weekly

Weekly

Sci-fi začíná teď a tady. S umělou inteligencí ChatGPT lidé musí souznít

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Dokáže napsat kód, poradit s nápadem na vánoční dárek nebo třeba napsat vzor nájemní smlouvy. To jsou jen příklady činností, které zvládne nový textový model od společnosti OpenAI pod názvem ChatGPT. Za pár dní od spuštění ho vyzkoušeli miliony lidí a mnozí tvrdí, že našli svého nového asistenta. Na druhou stranu se ale ukazuje, že má své limity a občas prostě lže. Přijdou kvůli AI lidé o práci? A máme se bát i dalších modulů GPT? Odpovíme s Markem Rosou ze společnosti GoodAI, která se snaží o vývoj takzvané obecné umělé inteligence. V Plzni mezitím odhalili nový developerský projekt od slavného britského dua a Česko bude mít svého druhého astronauta v historii.

Epizody 118 epizod

Ruzyňské ranveje se po covidu probouzí. Chystá se i více letů na východ

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

Covidová léta znamenala pro letecký průmysl těžkou zkoušku, loňský rok byl naopak první, kdy mohlo i pražské letiště otestovat svou kondici. Jaké nové přímé lety z Prahy budou létat? Odpovíme s tamním výkonným ředitelem rozvoje leteckého obchodu Jiřím Vyskočem. Microsoft mezitím poslal další peníze do OpenAI a Justin Bieber prodal práva na své písně.

29. ledna 2023 • 16 min

Danuši Nerudové TikTok pomohl, teď je na něm virální hvězdou Petr Pavel

🔲 Rozcestník na témata najdete zde. 🔲

TikTok byl mezi sociálními sítěmi ještě nedávno trochu otloukánkem, jenže to je teď historie – dnes sehrává důležitou roli v celospolečenském dění. Zajímají se o něj i čeští prezidentští kandidáti. Kdo z nich má na TikToku převahu? Odpovíme s Filipem Zelenkou z deníku E15. Nového šéfa mezitím získala česká Digitální a informační agentura.

22. ledna 2023 • 17 min

Český esport na rozcestí. Loni masivně rostl, teď ale eSuba začíná šetřit

Esporty zažívaly v Česku zlatý věk, teď ale dost možná šlapou na brzdu. Organizace eSuba udělala razantní krok, kdy oznámila prodej celé své sestavy v CS:GO. Co jí k tomu vedlo? Odpovíme s Michalem Kabele, esportovým komentátorem. Novou významnou investici mezitím uzavřely J&T a online supermarket Košík.cz.

15. ledna 2023 • 16 min

S neustálým růstem je konec. Obraty českých e-shopů loni poprvé klesly

Léta jsme byli zvyklí, že Česko je velmoc na poli e-commerce. Začalo to elektronikou, ale na internet se postupně přesunuly i produkty, které bychom tam sotva před pár lety čekali. Covid nasadil celému trendu korunku a české e-shopy závratně rostly. Jenže rok 2022 znamenal přelom.

8. ledna 2023 • 16 min

Umělá inteligence je teprve na začátku. V roce 2023 se ukáže ve velkém

Roboti ve skladu, drony doručující zásilky, detektor rakoviny či chatbot, který vám klidně napíše úkol do školy. Tam všude působí už dnes umělá inteligence a v roce 2023 se bude dostávat do dalších a dalších oblastí. Jak by se na příchod AI mělo připravit školství i firmy? Odpovíme s Evou Nečasovou, Janem Rompotlem a Janem Kulveitem ve speciálním dílu podcastu Weekly.

1. ledna 2023 • 17 min

weekly
V podcastu Weekly v několika minutách shrnujeme nejzásadnější novinky ze společnosti, byznysu, lifestylu a technologií z uplynulého týdne. Hlavní téma týdne rozebíráme s hostem v krátkém rozhovoru. Moderuje Jiří Svoboda. Návrhy na témata nebo zpětnou vazbu mu můžete napsat na jiri@cc.cz.
Jiří Svoboda

Jiří Svoboda • tvůrce podcastu Weekly