Crunch

Sociolog Prokop: Největší výzvy? Změnit daně a integrovat Ukrajince

Chytřejší daňový mix. To je recept, kterým by se podle sociologa Daniela Prokopa nejrychleji nastartoval rozvoj české ekonomiky i společnosti. Současný daňový systém je podle něj neefektivní – hodně bere nízkopříjmovým lidem v chudších regionech, vysvětluje v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research v rozhovoru upozorňuje také na zpomalující integraci ukrajinských uprchlíků. „Když se teď stát na integraci Ukrajinců vykašle, zadělává si na problém. Další generace uprchlíků může být vnímaná negativně – nebudou umět dobře česky, v práci budou konkurovat chudým Čechům a budou se s nimi prát o levnější nájmy,“ říká Prokop. Pusťte si celý rozhovor!

Epizody 55 epizod

Rozpad vlády, závislost na Číně, nezvládnutá migrace, extremismus. Německo je nervózní, říká expert

Německá vláda se rozpadla a země směřuje k předčasným volbám. „Je to úleva, agonie je u konce – tak nějak vypadá nálada v Německu,“ říká Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů, který sleduje německou politiku. Kancléř Olaf Scholz je vnímán jako slabý lídr – má vize, ale nezvládá je komunikovat s veřejností. Jeho snaha o napodobení stylu Angely Merkelové nevyšla, Německo se sice zbavilo závislosti na ruských energiích, ale nadále prohlubuje svou závislost na Číně. „To je velmi špatná zpráva pro Česko. Nedokážeme měnit svůj byznys model tady tak, aby méně závisel na exportu do Německa, proto jsme v krizi společně s ním. Změnit to by znamenalo tvrdě investovat do výzkumu, vývoje, budování nezávislosti, ale od českých politiků vidím jen náznaky,“ tvrdí expert.

Favoritem v průzkumech je CDU/CSU, ale očekává se i posílení extremistické AfD. Znepokojivý je nárůst politické kriminality krajní pravice. „Nejen extremistická, ale i násilná krajní pravice v Německu existuje dlouhodobě, ale teď v důsledku ne úplně zvládnuté migrační politiky nabírá na síle,“ dodává Eberle.

V čem je odkaz kancléřky Angely Merkelové zpochybňovaný? Jak se Německo pokouší redukovat závislost na Číně? Budou tradiční strany ochotné vládnout s AfD na celostátní úrovni? S jakými problémy se aktuálně potýká bývalé východní Německo? A co tohle všechno znamená pro Česko?

Poslechněte si celý rozhovor! Sledujte nás i ⁠⁠na webu CC.cz⁠⁠, kde pro vás pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.

Gregorová: Fico je zbabělec, Fiala neinspirativní centrista. Piráti mají pořád co nabídnout

Jediná pirátská europoslankyně Markéta Gregorová má obavy ohledně směřování a síly Evropské unie v kontextu rostoucího vlivu politiků, jako jsou maďarský premiér Viktor Orbán a předseda slovenské vlády Robert Fico. „Většina jejich voličů nechce autoritářský režim, ale mají strach, a tak volí trochu konzervativněji. To nahrává populistům typu Fico. Ten strach mohou pak neuvěřitelně snadno monetizovat na voličské hlasy,“ tvrdí Gregorová v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. O slovenském premiérovi v souvislosti s jeho nedávným vystoupením v ruské státní televizi říká, že je „zbabělec“. A kritizuje i podle ní „neodvážného“ premiéra Petra Fialu, se kterým byli Piráti ještě donedávna ve vládě. V podcastu mluví i o obranné politice EU a tvrdí, že se svět pomalu otáčí do spirály válek. Závislost na USA a nedostatečná koordinace v oblasti obrany podle ní unii oslabují a dělají z ní snadnou kořist pro mocnosti jako Rusko a Čína.

Definuje se Gregorová jako „levičák“? Proč ji naštvala debata kolem chystaného zákona o kybernetické bezpečnosti? Zradili Piráti své voliče, když za jejich vlády skončil server Ulož.to? A co si Gregorová odnáší z pozorovatelské mise při gruzínských volbách?

Poslechněte si celý podcast!

Síkelův nástupce slibuje: Blackouty nehrozí. Budoucnost energetiky jsou Dukovany, plyn a malé reaktory

Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nastoupil do funkce necelý rok před koncem mandátu vlády Petra Fialy. Co chce za tak krátkou dobu stihnout? V podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým hovoří o svých prioritách a plánech v oblasti energetiky.

Slibuje například stabilní a cenově dostupnou energii i přes to, že se Česko podle nové analýzy ČEPS stane nejspíše už po roce 2025 čistým dovozcem elektřiny. Dřívější odklon od uhlí a aktuální zákaz podpisu smlouvy na dostavbu Dukovan podle ministra průmyslu nejsou problém. „Bylo by velmi prapodivné a nestandardní, pokud by ÚOHS zpochybňoval to, co u něj od roku 2020 konzultujeme,“ říká k rozhodnutí antimonopolního úřadu z minulého týdne. A tvrdí, že elektřina v Česku dlouhodobě zlevní – tedy pokud se bude investovat do rozvoje nových zdrojů a distribuční soustavy.

Vlček, mimo jiné autor nové Hospodářské strategie, jejímž cílem posunout Česko mezi TOP 10 ekonomik Evropy, také říká, že chce, aby Česko začalo zase vyhrávat. A pokouší se o dialog s opozicí a hledání konsenzu v klíčových otázkách. „Nedostatečná kontinuita je jeden z největších problémů našeho státu. Skáčeme ode zdi ke zdi, neskutečně plýtváme zdroji. Za opozicí budu poctivě chodit,“ tvrdí nový ministr.

Jak chce zajistit dostatek energie pro Česko po roce 2025? Stihnou se Dukovany dostavět včas? Co říká na zestátnění ČEZu a prodlužování windfall tax? A v čem se liší od svého předchůdce Jozefa Síkely? Poslechněte si celý podcast!

Jahn ze Škodovky: Přechod na elektromobily je politické zadání. Evropa musí mít hlavně ekonomickou sílu

„Buď se musí změnit časový harmonogram kompletního přechodu na čistou mobilitu v roce 2035, anebo se musí změnit to, co považujeme za čistou mobilitu,“ říká rezolutně Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto, v podcastu Crunch. Zájem zákazníků o elektromobily se nevyvíjí tak rychle, jak se očekávalo. Tradiční evropské automobilky stále drží vývoj a výrobu dvou technologií a vyčkávají, jestli evropští politici dají výrobcům i zákazníkům více času na adaptaci. Škodě Auto se přitom podle Jahna, nejvýše postaveného Čecha v managementu automobilky, daří „extrémně dobře“. Firma se v prodeji automobilů v Evropě pohybuje kolem čtvrtého místa, oceňují ji i nároční zákazníci v Německu či Švýcarsku a rebranding z ní setřásl pověst „chudého“ auta.

Proč se Jahn staví za revizi Green Dealu a rychlý přechod na elektromobilitu? Proč Čína tuhle vlnu zachytila včas? Čím se Škoda Auto může inspirovat u Tesly? A bude se v českých závodech propouštět?

Poslechněte si celý podcast!

Jana Maláčová se vrací na scénu: Česká ekonomika je v háji. Teď je čas řešit domácí politiku, říká

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se vrací do politiky s cílem obnovit sílu levice a bojovat za sociální spravedlnost – nedávno převzala jako předsedkyně vedení SOCDEM (bývalá ČSSD). Od některých kolegů ve straně čelí kritice za to, že se chce spojovat do širší levicové koalice s protisystémovým hnutím Stačilo! vedeným Kateřinou Konečnou. „Ve volebních modelech máme pod dvě procenta a spousta lidí mi říká ‚To zvládneš za rok vytáhnout‘. Já si to nemyslím, protože politiku už trošku znám, a tak hledám spojence,“ říká k případné spolupráci s komunisty. „Spousta lidí má pocit, že sociální stát už byl vybojován, ale problémy se budou vracet. To, jak nám klesla v posledních třech letech životní úroveň, je toho důkazem. Celá ekonomika je v háji. Protiukrajinské nálady v Česku do velké míry zavinila vláda, protože se tak moc soustředila na zahraniční politiku, že jí kompletně ujela celá domácí politika,“ kritizuje vládu Petra Fialy.

Jaký je potenciál sociální demokracie, když se tradiční levicoví voliči otočili k jiným stranám? Je sociální stát „pod útokem“, jak Maláčová tvrdí? Kam chce investovat, aby česká ekonomika opět začala růst? A jak zpětně hodnotí vládnutí s Andrejem Babišem?

Poslechněte si celý podcast!

crunch vizuál Čestmír Strakatý
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu CzechCrunche zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, které posouvají naši zemi vpřed.
Čestmír Strakatý

Čestmír Strakatý • tvůrce podcastu Crunch