weekly

Weekly

Finanční trhy ukázaly, že nic netrvá věčně. Jaký bude rok 2023?

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Byl to rok, který nám všem po letech ekonomického růstu ukázal, že nic netrvá věčně. Vidět to bylo jak na energiích, realitním trhu či obyčejných nákupech v supermarketu, tak na finančních trzích. Do propadu se hnaly i technologické firmy, které jinak byly relativní jistotou. Ve spoustě oborů splaskly valuační bubliny a investoři teď hledají, kam dát peníze, když ani tradiční konzervativní nástroje nepřináší hodnotu. Jaký tedy byl rok 2022 na finančních trzích? A jaký bude ten příští? Odpovíme s Tomášem Vrankou, analytikem společnosti XTB. Konec roku přinesl i velké peníze do brněnské firmy a také novou konkurenci pro Rohlík a Košík.

Epizody 125 epizod

Švýcarsko nenechá Credit Suisse padnout. Ohrozilo by to jeho reputaci jako finanční velmoci

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Švýcarské Credit Suisse tento týden nejdříve klesly akcie o 30 procent, následně ji nechal na vodě i hlavní investor. Přesto to ale vypadá, že tato banka systémové významnosti ze svých problémů najde cestu ven. Jak? Odpovíme s portfolio manažerem společnosti Cyrrus Tomášem Pfeilerem.

19. března 2023

V USA hlásí největší bankovní krach od krize v roce 2008. Padla klíčová instituce pro startupový ekosystém

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Americký bankovní trh zažil v posledních dnech nervozitu, kterou od roku 2008 nepamatuje. Nejdříve zkrachovala klíčová banka, kterou si oblíbily kryptoměnové projekty, kalifornský regulátor pak pro nedostatek likvidity zavřel i jednu z dvacítky největších bank ve Spojených státech – Silicon Valley Bank. Ta byla klíčovou pro startupy. Co se přesně děje? A co mohou velké krachy znamenat dál? Odpovíme s ekonomem Petrem Hotovcem.

12. března 2023 • 15 min

Noční oblohu si zamořujeme stále víc. Světelný smog má následky na přírodu i zdraví

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Když se při jasné noci ve větším městě podíváte na oblohu, místo tisíců hvězd uvidíte spíš podivně nasvícenou mlhu. Světelný smog je ale problém, který je stále znatelnější – a v Česku platí nová technická norma, která to chce změnit. Je ale dostatečná? Odpovíme s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR.

5. března 2023 • 16 min

Rusko vyplýtvalo energetické žolíky. Na jeho ropě jsme ale i po roce války závislí

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Už více než rok Rusko terorizuje Ukrajinu všemi možnými konvenčními zbraněmi. Má ale i další prostředky – ekonomickou válku. Ze spolehlivého dodavatele plynu i ropy se stala diktatura, od které se chce celá Evropa co nejrychleji odvrátit. Jak se za rok povedlo najít Evropě alternativy? Odpovíme s analytikem XTB Jiřím Tylečkem.

26. února 2023 • 16 min

Největší konkurence pro YouTube není TikTok, ale Netflix. Do boje ho povede nový šéf

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

V roce 1998 hledali dva doktorandi Stanfordu Sergej Brin a Larry Page místo, kde by mohli vyvinout svůj internetový vyhledávač. Garáž jim nakonec pronajmula Susan Wojcicki. Pomohla vzniku Googlu a později se stala šéfkou YouTube, teď ale ze své pozice téměř po dekádě odchází. Jak si dnes stojí YouTube v konkurenci? Odpovíme s marketérem Petrem Králem.

21. února 2023 • 17 min

weekly
V podcastu Weekly v několika minutách shrnujeme nejzásadnější novinky ze společnosti, byznysu, lifestylu a technologií z uplynulého týdne. Hlavní téma týdne rozebíráme s hostem v krátkém rozhovoru. Moderuje Jiří Svoboda. Návrhy na témata nebo zpětnou vazbu mu můžete napsat na jiri@cc.cz.
Jiří Svoboda

Jiří Svoboda • tvůrce podcastu Weekly