Doufejme, že Trump bude pragmatik. Nad USA visí riziko studené občanské války, říká politolog Pehe
Donald Trump nastupuje do úřadu jako 47. americký prezident. Co očekávat od jeho druhého mandátu? Politolog Jiří Pehe v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým rozebírá, proč bude Trumpovo prezidentství pravděpodobně ještě chaotičtější a intenzivnější než to první. Podle Peheho je Trumpova rétorika vůči spojencům, například v případě Grónska nebo Panamy, znepokojivá: „Hrozit použitím síly členské zemi NATO, to jsme ještě nezažili.“
Jiří Pehe očekává, že Trump využije exekutivní příkazy k prosazení kontroverzních politik v oblastech obchodu a imigrace, což by mohlo vyvolat velké interní konflikty – například při nasazení armády na ohlášené hromadné deportace, s čímž demokratičtí guvernéři. „Bude velmi zajímavé sledovat, jak to bude chtít Trumpova administrativa řešit bez toho, aby vyvolal nějaký velký vnitřní konflikt,“ podotýká politolog.
S podporou Elona Muska a dalších technologických miliardářů po boku Trump vytváří vládu s příchutí oligarchické autokracie. „Jsou to lidé, kteří nejsou fanoušky liberální demokracie – bojují hlavně za své obchodní zájmy a proti regulacím. Ale myslím, že americké instituce odolají. Větší riziko tu vidím pro Evropskou unii,“ říká Pehe.
Jak Trump ovlivní evropské a české politiky? Co plánuje s Ukrajinou? A proč je role Elona Muska tak zásadní? Poslechněte si celý podcast!