Agdata

Agdata

Proč jsme vybrali Agdata?

O něčem podobném mohli farmáři dřív jen snít. Dnešní zemědělci mají v ruce něco, čemu by se v minulosti připodobnilo snad jen věštění z křišťálové koule. Startup Agdata poskytuje zemědělcům software a nejrůznější čidla, díky kterým mají farmáři nejen pohromadě všechny potřebné informace, ale vidí i tam, kam lidské oko nedohlédne.

Systémy od Agdata umí monitorovat půdní vlhkost, díky čemuž mohou zemědělci ideálně nastavit zavlažování, využívá satelitních snímků k monitorování zdraví rostlin, umí rozpoznat, zda se něco neblahého neděje s již sklizeným obilím a umí také říct, kde přesně je potřeba hnojit a kde přijde chemie nazmar.

To vše pomáhá farmářům s efektivitou hospodaření a tím pádem jim také systém šetří peníze. V Česku už s daty pracuje třetina z patnácti tisíc profesionálních farmářů. Dohromady hospodaří na 1,7 milionu hektarů zemědělské půdy, to je asi polovina celkové zemědělské výměry v Česku. Loni společnost zaznamenala skoro dvojnásobný růst a obrat přes deset milionů korun.
Činnost Agdata je záslužná. I proto, že ve vzorcích vody se často objevují látky z nejrůznějších postřiků. Čím dál vyšší koncentrace jsou u mělkých vrtů, stejně jako u těch hlubokých. Čím efektivněji mohou zemědělci postřiky používat, tím méně bude naprosto zbytečných koncentrací těchto látek. Digitalizace má pomoci zmírnit dopady klimatické změny i podle ministerstva zemědělství.

Startup Agdata získal podporu od Jiřího Hlavenky, Garage Angels nebo Pale Fire Capital.

Agdata

Zakladatelé Jiří MuslJiří VečeřaLukáš MusilJiří Večeřa, Jiří Musil a Lukáš Musil

agdata.ag

Vize do budoucna

Na začátku jsme chtěli udělat nejlepší systém pro řízení procesů na farmách. Nakonec se nám podařilo mnohem víc. Vůbec poprvé jsme převedli kompletní procesy, dění a životní prostředí na farmě do dat a čísel – od růstu úrody, rychlosti větru, spotřeby nafty, pohybu strojů i lidí nebo stavu skladovaného obilí. Díky nám mohou farmáři pracovat tam, kde je potřeba jejich expertíza, a netrávit čas zbytečnou agendou. Rozhodovat se každý den kvalifikovaně a s časovou i finanční úsporou přesahující třicet procent. Naše know-how navíc začínáme využívat i jinde – například v městském plánování nebo ochraně obyvatel před dopady civilizačního znečištění či změn klimatu.

Komentář Marcela Gajdoše, generálního ředitele Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko

Marcel Gajdoš Marcel Gajdoš Visa

Podle našeho nedávného průzkumu chce 82 % Čechů pociťovat dopad společensky odpovědných aktivit velkých firem především v České republice. Společnost Agdata se zaměřuje na zlepšování podmínek českého zemědělství, čímž přispívá nejen k vyšší efektivitě farmářů, ale svým podílem zlepšuje i životní prostředí, které nás všechny bezprostředně obklopuje. S menší mírou nadsázky by tak Agdata podle českých spotřebitelů měla být téměř prototypem společensky odpovědné firmy.

Sdílejte výběr

Články o Agdata

Zobrazit všechny