Agdata
Proč jsme vybrali Agdata?
O něčem podobném mohli farmáři dřív jen snít. Dnešní zemědělci mají v ruce něco, čemu by se v minulosti připodobnilo snad jen věštění z křišťálové koule. Startup Agdata poskytuje zemědělcům software a nejrůznější čidla, díky kterým mají farmáři nejen pohromadě všechny potřebné informace, ale vidí i tam, kam lidské oko nedohlédne.
Systémy od Agdata umí monitorovat půdní vlhkost, díky čemuž mohou zemědělci ideálně nastavit zavlažování, využívá satelitních snímků k monitorování zdraví rostlin, umí rozpoznat, zda se něco neblahého neděje s již sklizeným obilím a umí také říct, kde přesně je potřeba hnojit a kde přijde chemie nazmar.
To vše pomáhá farmářům s efektivitou hospodaření a tím pádem jim také systém šetří peníze. V Česku už s daty pracuje třetina z patnácti tisíc profesionálních farmářů. Dohromady hospodaří na 1,7 milionu hektarů zemědělské půdy, to je asi polovina celkové zemědělské výměry v Česku. Loni společnost zaznamenala skoro dvojnásobný růst a obrat přes deset milionů korun.
Činnost Agdata je záslužná. I proto, že ve vzorcích vody se často objevují látky z nejrůznějších postřiků. Čím dál vyšší koncentrace jsou u mělkých vrtů, stejně jako u těch hlubokých. Čím efektivněji mohou zemědělci postřiky používat, tím méně bude naprosto zbytečných koncentrací těchto látek. Digitalizace má pomoci zmírnit dopady klimatické změny i podle ministerstva zemědělství.
Startup Agdata získal podporu od Jiřího Hlavenky, Garage Angels nebo Pale Fire Capital.
Zakladatelé Jiří Večeřa, Jiří Musil a Lukáš Musil
Vize do budoucna
Na začátku jsme chtěli udělat nejlepší systém pro řízení procesů na farmách. Nakonec se nám podařilo mnohem víc. Vůbec poprvé jsme převedli kompletní procesy, dění a životní prostředí na farmě do dat a čísel – od růstu úrody, rychlosti větru, spotřeby nafty, pohybu strojů i lidí nebo stavu skladovaného obilí. Díky nám mohou farmáři pracovat tam, kde je potřeba jejich expertíza, a netrávit čas zbytečnou agendou. Rozhodovat se každý den kvalifikovaně a s časovou i finanční úsporou přesahující třicet procent. Naše know-how navíc začínáme využívat i jinde – například v městském plánování nebo ochraně obyvatel před dopady civilizačního znečištění či změn klimatu.
Komentář Marcela Gajdoše, generálního ředitele Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko
Podle našeho nedávného průzkumu chce 82 % Čechů pociťovat dopad společensky odpovědných aktivit velkých firem především v České republice. Společnost Agdata se zaměřuje na zlepšování podmínek českého zemědělství, čímž přispívá nejen k vyšší efektivitě farmářů, ale svým podílem zlepšuje i životní prostředí, které nás všechny bezprostředně obklopuje. S menší mírou nadsázky by tak Agdata podle českých spotřebitelů měla být téměř prototypem společensky odpovědné firmy.