáhlém teroristickém útoku Hamásu se napětí v regionu dále stupňuje. Izrael podniká vojenské operace v Gaze a Libanonu proti Hamásu a Hizballáhu, dostává se konfliktu s Íránem. „Ten masakr byl sám o sobě bezprecedentní. Druhá věc, která je pro mě možná srovnatelně důležitá, je, jak hodně se zpolarizovala debata o Blízkém východě. Kolik lidí, kteří do té doby o regionu nevěděli prakticky nic, se najednou stali zarytými a halasnými glosátory,“ říká v podcastu Crunch Břetislav Tureček, expert na Blízký východ a bývalý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.

„Česká zahraniční politika vůči Izraeli je unikátní, je postavená na osobních vazbách. Jan Lipavský je poddajný ministr zahraničí, na rozdíl od Karla Schwarzenberga, který prosazoval havlovské pojetí lidských práv,“ říká o až nekritické podpoře Izraele ze strany české vlády.

Jaká je aktuální pozice izraelského premiéra Benjamina Netanjahua? Proč nelze o tak komplexním konfliktu mluvit jako o boji „dobra“ a „zla“? Kam až může napětí na Blízkém východě eskalovat? Poslechněte si celý podcast!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch