crunch vizuál Čestmír Strakatý

Crunch

Nerudová: Když situace nazraje, budu na Hrad kandidovat zase. A Rakušan a ČEZ? Užbleptl se

Lídryně kandidátky Starostů do Evropského parlamentu a bývalá prezidentská kandidátka tvrdí, že pro ambiciózní politiky je Brusel to správné místo. „Musíme tam vysílat lidi, kteří to nebudou mít jako poslední štaci před důchodem. Přestaňme se chovat jako nezbedné dítě, které všechno odmítá a nemá žádný svůj vlastní návrh, a budeme schopni vytěžit ze členství víc,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Nevylučuje ale, že se znovu pokusí usilovat i o ten nejvyšší domácí post – prezidentský. Řeč přišla také na ostrou kampaň Starostů, kterou ministr Vít Rakušan odstartoval sérií regionálních debat Bez cenzury. „Zatím mu za to můžu zatleskat. Části naší populace možná otevírá obzory, aby viděli, jak se žije lidem v Sokolově nebo v Karviné,“ tvrdí Nerudová. Daří se jí prosazovat témata, na kterých záleží mladé generaci? A proč Nerudová nezaloží vlastní stranu? Pusťte si celý rozhovor.

Epizody 14 epizod

Bé Hà Nguyen: Jsem víc než „ta Vietnamka“. Jako influencerka jsem na vrcholu, teď podnikám

Bé Hà Nguyen, jedna z nejúspěšnějších českých influencerek, dává v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým nahlédnout do byznysu tvůrců obsahu na sociálních sítích v Česku a říká, že otázky na vietnamský původ ji už nudí. „Nejsem perfektní zástupkyně vietnamské komunity a myslím si, že je na mně i něco zajímavějšího než můj původ,“ říká v rozhovoru. Pusťte si jej celý!

Sociolog Prokop: Největší výzvy? Změnit daně a integrovat Ukrajince

Chytřejší daňový mix. To je recept, kterým by se podle sociologa Daniela Prokopa nejrychleji nastartoval rozvoj české ekonomiky i společnosti. Současný daňový systém je podle něj neefektivní – hodně bere nízkopříjmovým lidem v chudších regionech, vysvětluje v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research v rozhovoru upozorňuje také na zpomalující integraci ukrajinských uprchlíků. „Když se teď stát na integraci Ukrajinců vykašle, zadělává si na problém. Další generace uprchlíků může být vnímaná negativně – nebudou umět dobře česky, v práci budou konkurovat chudým Čechům a budou se s nimi prát o levnější nájmy,“ říká Prokop. Pusťte si celý rozhovor!

Znásilňovaná Anička není jen jedna. Veřejnost je vyburcovaná, říká zakladatelka Pod svícnem

Českem poslední týdny rezonuje příběh Aničky. Dívky, kterou opakovaně znásilňoval nevlastní otec a Krajský soud v Brně mu pravomocně udělil pouze podmíněný trest. „Prakticky každý den dostáváme minimálně jeden příběh o zneužívání či znásilňování v dětství. Tahle Anička se postavila do čela průvodu ostatních Aniček a zvedla hlas, aby řekla: Já jsem tady, jsem normální člověk z masa a kostí, a ne jen někdo ze soudních spisů, prožila jsem si to, bylo to brutální a chci s tím bojovat. Protože systém se za mě nepostavil, tak se musím já postavit systému,“ říká Michaela Studená, zakladatelka iniciativy Pod svícnem, v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Poslechněte si celý rozhovor!

Hvězdný architekt Bjarke Ingels, který staví Vltavskou filharmonii: Bude lákat všechny jako Pražský hrad

Prahu zná dobře, soutěžil tu už s návrhem na Národní knihovnu. Světoznámý dánský architekt Bjarke Ingels ale uspěl až v soutěži o Vltavskou filharmonii a teď do Česka přijel představit podrobnou architektonickou studii očekávané stavby. V exkluzivním rozhovoru pro Crunch vysvětluje, proč je pro něj životním projektem, přestože má za sebou oceňovaná díla po celém světě. „Letos mi bude padesát a filharmonii jsem měl na ‚bucket listu’. Víte, nejslavnější dánská stavba stojí na druhém konci světa – opera v Sydney od Jørna Utzona. Říkal jsem si: Jen jednou za život udělat něco jako operu v Sydney, pak bych mohl umřít šťastný,“ říká architekt, jehož skupina BIG má kanceláře od Kodaně přes New York po Šen-čen. Mluví také o tom, jak využil zpětnou vazbu od Pražanů, o budoucnosti měst, zručnosti českých stavařů, ale také o odvážném „územním plánu pro planetu“.

Pusťte si celý rozhovor! Je v angličtině, na YouTube jsou k dispozici české titulky.

Ivan Bartoš: Kdo nechce, ať nepronajímá. Digitalizaci stihneme, státu jsem ušetřil miliardy

Bude vrcholem moderní České republiky občanka v mobilu, nebo se dočkáme něčeho víc? Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš vidí moderní Česko jako zemi, kde lidé při komunikaci s úřady nemusí „k okýnku” vůbec a všechny základní služby jdou vyřešit z pohodlí telefonu. Vzorem mu je – ano, čtete správně – Albánie. „Tam na rozdíl od nás přeskočili portálová řešení a pochopili, že jestli člověk u sebe něco má, je to chytrý telefon. A státní služby navrhují už primárně pro mobil,” říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým.

Bartoš ve vládní koalici ale zastává i post ministra pro místní rozvoj, kde čelí silné kritice kvůli průtahům se stavebním zákonem i digitalizací stavebního řízení. Ostatně tendr na ni nedávno zrušil antimonopolní úřad. Šéf Pirátů proto raději mluví o jiném zákonu – o podpoře v bydlení, s nímž by chtěl motivovat soukromé majitele nepronajatých bytů, aby je nabídli na trh.

Pusťte si celý rozhovor s Ivanem Bartošem!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch