Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ekologie v kancelářských prostorách

S rostoucími nároky na planetu rostou i nároky na udržitelnost v kancelářích

Může ekologie dostat prostor i v kancelářích a jejich vybavení? Nabídnout trhu ekologický a udržitelný produkt se dnes začíná stávat mantrou pro celou řadu značek. Patří mezi ně i český výrobce LD Seating, který se k ekologickému smýšlení snaží motivovat i své klienty. Dává jim například možnost nechat si nábytek očalounit speciální látkou, jejíž vlákna jsou získávána recyklací mořských sítí či z PET lahví.

Jak ale Jitka Hurábová, spoluzakladatelka LD Seating, zdůrazňuje, tím vůbec nejudržitelnějším krokem, který mohou firmy udělat, je vybavit kancelář takovým nábytkem, který je skutečně kvalitní. „Když si koupí do kanceláře levný čínský výrobek anebo výrobek, který není pro kancelářský provoz vhodný, za dva roky ho vyhazují a kupují si další, tak přesně tam vzniká největší odpad,“ říká Jitka Hurábová.

Dobré je také zvolit takového výrobce, který nejen že produkuje kvalitní výrobky, ale ekologie je součástí i procesu jeho vzniku. LD Seating je výrobcem, který sice pracuje s nakoupenými komponenty, a tedy sám příliš odpadu neprodukuje, ale i tak se snaží, aby ekologická stopa, kterou za sebou svou činností zanechává, byla co nejmenší.

Přímo v LD Seating jsou největším odpadním materiálem zbytky z výroby. Nejčastěji se jedná o odřezky a ústřižky z různých látkových a kožených materiálů, které svými rozměry již nevyhovují potřebám výroby.

„Mě osobně hrozně mrzelo, že máme krásné zbytky materiálů, ale neměli jsme pro ně využití. Konkrétně zbytky látek a kůží jsme nabízeli do školek a podobných institucí, ale neměli o ně příliš velký zájem. Proto jsme se rozhodli tento materiál nevyhazovat, ale vyrábět a šít z něj různé tašky a pouzdra, které používáme jako propagační materiál, popřípadě je nabízíme firmám pro jejich zaměstnance. Spojili jsme síly s dodavatelem molitanu, kterému také vzniká odpadní materiál, a dáváme dohromady dětské stavebnice. To je jedna z našich ekologických cest,“ vysvětluje Hurábová.

Ekologické inovace se ovšem promítají i do provozu. V něm společnost upcykluje obalové materiály, ve kterých přichází komponenty od dodavatelů. Myslí však i na hospodaření s energiemi, a proto jsou výrobní haly zateplené, a dokonce je v nich využíván speciální termoregulační systém, který se stará o efektivní využívání tepla.

V neposlední řadě se LD Seating snaží své výrobky, a to nejen v rámci udržitelného smýšlení, vyrábět v České republice. Část výroby původně probíhala v Itálii, ale nakonec se ukázalo, že investovat do výrobních prostor doma je výhodnější. Jen na dopravě se ušetří miliony a každá neuskutečněná cesta kamionu se ve finále odrazí i na vyšší udržitelnosti výrobků.

Téma podporuje

Na otázky odpovídá

Jitka HurábováJitka Hurábová

Jitka Hurábová je zakladatelkou a šéfkou boskovické firmy LD Seating vyrábějící kancelářské židle. Na trhu působí již přes 20 let a její roční tržby se počítají ve stovkách milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Načítám vyhledávání...