Crunch

Migrační pakt? Alibismus, musíme si vybírat. Twitterovou politiku nedělám, říká Alexandr Vondra

„ODS mohla do Evropského parlamentu kandidovat sama, ale naši vládní partneři o to hodně stáli. Za Niedermayerem stojím. To, že se Česko zdrželo hlasování při potvrzení migračního paktu, je alibismus. Babiš není volební téma, ale soupeř,“ říká europoslanec Alexandr Vondra v podcastu Crunch. Poslechněte si celý rozhovor!

Epizody 48 epizod

Kuba: Jako jediný jsem dokázal, že jde Babiše porazit sám. Fialovi to jeho okolí lakuje na růžovo

Martin Kuba je emotivní – po fenomenálním úspěchu v nedávných krajských volbách, kdy obhájil post jihočeského hejtmana, se jej všichni ptají, co má ODS dělat, aby příští rok drtivě neprohrála sněmovní volby s Andrejem Babišem. A to ho trochu štve. „Moje dlouhodobá práce v jihočeském kraji nikoho z Prahy nezajímala. Já nevím, kdo má převzít ODS, aby příští rok na celostátní úrovni dokázala to stejné, co já. To teď není možné pro nikoho,“ tvrdí v rozhovoru pro podcast Crunch.

Muž, který do vedení ODS vytáhl Petra Fialu, o premiérovi teď tvrdí, že ztrácí příliš mnoho energie snahou udržet pětikoalici pohromadě. „Petr Fiala je obklopen lidmi, kteří mu malují ten příběh růžovější, než je. A on ho také růžovější chce vidět,“ říká. Proč Kubu neláká postavit se do čela ODS? Jaký je jeho recept na získání 47 procent hlasů v krajských volbách? Jak se dá propojit vysoká politika a podnikání? A co jej uráží?

Poslechněte si celý rozhovor!

Ekonom Aleš Rod: Česko potřebuje vizi na 15 let, ne tři stovky strategií

Růst české ekonomiky se potácí na chvostu Evropské unie a bez jasné vize to podle ekonoma Aleše Roda lepší nebude. V novém díle podcastu Crunch člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) vysvětluje, proč nestačí mít stovky strategií, ale je potřeba odvaha zodpovědět nepopulární otázky. Rod otevírá debatu o navýšení příjmů státního rozpočtu, a odhaluje, kde vidí největší potenciál pro úspory. Proč by se měli Češi připravit na „cukr a bič“ ve zdravotnictví a jak souvisí český NIMBYsmus s naším ekonomickým potenciálem?

Pusťte si celý rozhovor v podcastu Crunch. A sledujte nás i ⁠⁠na webu CzechCrunch.cz⁠⁠, kde pro vás pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

„Sebere to politické body a poškodí komunitu.“ Vládní poslankyně kritizuje slučování malých obcí

Eliška Olšáková, poslankyně za STAN a předsedkyně Sdružení místních samospráv, v podcastu Crunch mluví o problémech, které trápí menší obce. Kritizuje třeba návrhy na jejich slučování, které považuje za neefektivní a negativní pro venkovské komunity. „Nevím, jestli uspoření nepatrné části rozpočtu stojí za to, abychom si rozbili to, co nám funguje,“ říká Olšáková o návrzích Národní ekonomické rady vlády (NERV), které se opakovaně dostávají na stůl. Zároveň kritizuje chystané povinné zálohování PET lahví, které by podle ní například zatížilo malé venkovské prodejny, a mluví i o nutnosti zachovat malé školy. Poslechněte si celý rozhovor!

Jurečka: Jako ministr dělám digitalizaci nejvíce a dobře

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka stále neví, zda bude na říjnovém sjezdu KDU-ČSL obhajovat funkci předsedy strany. Chce počkat na výsledky krajských a senátních voleb. „Potřebujeme zdravou obměnu toho týmu. Je na místě dát prostor úspěšným krajským politikům s mladou energií, ale nechci dávat nikomu polibek smrti,“ říká k dalším kandidátům v podcastu Crunch. „Nikdo od nás nemůže čekat, že budeme liberálně progresivní hnutí – my jsme tradiční, hodnotově konzervativní strana, která je zároveň velmi praktická a řeší vaše problémy,“ tvrdí Jurečka. V podcastu Crunch mluví o také rozsáhlé digitalizaci na rezortu práce, podpoře MotoGP, v čem jsou chystané změny v zákoníku práce win-win pro zaměstnance nebo jestli je na místě v kampani ministerstva používat výraz nemakačenko. Poslechněte si celý rozhovor!

Buďme opatrní, abychom snahou o lepší svět neudělali svět horší, říká Šimáčková o kulturních válkách

Bývalá ústavní soudkyně a současná soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková v podcastu Crunch mluví o rovnosti, kulturních válkách, „mužském“ právu nebo o citlivém jazyce. „Rovnost je možnost, aby se každý mohl rozvíjet takovým způsobem, jakým chce. Stereotypy, ve kterých žijeme, ať už společenské, nebo právní, někdy mohou vést k tomu, že je člověk tlačen do věcí, které nechce. Už Masaryk byl feminista,“ říká respektovaná právnička a spoluautorka knihy Mužské právo. Pusťte si celý rozhovor v podcastu Crunch!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch