Crunch

Atentát Fica radikalizoval. Kulturní války se ještě vyostří, říká slovenský sociolog

Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch.

Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média?

Poslechněte si celý podcast!

Epizody 60 epizod

V diplomacii jsem svobodomyslná. Asad už musel Rusy namíchnout, říká bývalá velvyslankyně v Sýrii

Eva Filipi působila jako velvyslankyně Česka v Damašku celých 13 let – během občanské války zastupovala i zájmy USA, které podobně jako jiné západní státy Sýrii na protest proti režimu Bašára Asada opustily. Filipi, která má více než třicetiletou zkušenost s diplomacií na Blízkém východě, se vyjadřuje kriticky k politice založené na „exportu demokracie“ a ideologii.

Jsme středně velká země s řadou šikovných diplomatů, měli bychom si vytipovat pár oblastí, kde mohou působit, a nehrát si na to, že Česká republika bude překreslovat Saúdskou Arábii, Čínu, Putina. S nepřítelem je lepší jednat – neznalost jeho záměrů omezuje naše možnosti situaci ovlivnit,“ říká specialistka na česko-arabské vztahy.

Překotný konec diktatury Bašára Asada a nástup islamistů ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám přisuzuje možné dohodě mezi Tureckem a Ruskem, dosud velkým spojencem Asada. „Asad už musel Rusy namíchnout, stejně jako i Íránce. Nikdy plně nesympatizoval s Íránem a jeho šíitským státním uspořádáním, Sýrie je přece jen sekulární stát,“ připomíná Filipi.

Ohledně nástupu nové syrské vlády vedené islamistickým hnutím Abú Muhammada Džúláního (nyní známý jako Ahmad Šara) je skeptická. Ačkoli se Džulání snaží prezentovat HTS jako umírněnou sílu, která respektuje všechny komunity a etnika, Filipi má pochybnosti o jeho upřímnosti. „Některé části společnosti to nepochybně vítají, většina lidí však neví, co očekávat. Osmdesát procent Syřanů chce jíst a žít normální život, politika jim je šumák,“ říká Filipi.

Skutečně udělovala víza prominentům Asadova režimu? Do jaké míry může diplomat zjistit „pravdu“ o dění v zemi, kde působí? Jak média ovlivňují vnímání mezinárodních konfliktů? A jaká je budoucnost Sýrie po pádu Asadova režimu?

Poslechněte si celý podcast!

Juchelka: Důchodovou reformou jsme vystrašili společnost, že budeme hrozně chudí. To odmítám

Stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO, poslanec Aleš Juchelka, se netají tím, že nedávno schválená důchodová reforma je pro něj nepřijatelná. Pokud by se příští rok ministrem skutečně stal (jak tomu aktuální preference ANO naznačují), hlavní parametry reformy zruší.

Vadí mu zejména snižování valorizací a prodlužování věku odchodu do důchodu. „Budu chtít vrátit řádné valorizace na úroveň odpovídající polovině růstu reálných mezd a inflace. Mám pocit, že pokud je budeme krátit, tak lidé budou padat,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Argumentuje, že Česko má v porovnání s EU rezervy ve výdajích na důchody a že se zbytečně straší veřejnost. Kde ale příjmy do štědřejšího důchodového systému vzít? Juchelka věří zejména v budoucí hospodářský růst a znovuzavedení EET. 

Proč nesouhlasí se zvýšením koncesionářských poplatků a jaký model financování ČT a ČRo navrhuje?  Jak hodnotí výroky Andreje Babiše týkající se duševního zdraví premiéra? A proč může být opozice občas nekonstruktivní? 

Poslechněte si celý podcast.

Ukončit „strejcokracii“ a zavést školné na VŠ. Mladý politik ODS volá po revoluci ve straně

Radim Ivan, člen ODS, ostravský místostarosta a zakladatel iniciativy Česko Plus, prosazuje na první pohled odvážné a kontroverzní reformy, které zahrnují třeba zavedení školného, poplatků u lékaře a zrušení průběžného důchodového systému. V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým se netají tím, že jeho vize je „tvrdá, drsná a extrémní“. Argumentuje, že je lepší začít s radikálními návrhy a postupně ustupovat, než se ve SPOLU utopit v „nemastných, neslaných proklamacích“.

Právě současný kompromisní modus operandi vládní koalice podle něj vede k nespokojenosti voličů všech zúčastněných stran. Mladý ambiciózní politik se domnívá, že klíčem k úspěchu SPOLU v příštích volbách je představit nové, populární tváře a oslovit specifické komunity voličů, například podnikatele nebo příznivce kryptoměn. „Líbilo by se mi, kdyby naší tváří byl třeba ekonom Dominik Stroukal,“ uvádí příklad. V podcastu komentuje také „strejcokracii“ uvnitř ODS a vyzývá k větší profesionalizaci.

Je radikální program Česko Plus reálnou alternativou pro ODS a koalici SPOLU? Dokáže Radim Ivan z pozice začínajícího regionálního politika přesvědčit voliče o svých vizích? A jaká podle něj bude budoucnost ODS s Petrem Fialou v čele?

Poslechněte si celý podcast.

Kupka: Německé platy? Je dobře, že budíme pozornost. V roce 2033 bude hustší síť dálnic než v Polsku

Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno vzbudil kontroverzi svým prohlášením v ČT, že potřebuje ještě jedno volební období, abychom „měli platy jako v Německu“. Ekonomové ovšem namítají, že takový slib není realistický. „Já to necítím jako populismus, ale spíš výzvu, kam máme směřovat. Pokládám za důležité, že se těch vět, které jsou třeba trochu kontroverzní a přitahují pozornost, bude objevovat ve veřejné debatě víc – a média a lidé na sítích se nás budou ptát, jak to vlastně myslíte?“ tvrdí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým.

Jako jedno z hlavních předvolebních témat vypichuje dostupnost bydlení – mimo jiné agendu, kterou měl na starosti odvolaný pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Když se bavím s kamarády mých dětí, je to teď jeden z největších problémů,“ říká Kupka. Kromě nedávných výroků Andreje Babiše ve Sněmovně, digitalizaci a dobudování českých dálnic se s Čestmírem Strakatým baví také o řediteli státního podniku CENDIS, spadajícího pod ministerstvo dopravy – v jejím čele byl podle Kupky nedávno potvrzen dosud pověřený ředitel Jan Paroubek, který má přitom na kontě předražené zakázky.

Jsou sliby Petra Fialy realistické? Jak chce vláda řešit nedostupné a chybějící bydlení v Česku? Proč se cíl digitalizovat všechny agendy státu do února 2025 nestihne? A jak chce ODS reagovat na útoky Andreje Babiše a zároveň ukazovat výsledky své práce?

Poslechněte si celý podcast!

Rozpad vlády, závislost na Číně, nezvládnutá migrace, extremismus. Německo je nervózní, říká expert

Německá vláda se rozpadla a země směřuje k předčasným volbám. „Je to úleva, agonie je u konce – tak nějak vypadá nálada v Německu,“ říká Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů, který sleduje německou politiku. Kancléř Olaf Scholz je vnímán jako slabý lídr – má vize, ale nezvládá je komunikovat s veřejností. Jeho snaha o napodobení stylu Angely Merkelové nevyšla, Německo se sice zbavilo závislosti na ruských energiích, ale nadále prohlubuje svou závislost na Číně. „To je velmi špatná zpráva pro Česko. Nedokážeme měnit svůj byznys model tady tak, aby méně závisel na exportu do Německa, proto jsme v krizi společně s ním. Změnit to by znamenalo tvrdě investovat do výzkumu, vývoje, budování nezávislosti, ale od českých politiků vidím jen náznaky,“ tvrdí expert.

Favoritem v průzkumech je CDU/CSU, ale očekává se i posílení extremistické AfD. Znepokojivý je nárůst politické kriminality krajní pravice. „Nejen extremistická, ale i násilná krajní pravice v Německu existuje dlouhodobě, ale teď v důsledku ne úplně zvládnuté migrační politiky nabírá na síle,“ dodává Eberle.

V čem je odkaz kancléřky Angely Merkelové zpochybňovaný? Jak se Německo pokouší redukovat závislost na Číně? Budou tradiční strany ochotné vládnout s AfD na celostátní úrovni? S jakými problémy se aktuálně potýká bývalé východní Německo? A co tohle všechno znamená pro Česko?

Poslechněte si celý rozhovor! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch