weekly

Weekly

Velká Británie vstupuje do nové éry. Jak bude vypadat po byznysové stránce? (CC Weekly)

? Rozcestník na témata najdete zde. ?

Po více než 70 letech má Velká Británie opět krále. Smrt královny Alžběty II. je velkým historickým předělem, který má – a bude mít – vliv na ekonomiku a byznys po celém světě. Ostatně i britská ekonomika se za posledních 100 let zásadně proměnila a její vliv v některých ohledech klesal. Co naopak stoupalo, byla hodnota královniny značky a celé monarchie. Jaká tedy britská ekonomika byla a jaká bude za vlády Karla III.? Odpoví Tomáš Vranka z XTB a Lukáš Kovanda z Trinity Bank. To vše v novém CC Weekly, kde shrnujeme novinky uplynulého týdne.

Epizody 135 epizod

Dezinformace na steroidech. Umělá inteligence usnadní jejich tvorbu i personalizaci

Sociální sítě obletěl snímek hořícího Pentagonu, panika se začala rozlévat a poklesem reagoval i burzovní index S&P 500. Problém je, že fotka byla falešná a vytvořena v generátoru za použití umělé inteligence. Politici i lídři byznysového světa právě dezinformace považují za jedno z největších rizik spojeným s AI. Na co si dát pozor a jak riziko zmenšit? Odpovíme s Veronikou Batelkovou, expertkou na dezinformace ze spolku Zvol si info.

Pražská burza na rozcestí. Pět let úspěšně láká startupy, ohrožují ji ale záměry státu s ČEZem

Burza cenných papírů Praha se s burzovními domy nemůže srovnávat. Možná ale ani nechce. Před pěti lety spustila samostatnou burzu Start, na kterou se vydala i velká jména české startupové scény. Asi nejvěhlasnější emisí se stala lékárenská síť Pilulka, ovšem Start zažil i slabší chvíle, třeba se sítí pizzerií Coloseum. Hlavní trh pražské burzy teď navíc výrazně ohrožují záměry státu se skupinou ČEZ. Co tedy pražská burza chystá dál? A jak chce přilákat nové investory? Odpovíme s jejím šéfem Petrem Koblicem.

Záchranná brzda pro veřejné finance. Na daních připlatí investoři i firmy

Dvě a půl hodiny. Tak dlouho vláda Petra Fialy ve čtvrtek na tiskové konferenci vysvětlovala veřejnosti takzvaný kompenzační balíček. Razantní zásahy do daňové politiky mají do státního rozpočtu v příštích letech přinést 94 miliard. Opatření se dotknou i firem – na podnikových daních nebo při prodejích podílů firem. Jak přesně to ovlivní podnikatelské prostředí v Česku? Odpovíme s investorem a krajským zastupitelem Jiřím Hlavenkou.

Přeplněné školy nás budou mrzet. Preference studentů se změnily

Před patnácti lety, v roce 2008, se v Česku narodilo 119 tisíc dětí. Vznikl tak nejsilnější ročník v historii samostatné republiky. Ten teď zamíří na střední školy a na přijímacích zkouškách se ukazuje, že vzdělávací systém nápor nezvládá. Důsledky? Dlouhodobé a na celou společnost a ekonomiku. Rozebereme s Karlem Gargulákem, analytikem a výzkumníkem z PAQ Research.

Zuckerberg na výsluní. Metaverse nechává být, soustředí se na umělou inteligenci

Není to tak dávno, co se o Metě mluvilo jako o odpadlíkovi z velké technologické pětky. Počet uživatelů Facebooku klesal, investoři nepřišli na chuť metaverzu – a do toho začal Zuckerbergovu impériu šlapat na paty TikTok. Teď to ale vypadá, že je vše jinak. Co se s Metou za poslední měsíce stalo? Odpovíme se Štěpánem Hájkem, analytikem brokerské společnosti XTB.

weekly
V podcastu Weekly v několika minutách shrnujeme nejzásadnější novinky ze společnosti, byznysu, lifestylu a technologií z uplynulého týdne. Hlavní téma týdne rozebíráme s hostem v krátkém rozhovoru. Moderuje Jiří Svoboda. Návrhy na témata nebo zpětnou vazbu mu můžete napsat na jiri@cc.cz.
Jiří Svoboda

Jiří Svoboda • tvůrce podcastu Weekly