Režim nerušit

V dětství jsme byli jako Tom a Jerry, teď jsou z nás parťáci, říkají bratři Trojanovi

Jeden byl nominován na Českého lva za roli ve filmu Šarlatán, druhý píše o domácí politice pro týdeník Respekt – a oba si museli najít své místo ve světě, kde je jejich příjmení předchází. Herec Josef Trojan a novinář František Trojan jsou bratři, kteří sice v dětství podle vlastních slov připomínali spíš Toma a Jerryho, dnes mezi sebou mají ale velmi silné pouto. V podcastu Režim nerušit s Evelínou Beníškovou mluví o tom, jak o bratrský vztah pečují i v čem se navzájem nejvíc odlišují.

František popisuje, proč je pro něj novinařina víc než práce a jak přemýšlí nad tím, jak přitáhnout mladé k delším textům. Josef zase vysvětluje, proč si smazal Instagram, jak si střeží osobní život a proč je pro něj péče o duševní zdraví naprosto normální. Bratři sdílejí i společné rodinné rituály nebo vztah k fotbalové Bohemce.

Proč podle nich mají muži začít víc mluvit o svých emocích? A v čem je Češi štvou? Poslechněte si nový díl podcastu Režim nerušit o životě, práci a inspiraci mladých lidí v Česku.

Epizody 8 epizod

Mám 200 tisíc followerů, stejně jsem se ale necítila úspěšně. Pomohla mi terapie, říká Gabriela Heclová

Gabriela Heclová vyrůstala před očima českého internetu. Říká, že slávu zažila dřív, než stihla pořádně poznat samu sebe. Patřila mezi první české youtuberky, dnes studuje produkci na FAMU a hraje ve filmech jako Král Šumavy nebo Vyšehrad. V podcastu Režim nerušit otevřeně mluví o tom, jak těžké bylo najít vlastní identitu pod tlakem internetu, proč už dávno netouží po dokonalosti a jakou roli v jejím životě hraje terapie.

„Měla jsem všechno – čísla, peníze, nabídky. Ale šťastná jsem nebyla,“ říká. Proč opustila svět influencerství? Co jí pomohlo se znovu nadechnout? A jak se dnes dívá na úspěch?

Odpovědi najdete v novém díle podcastu Režim nerušit s Evelínou Beníškovou. Nově taky na samostatném YouTube účtu – odebírejte kanál Režim nerušit.

V Itálii viděli jen rozkročené nohy, moje umění nepochopili, říká Lucie Rosická

Textilní umělkyně Lucie Rosická vnáší do světa současného umění témata, která se dotýkají intimity, identity i fyzického těla – a často na nich zachycuje samu sebe. V podcastu Režim nerušit s Evelínou Beníškovou mluví o tom, proč jí přijde přirozené vyšít na obraz akné, nudes nebo chlupy, proč ji víc děsí sdílení na sítích než veřejné vystavování jí samotné i jak zvládá kombinaci mateřství a umělecké kariéry.

Řeč přišla i na zahraniční zkušenosti, změnu přístupu ke kráse pod vlivem Instagramu nebo to, proč je pro ni tvorba formou terapie. „Bylo mi vyčítáno, že se zobrazuju v prvoplánově nelichotivých pózách nebo jako objekt pro mužské potěšení. Já jsem to tak ale nikdy nevnímala,“ říká umělkyně, která byla zařazena do žebříčku Forbes 30 pod 30 a vystavovala už ve Spojených státech, Polsku nebo Itálii.

Jaké je prorazit na české výtvarné scéně jako mladá žena? A jak se v umění zpracovává digitální závislost? Poslechněte si nový díl podcastu Režim nerušit, ve kterém Evelína Beníšková mluví s mladými lidmi o životě, práci a inspiraci.

*Trigger warning: V této epizodě se budeme věnovat tématu poruch příjmu potravy. Obsah může být pro některé posluchače citlivý nebo zneklidňující. Pokud hledáte pomoc, navštivte web 3pe

Jsem víc šášula. V rapu se každý snaží být drsnej a vážnej, to já neumím, říká umělec Mat213

Hudebník a umělec Mat213, vlastním jménem Matěj Čech, je jedním z nejvýraznějších hlasů nastupující generace. Vystudoval malbu na pražské AVU, je fanouškem fotbalové Slavie a o problémech i touhách mladých lidí zpívá v hudbě kombinující rap a pop. Šestadvacetiletý umělec si libuje v post-ironii a využívá ji i při moderování podcastu Swag, který je takovou Českou sodou pro generaci Z. V podcastu Režim nerušit s Evelínou Beníškovou Mat213 mluví o tom, proč se necítí být součástí rapové ani fotbalové komunity, jak balancuje na hraně mezi post-ironií a upřímností i proč do svých videí obsazuje svého dědečka Františka Ringo Čecha.

V rozhovoru se dotýká i svého nejnovějšího alba Nesu oheň, kde míchá odkazy na slávistické záložníky, kritiku iniciativy Česko bez hluku i úzkosti čerstvých vysokoškoláků. Co mu vadí na místní rapové komunitě? Jak by se výtvarné umění mohlo víc přiblížit mladým? A proč už z gólů necítí euforii?

Poslechněte si celý podcast Režim nerušit o životu, práci a inspiraci mladých lidí v Česku!

Musela jsem se naučit být drzá. Klubová scéna je pořád hodně sexistická, říká pražská DJka Nina Farrina

Jedna z nejvýraznějších DJs pražské klubové scény Nina Farrina otevřeně mluví o své cestě od hraní na Slovensku až po vystoupení v berlínském techno klubu Tresor. V podcastu Režim nerušit s Evelínou Beníškovou popisuje, proč se v Česku cítí víc doma než na Slovensku nebo jaké překážky musí tamní umělci překonávat. Během rozhovoru zmiňuje ale i otázku bezpečnosti v klubech a s ní související sexismus, který podle umělkyně na scéně stále přetrvává. A mluví také o nepříjemném incidentu z podzimu loňského roku, kdy byla neznámým člověkem v jednom z pražských klubů zdrogována.

Jak vnímá současnou proměnu techna? Má stále subkulturní náboj, nebo už se stalo součástí mainstreamu? Co si myslí o dresscodu, který berlínské techno kluby požadují? A díky čemu si Praha i přes rostoucí popularitu elektronické hudby pořád drží svou autenticitu?

O feminismu v hudbě, hledání bezpečí na cestách i o tom, proč už nechce být „milá“, mluví Nina Farrina v nové epizodě podcastu Režim nerušit, ve kterém Evelína Beníšková se svými hosty otevírá témata rezonující (nejen) mezi mladými. Nový díl očekávejte každé druhé úterý na CzechCrunchi a všude, kde sledujete podcasty!

Nechtěl jsem být jen brácha od Kamu. Teď jsem za to vděčný, říká mladý kuchař Adam Rundus

Generaci Z ukazují, jak se dostat k dobrému jídlu. V dalším díle podcastu Režim nerušit si moderátorka Evelína Beníšková povídá s Adamem Rundusem a Dorotou Dostálovou, kteří tvoří pár v životě i v práci. Zatímco Adam na sebe přitáhl pozornost v soutěži Masterchef a ponořil se do vaření, ona začala tvořit vizuální stránku jejich projektů. Teď Adam s Dorotou točí na Instagram recenze nejvíc hot podniků v Česku, ukazují ale i své vlastní recepty. Na podzim navíc vydali kuchařku pro mladé Smash-ba a plánují toho mnohem víc.

Kolik jim platí restaurace za dobrou recenzi? Daří se jim balancovat partnerský a pracovní život? A jak Adam řeší problém s přejídáním a přijetím vlastního těla? A jak se zbavoval nálepky „brácha kuchařky Kamu“?

Poslechněte si celý rozhovor a odebírejte podcast Režim nerušit, ve kterém Evelína Beníšková se svými hosty otevírá témata rezonující (nejen) mezi mladými – od popkultury přes trendy a módu až po školu, práci a work-life balance. Nový díl očekávejte každé druhé úterý na CzechCrunchi a všude, kde sledujete podcasty!

rezim-nerusit
Evelína Beníšková z CzechCrunche se svými hosty probírá témata, která řeší hlavně mladí Češi a Češky, ale ovlivňují celou společnost. Popkultura, trendy, škola, byznys, postironie, móda, řemeslo nebo závislosti. Nový díl každé druhé úterý!
Evelína Beníšková

Evelína Beníšková • tvůrce podcastu Režim nerušit