Město

Češi čím dál víc milují užitné zahrady a chovají slepice, říká Leffler

Developeři si čím dál častěji berou ke svým projektům také krajinářské a zahradní architekty. Ferdinand Leffler, který je jedním z nich, říká, že i developeři už si uvědomili, že to je velmi důležitý parametr. „Velmi dlouho se soustředili na architekturu, na jednotlivé byty a na různé vychytávky, jako je třeba podlahové vytápění. Dnes už se bere jako samozřejmost, že dům je dobrý, ale veřejné prostranství, to je game changer. Developeři jsou si vědomi toho, že na základě toho může být výstavba buď úspěšná nebo neúspěšná,“ říká v podcastu Město Leffler.

Epizody 36 epizod

Jak bude vypadat pražské hlavní nádraží? Poslechněte si, co s ním mají investoři v plánu

Tok lidí, kteří projdou novou odbavovací halou pražského Hlavního nádraží, je pořád větší a větší – a hala už není dostačující. Podobně je na tom i její okolí, Vrchlického sady známé jako Sherwood. To vše by měla změnit architektonická soutěž, která před budovu přivede mimo jiné tramvaj, která překročí magistrálu. O tom, co všechno hlavní město a dopravní podnik chce, aby se tu změnilo, vypráví v podcastu Město architekt Jakub Hendrych z pražského Institutu plánování a rozvoje.

Mjolk: Dělali jsme divoké věci a mysleli si, že to jednou skončí. Je to ale pořád stejné

Sídlo mají v Liberci, svými projekty už ho ale dávno přesáhli. Je to nicméně právě lokalita severních Čech, kde architekti ze studia Mjolk nejen navrhují stavby, ale také sami utváří místní veřejný prostor. Provozují tak koupaliště nebo budí vášně se saunou uprostřed rybníku. Architekti ale navrhli například i nové sídlo pro společnost Kloboucká lesní, které je celé ze dřeva.

Bytovou krizi vyřešilo Portugalsko jednoduše. Prázdné obchody přeměnilo na byty

„Vždycky jsem věděla, že chci bydlet u moře,“ říká architektka Lenka Holcnerová. Při studiu odjela do Portugalska. Dnes tam má svůj ateliér, se kterým se specializuje na rekonstrukce památkově chráněných budov. „Odmala mě fascinovaly staré budovy a všechny ty vrstvy, které člověk může objevovat. Je to jako odkrývání pokladu,“ říká v podcastu Město. Byť to v Portugalsku není vždy s úřady jednoduché, třeba konverze podle architektky stát podporuje. Posledně to byly prázdné obchody v parteru budov, které úřady přeměnily na byty jako řešení bytové krize.

Koncertní sál je jako dobré jídlo. Záleží i na atmosféře a tom, kdo jí, říká Petr Hájek

Architekt Petr Hájek už pracoval na zámku v Litomyšli, na Pražském hradě, Doxu nebo na střeše paláce Lucerna. Nově je také autorem multifunkčního sálu, který je vložený do dvora karlovarských Císařských lázní nedaleko hotelu Pupp. Sám Hájek říká, že sál připomíná kraba. Nebo také transformera.

Architekti jsou sebestřední. Často to ale myslí dobře, říká autorka Palachova památníku

Na architekturu se snaží dívat jinak – a zabývá se třeba i tím, jak ovlivňuje život lidí. Její studio MCA to tak dělalo i při navrhování památníku Jana Palacha ve Všetatech. Architekti jsou podle Pavly Melkové sebestřední, často je to proto, že mají za projekty zodpovědnost, kterou nemohou přenést na nikoho jiného. A často to také myslí dobře.

mesto_podcast
Podcast Město spojuje témata architektury, urbanismu a veřejného prostoru – a povídáme si o nich s těmi, kdo města tvoří. S architekty se bavíme o klíčových stavbách, které definují, jak se pohybujeme, žijeme a trávíme čas. Moderuje Eliška Nová.
Eliška Nová

Eliška Nová • tvůrce podcastu Město