mesto_podcast

Město

Architekti jsou sebestřední. Často to ale myslí dobře, říká autorka Palachova památníku

Na architekturu se snaží dívat jinak – a zabývá se třeba i tím, jak ovlivňuje život lidí. Její studio MCA to tak dělalo i při navrhování památníku Jana Palacha ve Všetatech. Architekti jsou podle Pavly Melkové sebestřední, často je to proto, že mají za projekty zodpovědnost, kterou nemohou přenést na nikoho jiného. A často to také myslí dobře.

Epizody 32 epizod

Vysokorychlostní železnice bude na kratší vzdálenosti lepší než letadlo, říkají autoři terminálu u Nehvizd

Uspěli v soutěži na vysokorychlostní terminál u středočeských Nehvizd. Studio Opočenský Valouch architekti se přitom inspirovalo terminálem letištním. „Snažili jsme se na dopravu a její zapojení do běžného života koukat současnýma očima. Chtěli jsme tím říct, že do toho místa přinášíme vyšší komfort a vyšší cestovatelský standard. Zároveň věříme, že až se síť vysokorychlostních tratí po Evropě dokončí, na kratší vzdálenosti to bude možná lepší než letadlo,“ říká v podcastu Město architekt Jiří Opočenský. Jeho ateliér stojí mimo jiné za skleněnou fasádou sídla Lasvitu nebo návrhem rekonstrukce věznice v Uherském Hradišti.

V Londýně staví ze dřeva i výtahové šachty, říká autor prvního dřevěného bytového domu v Česku

„Je to materiál, který není exkluzivní, je dostupný pro všechny,“ říká architekt Matyáš Cigler. Svůj obor vystudoval v Norsku – a od té doby, co se vrátil, propaguje dřevo i v Česku. Daří se mu to. Studio Jakub Cigler Architekti, ve kterém pracuje, stojí za návrhem prvního dřevěného bytového domu, který má vyrůst v Česku. Co všechno se ze dřeva staví? Jaké jsou regule? A jak je to s požáry?

Černá stavba je projev arogance i čirého zoufalství. Tak jako tak se má trestat, říká architekt Jan Kasl

Po revoluci vznikla podle architekta a předsedy České komory architektů Jana Kasla ve stavění kazajka postupů, procesů a přílišného množství zákonů a pravidel. Byly ale i časy, kdy to bylo jednodušší. Česko je podle něj nyní připraveno na větší volnost, měla by být ale jasně daná vymahatelnost práva a netolerance k černým stavbám. A to i přesto, že některé mají původ v projevu arogance a jiné jsou projevem čirého zoufalství.

Potenciál prostoru pod Letnou je obrovský. Archicraft na nábřeží navrhli i plovárnu

Za první republiky tu Pražané skákali v Občanské plovárně do Vltavy, v padesátých letech pod Letnou vznikla dopravní tepna, která tu je doteď. Potenciál místa je přitom podle Miroslava Krátkého a Tomáše Cieśly z Archicraft mnohem větší. Studio proto představilo pro nábřeží vizi, která zahrnuje železné molo, promenádu okolo Rudolfovy štoly i plovárnu na pontonech.

Cyklistika je nejen sport, ale i transport. Má být brána stejně jako auta, říká Zetek z MAPPA

„Stereotyp, že cyklistika je sport, trvá. Je to ale také transport, což je nejen hezká hříčka,“ říká Tomáš Zetek z Městského ateliéru prostorového plánování a architektury města Ostravy. Udělat z cyklistiky další dopravní prostředek, který má stejnou váhu jako další formy dopravy, se ale snaží zrovna tak v Praze a Brně. Kola by jednoduše měla být brána stejně vážně jako veřejná doprava, auta nebo chůze.

mesto_podcast
Podcast Město spojuje témata architektury, urbanismu a veřejného prostoru – a povídáme si o nich s těmi, kdo města tvoří. S architekty se bavíme o klíčových stavbách, které definují, jak se pohybujeme, žijeme a trávíme čas. Moderuje Eliška Nová.
Eliška Nová

Eliška Nová • tvůrce podcastu Město