crunch vizuál Čestmír Strakatý

Crunch

Schillerová o Česku budoucnosti: Manželství pro všechny po mně nechtějte, škrtala bych výdaje na obranu

Hnutí ANO s přehledem vede v průzkumech veřejného mínění, například agentura Median mu ve svém listopadovém šetření přisoudila podporu 34,5 procenta hlasů. Sněmovní volby sice proběhnou až za necelé dva roky, jak by ale vypadalo Česko, pokud by do Strakovy akademie, sídla vlády, znovu usedla strana Andreje Babiše? „Vrátíme se k naší hospodářské strategii Česko – země pro budoucnost,“ říká Alena Schillerová, exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO, která byla hostem podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. V rozhovoru mluví také o TikToku, podpoře manželství pro všechny nebo své averzi ke zvyšování výdajů na obranu.

Pusťte si celý rozhovor a přihlaste se k odběru Crunche, ať vám neuteče ani jeden díl!

Epizody 15 epizod

Ukrajinu musíme chránit dál. Česko má všechny podmínky pro úspěch, říká americký velvyslanec Sabet

Pouto mezi Českem a Spojenými státy nikdy nebylo silnější, říká americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet v rozhovoru pro podcast Crunch s Čestmírem Strakatým.Náš závazek vůči NATO je neochvějný, budeme bránit každý centimetr území Aliance, stejně jako spojenci budou chránit nás. Dvě procenta HDP na obranu jsou minimum, které země musí do své obrany investovat, vidíme to víc než kdy jindy,“ prohlašuje. Sabet, který před diplomatickou kariérou působil jako investor v technologických startupech, například v Twitteru, v rozhovoru mluví také o proměně platformy pod vedením Elona Muska nebo o tom, zda mají české startupy šanci na globální úspěch. „Jsem fakt optimistický, protože hodně z důležitých ingrediencí, které jsem viděl v Silicon Valley, je i v Česku. Máte obrovské technické znalosti, transformují se tu celá odvětví, silné univerzity se napojují na soukromý sektor. Není důvod, aby stejně prosperující startupový ekosystém nevyrostl i v Česku,“ dodává.

Pusťte si celý rozhovor! Je v angličtině, titulky zapnete kliknutím na ikonu CC v přehrávači YouTube.

Bé Hà Nguyen: Jsem víc než „ta Vietnamka“. Jako influencerka jsem na vrcholu, teď podnikám

Bé Hà Nguyen, jedna z nejúspěšnějších českých influencerek, dává v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým nahlédnout do byznysu tvůrců obsahu na sociálních sítích v Česku a říká, že otázky na vietnamský původ ji už nudí. „Nejsem perfektní zástupkyně vietnamské komunity a myslím si, že je na mně i něco zajímavějšího než můj původ,“ říká v rozhovoru. Pusťte si jej celý!

Sociolog Prokop: Největší výzvy? Změnit daně a integrovat Ukrajince

Chytřejší daňový mix. To je recept, kterým by se podle sociologa Daniela Prokopa nejrychleji nastartoval rozvoj české ekonomiky i společnosti. Současný daňový systém je podle něj neefektivní – hodně bere nízkopříjmovým lidem v chudších regionech, vysvětluje v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research v rozhovoru upozorňuje také na zpomalující integraci ukrajinských uprchlíků. „Když se teď stát na integraci Ukrajinců vykašle, zadělává si na problém. Další generace uprchlíků může být vnímaná negativně – nebudou umět dobře česky, v práci budou konkurovat chudým Čechům a budou se s nimi prát o levnější nájmy,“ říká Prokop. Pusťte si celý rozhovor!

Nerudová: Když situace nazraje, budu na Hrad kandidovat zase. A Rakušan a ČEZ? Užbleptl se

Lídryně kandidátky Starostů do Evropského parlamentu a bývalá prezidentská kandidátka tvrdí, že pro ambiciózní politiky je Brusel to správné místo. „Musíme tam vysílat lidi, kteří to nebudou mít jako poslední štaci před důchodem. Přestaňme se chovat jako nezbedné dítě, které všechno odmítá a nemá žádný svůj vlastní návrh, a budeme schopni vytěžit ze členství víc,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Nevylučuje ale, že se znovu pokusí usilovat i o ten nejvyšší domácí post – prezidentský. Řeč přišla také na ostrou kampaň Starostů, kterou ministr Vít Rakušan odstartoval sérií regionálních debat Bez cenzury. „Zatím mu za to můžu zatleskat. Části naší populace možná otevírá obzory, aby viděli, jak se žije lidem v Sokolově nebo v Karviné,“ tvrdí Nerudová. Daří se jí prosazovat témata, na kterých záleží mladé generaci? A proč Nerudová nezaloží vlastní stranu? Pusťte si celý rozhovor.

Znásilňovaná Anička není jen jedna. Veřejnost je vyburcovaná, říká zakladatelka Pod svícnem

Českem poslední týdny rezonuje příběh Aničky. Dívky, kterou opakovaně znásilňoval nevlastní otec a Krajský soud v Brně mu pravomocně udělil pouze podmíněný trest. „Prakticky každý den dostáváme minimálně jeden příběh o zneužívání či znásilňování v dětství. Tahle Anička se postavila do čela průvodu ostatních Aniček a zvedla hlas, aby řekla: Já jsem tady, jsem normální člověk z masa a kostí, a ne jen někdo ze soudních spisů, prožila jsem si to, bylo to brutální a chci s tím bojovat. Protože systém se za mě nepostavil, tak se musím já postavit systému,“ říká Michaela Studená, zakladatelka iniciativy Pod svícnem, v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Poslechněte si celý rozhovor!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch