Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Business intelligence jako trumf v rukávu

Business intelligence jako trumf v rukávu

Business intelligence jako nedílná součást budoucnosti cloudu

Business intelligence je největším trumfem v cloudovém rukávu. Pokud se spojí rychlost nasazení a schopnost dynamického škálování cloudových řešení s efektivní analýzou velkých objemů dat, výsledkem jsou úspory nejen finanční, ale i energetické. Důležitost rozvoje této oblasti pro CzechCrunch popsali odborníci z technologických firem TietoEVRY a Schneider Electric.

Business intelligence (BI) je jednou z oblastí, které nástup cloudu otevírá dveře k největším výhodám. Schopnost zpracovávat a analyzovat velké objemy dat v kombinaci s rychlým nasazením a dynamickým škálováním cloudu představuje pro firmy dříve nepředstavitelné přínosy. Sílu BI ale oceňují i společnosti, které už zdrojová data v cloudu mají, jak ostatně vysvětluje Pavel Pawlowski z TietoEVRY: „Díky dynamické škálovatelnosti cloudových řešení mohou firmy ušetřit značné prostředky v průběhu provozu tím, že lépe předvídají své potřeby a nakupují jen tolik služeb, které skutečně využijí.“

V případě větších firem, které mají data distribuovaná na pobočkách po celém světě, je lákavou možností integrace všech datových zdrojů a jejich centrální zpracovávání. I menší firmy mohou díky BI dosáhnout zajímavých úspor, ať už tím, že se vyhnou počátečním investicím, tak tím, že cloudovou BI platformu mohou dynamicky škálovat přesně dle potřeby vzrůstající s rostoucími objemy dat.

TietoEVRY úzce spolupracuje se všemi předními poskytovateli cloudových platforem, jako je Amazon, Microsoft či Google, a dále pracuje s předními světovými dodavateli BI nástrojů, ať už se jedná o uložení dat, jejich přenos a zpracování nebo reporting. „V naší společnosti pracuje řada certifikovaných odborníků na různé platformy a nástroje, čímž jsme zákazníkům schopni navrhnout a realizovat nejvhodnější řešení pro jejich byznys,” dodává Pawlowski.

Jako příklad, kde se expertíza TietoEVRY ukázala v praxi, je projekt modernizace datové platformy skandinávského telefonního operátora. Projekt pokrýval celé spektrum činností od analýzy a návrhu architektury přes samotný vývoj, migraci datového skladu z on-premise řešení do cloudu až po vývoj datových aplikací a zapojení moderních cloudových technologií (AWS, Snowflake, Dataiku či Docker). Podle slov Pawlowského má zapojení těchto nástrojů za cíl jednak zpřístupnit data uvnitř organizace lidem, kteří je potřebují, ale také je monetizovat a vytvořit další možnosti pro jejich využití.

Otevření nových obchodních příležitostí je jednou z nezvučnějších výhod spojení BI a cloudu, kromě toho, že cloudové řešení je v takovém případě jednodušší, rychlejší a v neposlední řadě levnější. Jediné, co firmy od nasazení BI tímto způsobem je obava o bezpečnost dat. „Můžeme jmenovat třeba finanční sektor či veřejnou správu, kde jsou obavy největší a často i oprávněné. I v těchto případech se situace pomalu začíná zlepšovat s tím, jak přední poskytovatelé cloudových služeb začínají nabízet speciální řešení pro dané oblasti. V poslední době například právě pro zmíněný finanční sektor,” předkládá slibný vývoj do budoucna Pawlowski.

Nejen finanční úspory

Výhody BI nekončí u financí. Využití informací z dat může přinášet i další nečekané výhody, jak naznačují zjištění společnosti Schneider Electric, která představila své BI řešení zaměřené na management datacenter s názvem EcoStruxure IT Advisor. Pokud se tedy firma rozhodne jít formou hybridního, či plně privátního cloudu, a držet si určitou vlastní infrastrukturu, od určité velikosti pro ní mohou být energetické úspory zajímavým tématem. A právě BI nástroj EcoStruxure IT Advisor dokáže firmě pomoci analyzovat inventář serverových zařízení a zobrazit spotřebu jednotlivých skříní v přehledných dashboardech.

„Díky detailnímu přehledu o aktuální situaci, může uživatel velmi snadno a rychle odhalit lokality, kde je infrastruktura přetěžována, nebo naopak je využívána velmi málo. Díky tomuto zjištění potom může realokovat spotřebu tak, aby byla v rovnováze, což umožní provozovat systémy napájení a chlazení v takovém režimu, který je energeticky úsporný,“ shrnuje odborník na BI v Schneider Electric. EcoStruxure IT Advisor umí tato data velmi přehledně zobrazit, aby se uživatel mohl orientovat pouze vizuálně a co nejrychleji problémy identifikoval.

Téma podporují

Schneider ElectricTieto evry

Na obsahu spolupracovali

Pavel BlahutPavel Blahut

Expert na datová centra společnosti Schneider Electric, který se této oblasti věnuje přes 14 let. Zaměřuje se na segmenty od zálohování napájení až po cloudové služby.

Pavel PawlowskiPavel Pawlowski

Lead Business Intelligence Specialist a softwarový architekt, který už přes 10 let působí v TietoEVRY. Jeho doménou jsou nástroje Microsoft BI a služba Azure.

Načítám vyhledávání...