Brokisglass

Brokisglass

Proč jsme vybrali Brokisglass?

Sklárna Janštejn ve spolupráci s firmou Brokis vyvinula materiál Brokisglass. Vyrábí ho recyklací střepů z ručně foukaného skla, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Skláři je čistí a opět taví do různobarevných desek, které lze formovat pomocí vodního paprsku do různých tvarů. Hodí se například na fasády domů, obklady interiérů nebo dekorace.

Při výrobě svítidel Sklárna Janštejn, kde se sklo vyrábí od roku 1809, klade důraz na snižování uhlíkové stopy, veškerá využívaná elektřina pochází z obnovitelných zdrojů.

Jan Rabell, majitel a výkonný ředitel Janštejn Glass Group i výrobce svítidel Brokis, sklárnu koupil v roce 1997 a má v úmyslu pokračovat a rozvíjet bohatou tradici sklářské výroby v Janštejně. Ve sklárně by navíc rádi proměnili prvorepublikovou vilu původního majitele v muzeum, které představí historii místního podniku. Měl by vzniknout také prostor pro pořádání workshopů pro designéry a sklářské výtvarníky. Malá vesnička Janštejn na Jihlavsku by se tak mohla stát centrem sklářského řemesla.

Brokisglass

Zakladatel Jan RabellJan Rabell

brokisglass.cz

Vize do budoucna

Krátkodobým plánem je třeba vývoj inovativních materiálů, které se opírají o základy cirkulární ekonomiky. Držím se hesla: „Nic není nemožné, nikdy neříkej, že něco nejde.“⁠ Naše dlouhodobé plány, které mají za úkol vytvořit z Janštejna světové centrum sklářství, jsou ovšem dalekosáhlou vizí, která zahrnuje přestavbu celého areálu a okolí sklárny.

Komentář Marcela Gajdoše, generálního ředitele Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko

Marcel Gajdoš Marcel Gajdoš Visa

Upcyklace je jedno z témat, kterým bychom se jako lidstvo měli věnovat čím dál více. Ať už se jedná o sklo - jako v případě Brokisglass - dřevo, textil nebo plast, smysluplné opětovné využívání materiálů je podle mě budoucností a jedním ze způsobů, jak docílit udržitelnosti. Proto jsme se i my ve Visa například spojili s Komerční bankou a společně dáváme do oběhu platební karty, které jsou vyrobené z recyklovaného plastu.

Sdílejte výběr