Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vzestup hybridní cloudové infrastruktury

Vzestup hybridní cloudové infrastruktury

Vzestup hybridní cloudové infrastruktury kombinující výhody privátního i veřejného cloudu

Ne vždy je možné digitalizovat firmu tím, že se veškerá data přesunou do veřejného cloudu. Na druhou stranu firmy usilují o úspory omezováním provozu vlastní IT infrastruktury. A protože hledají stále nové možnosti jejího pronájmu, vznikl koncept hybridního cloudu, který v sobě kombinuje to nejlepší z obou světů. O hybridních cloudových infrastrukturách jsme se pobavili s odborníky z firem TietoEVRY a Geetoo.

Spojení privátního a veřejného cloudu je jednou z cest, jak může firma využít výhod obou přístupů. Tímto řešením se zbaví většiny nákladných investic spojených s pořízením a údržbou vlastní infrastruktury, získá možnost své IT hradit formou transparentního měsíčního poplatku, a navíc jí privátní cloud nabízí plnou kontrolu nad kritickými daty, což je častým požadavkem firem podnikajících ve financích a dalších oborech nakládajících s velmi citlivými daty podléhajícími určité regulaci.

Pojďme si nejprve popsat, které dva přístupy hybridní cloud kombinuje.

Public cloud (veřejný)

Veřejný cloud je služba, která zajišťuje jednoduchou a bezpečnou konzumaci výpočetního výkonu formou IaaS, tedy infrastructure-as-a-service neboli infrastruktura jako služba. Snadným a plně automatizovaným způsobem tak firma může vytvářet virtuální servery nebo plnohodnotná virtuální datová centra.

Výhodou tohoto způsobu je absence starostí s kapacitou hardwaru, jeho údržbou a obměnou. Odpadají i další povinnosti spojené například s bezpečností datových center, jejich napájením nebo chlazením či s umístěním serverů, jelikož to vše řeší poskytovatel cloudových služeb a zákazník konzumuje pouze výpočetní výkon nebo poskytovanou službu.

Nástup veřejných cloudových služeb znamenal značné provozní zjednodušení, protože pokud již nejsou potřeba určité zdroje nebo projekt nepotřebuje žádný výkon, konzumace je přerušena a zákazník se nemusí starat o přebytečný hardware, který by mu jinak ležel v jeho datovém centru. Největší byznysovou výhodou veřejného cloudu je vysoká dostupnost a rychlost při vytváření nových služeb, tzv. time to market.

Private cloud (privátní)

Na druhé straně je privátní cloud, kdy se firma pokouší v lokálním datovém centru vytvořit natolik automatizované prostředí, které by zajistilo služby podobné těm ve veřejných cloudech. Výhodou takového přístupu je jednoznačně plná kontrola všech komponent a dat, která neopustí vlastní datové centrum. Nevýhodou jsou velmi výrazné počáteční a následné provozní náklady, stejně jako nutná expertíza potřebná k provozu těchto prostředí.

Hybridní cloud

„Hybridní spojení umožňuje využití výhod obou přístupů. Pro aplikace nebo projekty, které potřebují rychlost a flexibilitu, je vhodné využít služeb veřejného cloudu. Pro účely tradičních aplikací nebo pro nutnost kontrolovat umístění dat je vhodný privátní cloud. Oba tyto světy se dají spojit jak technologicky například pomocí síťového propojení VPN (Virtual Private Network), tak i procesně pro využití výhod obou světů, čehož využívá většina našich klientů,“, vysvětluje kouzlo nové metody Vojtěch Morávek ze společnosti Geetoo.

Oblíbenost hybridních cloudů potvrzuje i druhý významný hráč v této oblasti, společnost TietoEVRY. „Nabízíme hybridní cloudovou infrastrukturu poháněnou nejmodernější technologií od VMware. Jedná se o podnikové výpočetní řešení dodávané jako služba v modelu založeném na spotřebě, tedy v modelu pay-as-you-go. Výpočetní prostředky připravené k použití na různých platformách nabízíme v předdefinovaných konfiguračních sadách, které lze objednat, aktualizovat a vyřadit z provozu pomocí samoobslužného online portálu nebo prostřednictvím API,“ popisuje Petr Hrabec základní podobu hybridního cloudu v podání TietoEVRY.

Toto řešení je podle jeho slov určené organizacím, které vyžadují moderní a škálovatelnou výpočetní kapacitu pro bezproblémové uspokojování volatilních provozních potřeb hybridním způsobem. „Umíme propojit veškeré cloudy, ať už jde o cloudové platformy hostované v datových centrech TietoEVRY, veřejná cloudová prostředí hyperscalerů, nebo vlastní datová centra zákazníků. Hybridní model na bázi IaaS skrze VMware funguje jako primární cloud integrující celý multicloudový ekosystém. Klientům tak umožňuje spravovat a organizovat provoz aplikací z jednoho místa při existenci jediného konsolidovaného reportingu,“ upřesňuje Hrabec výhody hybridního cloudu.

Hybridní cloud IaaS na VMware snižuje také složitost implementace různých výpočetních řešení napříč organizací, a to při zachování různých úrovní služeb, nákladů, cen a standardů zabezpečení. Veškeré cloudy tak lze snadno nastavit a spravovat skrze jeden webový portál.

Další možnosti kombinování výhod různých cloudových přístupů

Možností, jak provozovat cloudové služby způsoby kombinujícími výhody privátních a veřejných cloudů, neustále přibývá. Právě společnost Geetoo zmíněná v úvodu nabízí ve spolupráci s J&T Leasing službu Geetoo Scale, pomocí které si menší firmy, ale i enterprise podniky mohou zajistit potřebný hardware v režimu on-premise společně s výhodami, které přináší cloudové služby.

Nejde sice o hybridní cloud v běžném podání, ale jako řešení vytvářející další hybridní model stojí určitě za zmínku. Zákazník jednoduše a pohodlně konzumuje službu privátního cloudu s rozloženou platbou do měsíčních operativních nákladů.

Téma podporují

GeetooTieto evry

Na obsahu spolupracovali

Petr HrabecPetr Hrabec

Specialista na kybernetickou bezpečnost ve společnosti TietoEVRY, který má přes 15 let zkušeností v oboru.

Vojtěch MorávekVojtěch Morávek

Chief Innovation Officer ve společnosti Geetoo. Poprvé se s informačními technologiemi setkal začátkem devadesátých let. Více se začal o IT zajímat již na střední škole, kdy propadl operačnímu systému Linux a následně prošel společnostmi jako IBM či VMware, kde působil na pozicích IT architekta nebo regionálního pre-sale managera. V Geetoo má na starosti strategické inovace a vývoj nových produktů.

Načítám vyhledávání...