Investovat do krypta můžete sami, nebo s pomocí expertů. Pořád je ale třeba mít na paměti, že je to risk
Hodnota bitcoinu od ledna do listopadu 2021 narostla o více než 100 procent na 1,3 milionu korun, ethereum poskočilo za stejnou dokonce o pětinásobek 100 tisíc. Pohled na grafy, které znázorňují, jak posilují hlavní kryptoměny, automaticky vyvolává otázky: Zda, jak a kdy do nich investovat? Možností je hned několik, ovšem stejně jako u akcií platí, že to není pro každého. Slovy finančníka Radovana Vávry: „Všem včetně mladých říkám, že je škoda nemít jedno procento investic v kryptu, ale je riziko tam mít víc než právě to jedno procento.“
Že by se kryptoměnám měli začít věnovat i konzervativnější investoři pak říká i zakladatel služby Fumbi Juraj Forgacs: “Pokud někdo hledá investici, kterou může zhodnotit desetkrát a víc v průběhu několika let, tak moc možností na výběr nemá. Především bitcoin by se měl stát cílem i pro konzervativní kapitál.”
Základní výhodou virtuálních mincí je, že jsou mimořádně dostupné. „V dnešní době už může investovat do kryptoměn každý. Samozřejmě je výhodou, pokud se investor orientuje v technologiích a IT. Na rozdíl od jiných typů aktiv navíc může zájemce investovat i s menším finančním obnosem,“ říká Aneta Benková ze společnosti Cryfin , která se na investice do kryptoměn zaměřuje.
Jak na investice s Buffetem
Co to znamená přesně? Jedna akcie korporace Berkshire Hathaway, kterou založil a vede legendární investor Warren Buffett, stojí přes 400 tisíc dolarů. To je bezmála deset milionů korun. Koupit si jen její zlomek ale nelze (respektive třeba prostřednictvím aplikace Revolut ano, ale fakticky pak nejste držitelem cenného papíru). U bitcoinu, který se obchoduje za více než milion korun, ovšem není problém si pořídit jen jeho opravdu malou část třeba za pár stovek.
Co je pro to potřeba? Zřídit si účet u některé z kryptoměnových burz typu Coinbase nebo i u brokerských aplikací jako XTB a nabít si tam přes platební kartu peníze. Je dobré mít i nějakou krypto peněženku – mohou být virtuální i fyzické, jako je český projekt Trezor – kde budete mít zakoupené kryptoměny v bezpečí před případnými hackery, protože tu a tam se stane, že virtuální mince i z relativně velkých burz někdo ukradne.
Sám za sebe
Investovat do krypta se ovšem dá více způsoby. Jednou možností je nakoupit jednorázově, druhou je pravidelné investování. Ovšem ne ve smyslu, že si pravidelně budete vybírat, co koupit a co prodat, ale že si v platformě jako Coinbase, Crypto.com nebo Binance nastavíte opakované nákupy, takže za vás každý měsíc udělá identickou operaci – třeba nákup bitcoinu v hodnotě tisíc korun. Všechny větší burzy takové trvalé příkazy samy nabízí.
Přesně touto cestou se před rokem vydal Filip Molčan, severočeský IT podnikatel, který mimo jiné založil vývojářské studio Good Sailors, jež dává práci hendikepovaným ajťákům. „Podíval jsem se na dlouhodobý vývoj ceny bitcoinu a došlo mi, že to je do budoucna velmi perspektivní investiční cesta. Věřím, že cena bude i nadále stoupat. Tak jsem si na Coinbase, kde mám účet, nastavil pravidelnou měsíční operaci. Přikupuji bitcoin po tisícovce a beru to jako jinou formu penzijního spoření,“ vypráví devětatřicetiletý byznysmen, který ve volném čase působí jako správce v národním parku České Švýcarsko.
Molčan ale přidává důležitou poznámku: „Peníze, které takto investuji, jsou peníze, o které si můžu dovolit přijít. Beru to tak, že buď z toho bude za dvacet let příjemný balík, nebo o ně přijdu. To bych ostatně poradil každému – ať do bitcoinu určitě neposílá peníze, které nutně potřebuje, ale spíš peníze, o které si může dovolit přijít. Zatím jsem ovšem s mírou zhodnocení velmi spokojený.“
Zvláštní kategorií krypto investic jsou pak samozřejmě NFT, v Praze už dokonce otevřela i první NFT galerie, ovšem jde o typ investice, která se hodí pro opravdové nadšence a navíc pro znalce.
S pomocí
Kryptoměny jsou historicky oblast úzce propojená s technologickou scénou. Jenže jak k sobě rostoucí bitcoin začal poutat velkou pozornost, o virtuální tokeny se začalo zajímat čím dál víc lidí. To s sebou přineslo i stinné stránky. Nejen v podobě útoků na burzy, ale i prostřednictvím emisí měn, které nemají jiný účel než obrat důvěřivce o peníze. Navíc trh virtuálních měn trpí velkou nestabilitou, kurzy mohou vystoupat nebo padat o desítky procent za den. Suma sumárum, nic pro nezkušené, nervózní nebo příliš důvěřivé investory. Vyznat se ve změti tisícovek tokenů a nenaletět může být zrádné.
Podobně jako v burzovním světě i tady nabízí řešení kolektivní formy investování. Na burzách v Americe i v Evropě už se objevily první ETF fondy, které kopírují vývoj bitcoinu. Zprostředkovanou investici do bitcoinu nabízí také tuzemská firma Cryfin. A slovenští Fumbi jdou ještě dál – u nich je možné investovat rovnou do portfolia kryptoměn, které přímo společnost sestavuje a průběžně aktualizuje, aby bylo co nejlépe vybalancované, takže měny, které klesají, prodává, a ty, co rostou, přikupuje.
„Když se chce člověk s kryptem naučit platit, musí investovat do peněženky a do krypto světa se víc ponořit. Pokud chce jen investovat a čekat, jak se situace vyvine, tak pro něj jsme tu my,“ vysvětluje zakladatel Fumbi Juraj Forgács. Firma už má na Slovensku a v Česku přes 70 tisíc uživatelů, zhruba polovina z nich na platformě investuje. Minimální vklad je 1 400 korun. Forgács k investicím do krypta dodává: “Kryptoměny mají nejlepší investiční parametry – poměr zisku a rizika je vynikající. Pokud někdo hledá investici, kterou může zhodnotit desetkrát a víc v průběhu několika let, tak moc možností na výběr nemá. Především bitcoin by se měl stát cílem i pro konzervativní kapitál.”
V každém případě je ale třeba myslet na to, že obchody s kryptem a případné příjmy z nich podléhají zdanění. Pokud tedy jejich roční souhrn převýší 30 tisíc korun. České právo bitcoin a spol. vnímá jako zboží, takže se na něj vztahuje 15procentní sazba. Vše podstatné o tom, kdy a jak danit příjmy z kryptoměn, se dočtete v našem průvodci.