Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cloud a výpadky elektrické sítě

Cloud a výpadky elektrické sítě

Cloud a výpadky. Nepřetržitý provoz cloudových služeb klade extrémní nároky na napájení

S tím, jak se podniky stávají na cloudových službách závislými, sílí i tlak na jejich dostupnost a spolehlivost. Častým problémem s cloudem jsou výpadky způsobené různými poruchami napájení. Klasickým řešením nenadálých výpadků proudu v datových centrech jsou legendární záložní zdroje UPS vyráběné pod značkou APC, která patří do skupiny Schneider Electric. Tato zařízení na docházející baterie a poruchy upozorňovala pouze pípáním, ale s novou službou Smart-UPS i tato nepostradatelná součást IT infrastruktury přešla plně do cloudu.

Ooops, něco se pokazilo. Hláška, kterou nechce vidět nikdo, kdo má za pár hodin deadline a před sebou hromadu práce na týmové prezentaci. Podle výzkumu Enterprise Strategy Group přitom každá třetí firma zažívá výpadky každý měsíc a s nedostupností služeb má podle GlobalSCAPE nějaké zkušenosti až 90 procent firem. Na vyřešení jednoho incidentu průměrně připadá 22 hodin, ačkoliv většina firem má nastavenou toleranci jen 180 minut.

Pro většinu firem tak výpadek cloudu znamená značné problémy, které mohou stát dost peněz, ať už formou ušlých tržeb nebo prostě jen paralyzováním základních funkcí firmy. Podle společnosti Gartner pak 90 procent firem souhlasí s tvrzením, že je první hodina výpadku stojí více než 100 tisíc dolarů, přičemž přesná cena výpadku je odhadována průměrně na 300 tisíc dolarů (6,5 milionu korun). Samozřejmostí by tak pro každou firmu měl být náhradní plán (anglicky contingency plan), jenž určí, které systémy mají být opravovány jako první. Pro případy výpadků elektrických dodávek je vhodné zvážit pořízení záložních zdrojů.

Napájení IT infrastruktury je s jejich pomocí odolnější, kdy za minimum je považováno udržení systému v provozu po dobu několika sekund, aby systémy stihly uložit všechna data a bezpečně ukončit svůj provoz. Odolnost systému se dělí do čtyř vrstev:

Tier 1 – Je základní úrovní, kdy je v areálu umístěno dostatek zdrojů, které jsou schopné udržet datacentrum po určitý čas v provozu i při výpadku napájení zvnějšku. Typicky jde o záložní zdroje nebo generátory.

Tier 2 – K první vrstvě přidává alespoň jeden další generátor navíc.

Tier 3 – Umožňuje souběžnou údržbu, jelikož jsou všechny komponenty redundantní, stejně jako elektrické rozvody.

Tier 4 – Je zcela odolné řešení, jehož zdroje umožňují nejen souběžnou údržbu, ale i autonomně reagují na výpadky sítě a poruchy jednotlivých komponent.

„Cloud by měl být stavěn tak, aby k výpadkům nedocházelo. Servery, na kterých veřejné cloudové služby běží, jsou provozovány na mnoha místech na světě a zpracovávaná data jsou mezi těmito body sdílena. Pokud by došlo k výpadku serveru v jedné lokalitě, zákazník by neměl žádný problém se službou pocítit,” vysvětluje Pavel Blahut ze Schneider Electric to, jak je dosahováno vysoké stability v případě public cloudů.

Jiná je situace v případě privátních cloudů, které běží v režimu on-premise na IT infrastruktuře dané firmy. Výpadky firma nejčastěji řeší až ve chvíli, kdy si začnou první uživatelé stěžovat. V tomto případě je Smart-UPS ideální technologií, která udrží IT firmy v chodu pomocí záložního UPS zdroje připojeného ethernet kabelem k síti a napojeného na cloudovou službu Smart-UPS. Díky tomuto propojení může být odpovědná osoba upozorněna na případné výpadky se všemi podrobnostmi. „Pomocí cloudové služby od APC tak může jakákoliv firma monitorovat stav svého privátního cloudu bez nutnosti dokupovat plnohodnotnou a nákladnou síťovou kartu,” dodává Blahut. Cloud se tak vlastně stará o provoz jiného cloudu.

Správa více zařízení je přes Smart Connect od UPS přehlednější, na jedné obrazovce získává správce přehled o celkové situaci v datacentru. Jedná se o jednoduchý systém, který zvyšuje dostupnost systémů, na kterých je podnikání uživatele závislé. Jakmile firma umí monitorovat stav svého IT, přímo se vybízí analyzovat data a pustit se do optimalizace.

TODO: odkazy

Tyto oblasti pokrývá řešení z dílny Schneider Electric s názvem EcoStruxure, o kterém se můžete dozvědět více v této case study nebo v článku věnujícím se významu business intelligence pro budoucnost cloudu.

Téma podporují

Schneider Electric

Na obsahu spolupracovali

Pavel BlahutPavel Blahut

Expert na datová centra společnosti Schneider Electric, který se této oblasti věnuje přes 14 let. Zaměřuje se na segmenty od zálohování napájení až po cloudové služby.

Vyhledávání