techcast_logo

TechCast

Terminátory jen tak nezažijeme, říká Sara Polak. I Muskův robot je jen elektřina a železo

V jejím profilu na LinkedInu stojí, že je archeoložka umělé inteligence. Za kuriózním souslovím se ale skrývá popularizátorka technologií, absolventka Oxfordu, vědkyně a milovnice internetových memů Sara Polak, která přijala pozvání do dalšího dílu TechCastu, technologického podcastu z dílny CzechCrunche. Mluvíme v něm o průsečíku společnosti a umělé inteligence. Nebo o tom, co metaverza znamenají pro budoucnost států.

Epizody 17 epizod

Největší slabina kyberbezpečnosti je člověk. Necháváme se zmanipulovat

Začít to může podvodným e-mailem jednomu ze zaměstnanců. A skončit třeba zašifrováním všech dat, které má korporace na globální úrovni, a škodami v miliardách dolarů. Za značnou částí podobných útoků nestojí primárně kdovíjak schopný hacker, ale právě člověk, který se nechá zmanipulovat nebo podvést. Předejít útokům se snaží i bezpečnostní experti ze společnosti Trask Martin Bareš, Tomáš Sýkora a Jan Zmítko. Ti byli hosty dalšího TechCastu, technologického podcastu od CzechCrunche.

Jediná cesta k nezaujaté umělé inteligenci? Kontrolovat vstupní data, říká Šafář z SAS

Zatímco umělé inteligence jsou aktuálně všude, už méně se mluví o společenské dimenzi výzev, kterou s sebou nesou. Zabývá se jimi i Luděk Šafář, Head of Customer Advisory Central Europe v konzultantské společnosti SAS. Ve spojení s AI používá i termín demokratizace. Co vlastně znamená?

Cyklistika z obýváku. Na trenažéru Rouvy za měsíc proteče pět petabajtů videí

Zajet si části trasy Tour de France nebo vystoupat na nějaký z italských vrcholů patří mezi sny každého, kdo se zabývá silniční cyklistikou. Díky augmentované realitě a českému startupu Rouvy to jde ale udělat. Zdánlivě jednoduchá aplikace nicméně znamená překvapivě velkou technickou náročnost. Poslechněte si technického ředitele Rouvy Matúše Kocku, který vypráví i o tom, jakou infrastrukturu aplikace využívá.

Firemní IT čeká revoluce. Bude hlavně koordinovat, aplikaci už si vytvoří každý, říká Antoš

Neříká se tomu programování ani kódování, ale automatizace. Na pozadí běží stále stejně složitý program, ale rozdíl je v tom, že nově si aplikaci na dennodenní úkoly může ve firmě vytvořit každý – není tak závislý na firemním IT. Nástroje už na to přitom dost možná má. Trendy v IT, jako je tento, sleduje Jan Antoš, CTO české technologické společnosti Trask.

Do trafiky pro losy si mladí lidé zajdou i dnes, odhaluje šéf analytiků Sazky

Každou středu, pátek a neděli se tradičně losuje Sportka. Mnozí si ji nejspíš spojí s notorickými větami o „státním dozoru a notáři“, ale to je jen špička ledovce Sazky, jedné z největších loterijních společností v Česku, která sbírá data o každém tiketu. O zajímavých vzorcích, které o sázkařích firma ví, mluví Martin Košina, šéf analytiků Sazky.

techcast_logo
V podcastu TechCast rozebíráme hlavní otázku dnešního technologického světa – jak zařízení, která denně používáme, skutečně fungují? S našimi hosty odhalujeme, jak pracují cloudy, umělá inteligence, algoritmy či weby a aplikace a předpovídáme, jak bude vypadat budoucnost. Moderuje Ladislav Vašek.
Ladislav Vašek

Ladislav Vašek • tvůrce podcastu TechCast