Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vývoj kanceláří za poslední roky

Kancelářské prostory se za poslední roky proměnily. Co bylo největší změnou?

Jedno pracovní místo, jedna židle, jeden stůl a počítač. Tak ještě poměrně nedávno vypadalo stereotypní kancelářské prostředí, které se orientovalo především na výkon. Do něj ovšem pomalu začaly pronikat změny, které přinášejí možnost odpočinku, příjemné konverzace, a dokonce i zábavy. Jitka Hurábová z LD Seating vidí za těmito změnami hned dva důležité spouštěče, které změnu podoby kanceláří výrazně urychlily.

Tím prvním jsou zajisté velké technologické korporace typu Google či Apple, které začaly daleko více pečovat o fyzickou i psychickou spokojenost svých zaměstnanců. Do unifikovaných a přidušených kanceláří vpustily světlo, vzduch a nabídly svým zaměstnancům možnost v práci nejen pracovat, ale také relaxovat a bavit se. Tento trend začaly postupně následovat i další společnosti, jelikož se ukázalo, že zaměstnanec je v takovém prostředí daleko spokojenější, což se promítá i do jeho výkonnosti.

„Open space řešení, kde lidé seděli jeden vedle druhého, byla unifikovaná a neposkytovala nic, do čeho by se člověk mohl sám promítnout. Zaměstnavatelé to viděli, a proto hledali cesty, jak to změnit,“ vysvětluje Hurábová.

Tím druhým, dost možná ještě významnějším startovačem změn, se stal vývoj moderních technologií. Velké stolní počítače se smrskly do přenosných laptopů a tabletů, mobilní telefony pak vypudily pevné linky. Tyto změny zafungovaly jako přeseknutí řetězu, kterým byl pracovník upoután ke svému pracovnímu stolu, a mohl tak začít k práci využívat i okolní prostor.

Klasický kancelářský provoz nabral zcela nový směr. Zaměstnanci se začali ve své práci více setkávat, komunikovat a diskutovat. Proto se v kancelářích začaly objevovat prostory podněcující k výměně myšlenek a názorů. Do určité míry se kancelářské vybavení začalo protínat s klasickým bytovým nábytkem. Tradiční kancelářské židle doplnily taburety, čalouněná křesílka či pohovky, zkrátka sezení, které poskytuje daleko větší komfort a možnost uvolnění se.

Svůj prostor dostala v určité míře i zábava. Mnoho kanceláří dnes nabízí zónu, ve které se mohou zaměstnanci, ale třeba i jejich děti, velmi dobře bavit. A nemusí se nutně jednat jen o herny či dětské koutky. Kvalitní odpočinek se dá prožít i nad dobrou kávou, která svým aroma plní prostory nejednoho kancelářského podniku.

Téma podporuje

Na otázky odpovídá

Jitka HurábováJitka Hurábová

Jitka Hurábová je zakladatelkou a šéfkou boskovické firmy LD Seating vyrábějící kancelářské židle. Na trhu působí již přes 20 let a její roční tržby se počítají ve stovkách milionů korun.

Načítám vyhledávání...