techcast_logo

TechCast

iPhone nebyl první dotykový mobil, technologie nevznikají z ničeho, říká Martin Holečko

Ačkoliv to v hodinách dějepisu neuslyšíte, elektromobil existoval dřív než spalovací motor. A světe div se, iPhone nebyl prvním mobilem na světě s dotykovým displejem. Důvod, proč Tesla a Apple tak uspěli, spočívá v tom, že jak Elon Musk, tak Steve Jobs si počkali, až potřebné technologie dospěly dostatečně daleko. I o tyto pozoruhodné souvislosti se zajímá vizionář a technologický nadšenec Martin Holečko. Fascinován budoucností se v covidovém roce 2020 rozhodl, že vrátí mladým naději do života, a vytvořil konferenci Future Port Youth.

Epizody 22 epizod

Není v silách firem splňovat všechna evropská nařízení

Obávané GDPR bylo jednou z prvních regulací vydaných Evropskou unií, která zasela paniku do světa poskytovatelů online služeb, v němž do té doby vládl ve vztahu k osobním údajům učiněný Divoký západ. Digitální trhy prochází další vlnou intenzivní kultivace a na online tržiště, e-shopy i všechny poskytovatele digitálních služeb se valí jedno nařízení za druhým. Nové právní otázky technologickým firmám pomáhá řešit tým advokátní kanceláře Sedlakova Legal.

Wow, tabulkové porno. Tým datové inteligence z České spořitelny sdílí svoje zkušenosti s úklidem milionů dat

Efektivita využití dat je ve firmách často nízká především kvůli tomu, že je těžké určit, komu data patří – některé týmy nemají čas zodpovědně data řešit, striktně datové týmy zase nevidí byznysový přínos. Velký datový úklid České spořitelny dostala na starost Pavlína Vajgarová, šéfka oddělení datové inteligence, která přes rok pracuje na interní demokratizaci dat, tedy jejich zpřístupnění i netechnicky zdatným uživatelům. To vše je pak předstupeň k tomu, aby se banka zbavila obrovských datacenter a mohla převést data do cloudu, což má za úkol další host TechCastu, vedoucí oddělení inženýringu a platforem Tomáš Metz.

Umělá inteligence přinese revoluci ve vzdělávaní

Jednou z nejdůležitějších oblastí, kam umělá inteligence proniká, je vzdělávání. S jejím rozvojem se přímo nabízí myšlenka vzniku zábavných individuálních lekcí, které povedou avataři na míru aktuálním znalostem každého žáka. Učitelé se pak stanou průvodci kreativního uplatňování nabytých znalostí. I když si na tuto lákavou budoucnost ve veřejných školách budeme muset ještě pár let počkat, softwarová společnost Unicorn už některé principy zavádí do praxe firemní výuky softwaru. Lecturer at IT department na Unicorn University David Hartman a Product Hub Director v Unicorn Universe Marek Šťastný o své vizi vzdělávání mluvili v novém dílu TechCastu.

Kyberútoků raketově přibývá. Firmy ohrožuje i to, s kým spolupracují

Společnost Mastercard kdysi začala s řešením pro zabezpečení plateb, teď má pro kyberbezpečnost v online prostoru asi 120 produktů a je světový lídr v poskytování bezpečnostních řešení na míru. „Mnohé firmy si ani neuvědomují, že nemusí být hlavním terčem útoku, ale pouze vstupní branou, díky které se útočníci do systémů požadované instituce dostanou,“ říká produktová ředitelka ve společnosti Mastercard Barbora Tyllová v nové epizodě TechCastu. Více informací o tom, jak zabezpečit firmu před kyberútoky na mastercard.czechcrunch.cz.

Kód je složitý, ale lidi ještě složitější, říká Daniel Hejl z Productboardu

Spolu s Hubertem Palánem založil firmu, která nabízí online platformu, jež pomáhá produktovým manažerům vyvíjet správné produkty na základě potřeb zákazníků a uvést je co nejrychleji na trh. Jak celá tato cesta pro Daniela Hejla začala? Proč byli zpočátku příliš naivní? A co má s Productboardem, mimo jiné jedním z nejúspěšnějších českých startupů, společného přirovnání ke koupališti? Nejen o tom je řeč v novém TechCastu, technologickém podcastu CzechCrunche.

techcast_logo
V podcastu TechCast rozebíráme hlavní otázku dnešního technologického světa – jak zařízení, která denně používáme, skutečně fungují? S našimi hosty odhalujeme, jak pracují cloudy, umělá inteligence, algoritmy či weby a aplikace a předpovídáme, jak bude vypadat budoucnost. Moderuje Ladislav Vašek.
Ladislav Vašek

Ladislav Vašek • tvůrce podcastu TechCast