Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hledám chatu či apartmán

Hledám chatu či apartmán

Když loni na jaře stát kvůli rostoucímu počtu nakažených omezil pohyb na území okresu, dostali majitelé rekreačních objektů volbu – strávit uzávěru v místě svého stálého bydliště, nebo se zavřít na své chatě. To podpořilo boom zájmu o chaty, apartmány a další nemovitosti za městem. Chatové oblasti ožily a ruch spojený se zvelebováním víkendových sídel a opravami je od té doby takřka neutuchající.

Rekreační objekty se tak vrátily na mapu realitních investic se zajímavým výnosem. „Poptávka po rekreačních nemovitostech začala už na začátku léta 2020 strmě růst, stejně tak se začaly nahoru šplhat i ceny. Na segment tohoto typu nemovitostí se ve větší intenzitě zaměřili také komerční investoři, do nabídky nám začaly přibývat rekreační projekty jako Přístav u Orlické přehrady, Apartmány Bramberk v Peci pod Sněžkou nebo Lakeside Lipno Apartments na břehu Lipna,“ hodnotí nedávný vývoj Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Podle jeho zkušeností lidé začali nemovitost na horách vnímat jako druhý domov, nikoliv jen jako pouhé rekreační zázemí vhodné maximálně tak k občasnému pronájmu v rámci domácího turistického ruchu. Poptávka se rychle proměnila a zájem o menší dispozice jako 1+kk a 2+kk ochladl. „Jelikož výrazně vzrostly požadavky na komfort a prostor, z nabídky nejrychleji mizí 3+kk,“ dodává Svoboda. Roli proto hraje i čas dojezdu. Lidé jsou dnes ochotni dojíždět na chatu kolem třiceti minut, pokud je v atraktivní lokalitě, tak ale i několikanásobně déle.

Lákavá investice do nemovitosti, kterou se čím dál více lidí snaží chránit své úspory, je v případě rekreačního objektu o to vábivější, že možnost víkendových radovánek nabízí i svým majitelům. Chaty někteří navíc pořizují s vidinou jejich přeměny na potenciální bydlení ve stáří nebo jako investici pro děti či vnoučata. Kromě uložení peněz investory láká i snadná možnost sezónního pronájmu chat.

Jaké projekty zaujaly CzechCrunch

Praxe realitních kanceláří je taková, že chata pod milion korun se ani nedostane do veřejné nabídky – od majitele ji koupí známí nebo stačí, aby makléř rozhodil sítě mezi svými kontakty. Zájem je především o zrekonstruované objekty, ale podle slov makléřů se prodá vše bez ohledu na lokalitu a stav, obvykle dokonce za vyšší cenu. Obyčejná chatka u vodní nádrže tak dnes klidně vyjde na několik milionů korun. Ceny rekreačních objektů se podle ČSOB zvýšily i o patnáct procent a poptávka se přesouvá z proslavených oblastí, jako jsou Krkonoše a Šumava, i do dalších regionů.

„Do cen rekreačních objektů se propsala mimořádná poptávka v minulém roce, kdy lidé hledali místo, kam vyjet za odpočinkem i odkud vzdáleně pracovat. Není to ale jediný důvod zájmu. Zatímco chaty a chalupy si lidé pořizují pro vlastní potřebu a často se o ně dělí s více členy rodiny, apartmány až devadesát procent kupců plánuje pronajímat,“ říká Radim Maštalíř, odborný technik odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Nabídka postupně řídne, celkově bylo na trhu rekreačních objektů na začátku roku 2020 přes dva tisíce staveb, dnes jich je k prodeji jen pár stovek, z toho některé jsou chaty s chybějícím napojením na vodu nebo kanalizaci.

Luxusní apartmány v zapomenutých koutech

V momentě, kdy je přehřátý trh s byty a mnoho lidí nemusí každodenně dojíždět do práce, se objevila silná poptávka i ze strany náročnější klientely. Ta nesní o budce v zahrádkářské kolonii, ale o kvalitním projektu, který splní všechna její přání.

roubenk

Foto: Luboš Kreč/CzechCrunch

Roubenky od společnosti Roubal

„Většina našich zákazníků hledá model, ve kterém se kombinuje soukromé a komerční využití rekreační nemovitosti. Standardně tedy klientům nabízíme technickou a majetkovou správu apartmánu ve spolupráci s našimi partnery, mezi které patří jak specializované společnosti, tak i například špičkové hotely,“ vysvětluje Václav Audes, místopředseda představenstva rodinného investičního holdingu Arbol Capital.

Luxusních projektů nabízejících takto pokročilé služby včetně asistence s komerčním pronájmem zatím není mnoho, ale to se má brzy změnit. Developerských projektů na výstavbu apartmánů či chatových komplexů přibývá, a to nejen v propálených turistických oblastech jako Lipno nebo Harrachov.

Například v portfoliu fondu Arbol Capital zaujme projekt Rokytná Resort, jehož dokončení se očekává v roce 2024. Důvody za volbou méně známé lokality jsou čistě pragmatické. „Rokytnice nad Jizerou má jeden z nejlepších skiareálů v Česku a hlavní investiční boom ji čeká, respektivě zde právě začíná,“ vysvětluje Audes s tím, že další krkonošské lokality jsou již značně investičně vytěžené a u jiných potom dojem kazí delší dojezdové časy hlavní klientely. „Z tohoto pohledu považuji například pro pražské klienty za nejvhodnější lokalitu Jizerských hor s dojezdovým časem jen hodinu a dvacet minut, kde mám sám druhé bydlení,“ dodává.

Investiční speciál podporují

Speciál
podporují

Vyhledávání