techcast_logo

TechCast

Metaverse jen tak nebude, říkají šéfové studia Yord. Do životů nám pronikne rozšířená realita

Metaverse – to je jeden z nejskloňovanějších pojmů v oblasti nových technologií z posledních měsíců. Jakési virtuální vesmíry, jejichž myšlenku zviditelnil loni Mark Zuckerberg, mají propojovat dnešní virtuální a rozšířenou realitu. Ve své úplnosti je ale možná jen tak neuvidíme. Alespoň si to myslí Adam Rajnoha a David Mařák, CEO a CTO technologického startupu Yord, který se právě tvorbou virtuálních vesmírů dlouhodobě zabývá.

Podporuje Yord

Epizody 17 epizod

Největší slabina kyberbezpečnosti je člověk. Necháváme se zmanipulovat

Začít to může podvodným e-mailem jednomu ze zaměstnanců. A skončit třeba zašifrováním všech dat, které má korporace na globální úrovni, a škodami v miliardách dolarů. Za značnou částí podobných útoků nestojí primárně kdovíjak schopný hacker, ale právě člověk, který se nechá zmanipulovat nebo podvést. Předejít útokům se snaží i bezpečnostní experti ze společnosti Trask Martin Bareš, Tomáš Sýkora a Jan Zmítko. Ti byli hosty dalšího TechCastu, technologického podcastu od CzechCrunche.

Jediná cesta k nezaujaté umělé inteligenci? Kontrolovat vstupní data, říká Šafář z SAS

Zatímco umělé inteligence jsou aktuálně všude, už méně se mluví o společenské dimenzi výzev, kterou s sebou nesou. Zabývá se jimi i Luděk Šafář, Head of Customer Advisory Central Europe v konzultantské společnosti SAS. Ve spojení s AI používá i termín demokratizace. Co vlastně znamená?

Cyklistika z obýváku. Na trenažéru Rouvy za měsíc proteče pět petabajtů videí

Zajet si části trasy Tour de France nebo vystoupat na nějaký z italských vrcholů patří mezi sny každého, kdo se zabývá silniční cyklistikou. Díky augmentované realitě a českému startupu Rouvy to jde ale udělat. Zdánlivě jednoduchá aplikace nicméně znamená překvapivě velkou technickou náročnost. Poslechněte si technického ředitele Rouvy Matúše Kocku, který vypráví i o tom, jakou infrastrukturu aplikace využívá.

Firemní IT čeká revoluce. Bude hlavně koordinovat, aplikaci už si vytvoří každý, říká Antoš

Neříká se tomu programování ani kódování, ale automatizace. Na pozadí běží stále stejně složitý program, ale rozdíl je v tom, že nově si aplikaci na dennodenní úkoly může ve firmě vytvořit každý – není tak závislý na firemním IT. Nástroje už na to přitom dost možná má. Trendy v IT, jako je tento, sleduje Jan Antoš, CTO české technologické společnosti Trask.

Do trafiky pro losy si mladí lidé zajdou i dnes, odhaluje šéf analytiků Sazky

Každou středu, pátek a neděli se tradičně losuje Sportka. Mnozí si ji nejspíš spojí s notorickými větami o „státním dozoru a notáři“, ale to je jen špička ledovce Sazky, jedné z největších loterijních společností v Česku, která sbírá data o každém tiketu. O zajímavých vzorcích, které o sázkařích firma ví, mluví Martin Košina, šéf analytiků Sazky.

techcast_logo
V podcastu TechCast rozebíráme hlavní otázku dnešního technologického světa – jak zařízení, která denně používáme, skutečně fungují? S našimi hosty odhalujeme, jak pracují cloudy, umělá inteligence, algoritmy či weby a aplikace a předpovídáme, jak bude vypadat budoucnost. Moderuje Ladislav Vašek. Návrhy na témata nebo zpětnou vazbu mu můžete napsat na ladislav@cc.cz.
Ladislav Vašek

Ladislav Vašek • tvůrce podcastu TechCast