Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Otázky a odpovědi pro zájemce o svět realit a investic do nich

Co to je aukce nemovitosti?

S tím, jak se v posledních letech zvedl zájem o nemovitosti a zároveň jich je na trhu nedostatek, si makléři oblíbili při prodejích pořádání elektronických aukcí, kde zájemci přihazují. Umožňuje jim to získat pro majitele co nejvyšší cenu. Je potřeba být ale obezřetný.

Na co si mám dát pozor, když budu spolupracovat s realitním makléřem?

Jedním ze základních pravidel je nenechat se natlačit do ničeho, co by vám nesedělo. Dávejte si také pozor na finanční podmínky a provize u elektronické aukce. Pokud je to možné, prověřte si realitního makléře či makléřku předem.

Půjdou úroky u hypoték ještě nahoru?

Ještě o něco ano, během roku vylezou úroky k pěti procentům, možná mírně nad tuto hranici. Šest procent je podle odborníků spíš méně pravděpodobný scénář.

Klesnou sazby hypoték v dohledné době?

Nejspíš ano, ale těžko se odhaduje, kdy k tomu dojde – nicméně na konci roku 2022 budou sazby hypoték pravděpodobně níž než v jeho první polovině. Klíčové bude, zda Česká národní banka bude od léta snižovat základní úrokovou sazbu, jak už opakovaně naznačila.

Budou se měnit podmínky, za nichž lze získat hypotéku?

Budou. Od dubna se zpřísní pravidla, podle kterých banky rozhodují, kdo hypotéku dostane, a kdo nikoli.

Jak ovlivňuje Česká národní banka situaci na realitním trhu?

Poměrně výrazně. ČNB se netají tím, že realitní trh je podle ní přehřátý. Tím, že zvyšuje základní úrokovou sazbu, nepřímo zvyšuje sazby i u hypoték, protože komerční banky na její kroky reagují.

Půjdou ještě ceny nemovitostí nahoru, nebo klesnou?

Varianta, že by ceny začaly plošně klesat, je téměř vyloučená. Místně ke zpomalení nebo stagnaci dojít může, ale jelikož je obecně nedostatek bytů i domů, ceny v nejbližších letech dolů nepůjdou, naopak porostou.

Jak se můžu co nejrychleji dozvědět o tom, že vyšel inzerát, který by mě mohl zajímat?

Kromě toho, že většina realitních serverů nabízí službu typu hlídací pes, která vás upozorní e-mailem na nové inzeráty, je na trhu několik technologických firem, které se monitoringu inzerce věnují.

Můžu si zjistit cenu nemovitosti online?

Můžete, nabízí se několik online nástrojů, které spočítají odhadní cenu. Takové řešení je dostupné na několik kliků, zaměřuje se na něj několik startupů.

Je lepší nemovitost koupit, nebo si ji pronajmout?

To záleží na řadě detailů, neexistuje jednoduchý návod. Nicméně určitě se vyplatí si zkusit promyslet a setřídit výhody a nevýhody obou řešení, záleží také na vaší finanční situaci. Existuje i základní propočet, kdy je výhodnější nájem než hypotéka, ale není vhodný pro každého.

Můžu si předem nechat odborně prověřit stav nemovitosti?

Existuje několik firem, které se přesně na tento typ služeb zaměřují, provádějí takzvané audity nemovitostí. Neslouží ale jen pro kontrolu před nákupem, ale třeba i před koncem záruční lhůty.

Můžu si někde spočítat, kolik by činil nájem a kolik splátka hypotéky a porovnat to?

Můžete. Buď si takový výpočet provedete sami nebo se můžete spolehnout za některé z webových služeb, které to umožňují. Jedna poučka říká, že pokud je roční nájem do tří procent ceny dané nemovitosti, je to výhodnější řešení než hypotéka.

Kde hledat či kam vložit inzerát na nemovitost?

V Česku působí hned několik velkých inzertních portálů. Suverénně největší jsou Sreality, které patří do skupiny služeb Seznamu. Výrazným hráčem jsou i Bezrealitky.cz.

Investiční speciál podporují

Speciál
podporují

Vyhledávání