Money Maker

Co dělá bývalý šéf Alzy? Potápí se a má vlastní startup. Už nechci řídit cizí firmu, říká Havryluk

Do Alzy přicházel, když to ještě byla malá firma. Pak ji jako faktický šéf dovedl k tržbám v desítkách miliard a pozici neohrožené jedničky mezi českými e-shopy. Když se Tomáš Havryluk předloni po více než patnácti letech s firmou rozloučil, přemýšlel, co bude dál. Začal se potápět, pilotovat letadlo a v jednom měl jasno: už nechtěl řídit firmu pro někoho cizího. V novém dílu podcastu Money Moker uznávaný manažer popisuje, proč se rozhodl vsadit své vydělané peníze na vlastní startup Medevio a proč se pouští zrovna do modernizace zdravotnictví, které trpí zastaralými systémy a vše je tam mnohem pomalejší, než jak je zvyklý.

Poslechněte si celý rozhovor!

Ondřej Fryc, Igor Fait, Anna Píchová, Michal Semotan, Denisa Materová a další – to je první ochutnávka lineupu na naší investiční konferenci Money Maker! Vstupenky jsou už v prodeji za výhodné Early Bird ceny. Nenechte si ujít byznysovou událost roku.

Epizody 140 epizod

Na Oxfordu na něj vsadil miliardář, teď mu řídí fond. Samo to nepřijde, běžte studovat do světa, radí

Na to, aby mohl jet studovat univerzitu do amerického Gettysburgu v Pensylvánii, se mu složila rodina. Na Oxford už ale neměli, a tak mu se studiem na elitní škole pomohl jeden z nejbohatších Čechů – pobyt v Británii zafinancoval bývalý majitel plzeňské Škodovky Tomáš Krsek. „Oxford byl extrémně náročný,“ vzpomíná Jan Černý, který se po návratu do Česka ozval právě svému mecenáši s tím, jestli by pro něj neměl práci. A po boku nenápadného miliardáře udělal mimořádnou kariéru – v 25 letech usedl do nejvyššího vedení Škody Transportation, podílel se na jejím prodeji do rukou PPF a teď už sedm let s Krskem buduje investiční skupinu BHM Group. „Pracujeme exkluzivně s penězi Tomáše Krska, nemáme žádné jiné investory,“ říká Černý v nejnovější epizodě podcastu Money Maker Leaders.

Jan Černý vede BHM Group z pozice managing directora a i když je mu teprve 36 let, v byznysu už toho zažil jako někdo minimálně o generaci starší. „Mám filosofii, že nejlepších výsledků dosahuju, když jsem v mírném diskomfortu,“ směje se. S BHM Group investují do zdravotnické výroby, realit, udržitelné energetiky a do startupů. Ve volném čase pak Černý hodně sportuje, každý týden se snaží uběhnout alespoň 60 kilometrů. O tom všem jsme si s Janem Černým povídali v podcastu Money Maker Leaders, kam si zveme přední manažery.

V rozhovoru došlo také na srovnání dnešní Ameriky s tou před 12 lety, na potenciální otevření BHM Group retailovým investorům, na budování byznysu v Evropě i na to, jak se udržet fit a jak běhat, i když je venku škaredě.

Máme peněz na 15 let a ještě že tak, říká Hubert Palán. Jak musel překopat miliardový startup?

Hubert Palán patří k nejvýraznějším a nejúspěšnějším postavám české technologické scény – před 11 lety založil a dodnes vede softwarovou firmu Productboard. Ta se v roce 2022 stala po Rohlíku druhým českým dolarovým jednorožcem, tedy startupem s hodnotou přesahující miliardu dolarů. Od věhlasných fondů jako Sequoia Capital či Index Ventures získali stovky milionů dolarů a jejich klienty jsou firmy typu Salesforce či Volkswagen. Posledních pár let ale bylo o Palánovi, který už dvě dekády žije v San Francisku, a Productboardu slyšet poměrně málo. „Procházeli jsme tvrdou transformací, v podstatě jsme budovali novou firmu,“ říká v podcastu Money Maker.

Důvodů, proč museli se spoluzakladatelem Danielem Hejlem svou společnost přebudovat, bylo několik: jednak zafungovalo makroekonomické ochlazení, jednak se přeorientovali z menších zákazníků na větší koncerny, následně i jejich byznys zásadně ovlivnil nástup umělé inteligence. A právě o tom Hubert Palán detailně pohovořil v Money Makeru. Došlo ale i na jeho vztah k Česku, přístup k výchově dětí či vizi toho, jak může AI pomoct lidstvu.

S&P 500 roste, jenže řada českých investorů je v minusu. Proč? Pozor na kurz a padající dolar

Akciové indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq 100 vystoupaly v posledních dnech na svá nová maxima a pohled na jejich letošní výkonnost může leckterého retailového investora těšit. Jenže – souběžně s tím, jak rostou, oslabuje dolar. Americká měna je nejníž za čtyři roky. „Pokud někdo nemá měnové zajištění, fakticky je letos v minusu,“ upozorňuje Filip Kejla ze společnosti Next Wealth, který je spolu s Michalem Semotanem z J&T Investiční společnosti pravidelným hostem podcastu Money Maker Hedge. V jeho novém díle se zkušení investoři zaměřili mimo jiné právě na padající hodnotu dolaru a možné důsledky pro investory.

To ale nebylo jediným tématem jejich hodinového povídání. Věnovali se také fenoménu zvanému call opce, investiční novince v podobě tokenizovaných akcií či tomu, proč jsou trhy v létě, tedy v časech dovolených, náchylnější na manipulace. Poslechněte si další epizodu nového podcastu Money Maker Hedge.

Tento podcast slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji cenných papírů. Investování na kapitálových trzích nese riziko a minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Před jakoukoli investicí si proveďte vlastní analýzu nebo se poraďte s licencovaným investičním poradcem.

Firmu jsme málem prodali, ale dcery řekly ne, vzpomíná zakladatelka českého oříškového království

Jejich oříšky a arašídy najdete skoro v každé večerce či supermarketu, spoléhají na ně i známé e-shopy jako Grizly. Tím, co hanáckou společnost Alika ale skutečně pohání, nejsou půlmiliardové tržby, nýbrž jemné příbuzenské vztahy: ve firmě se už angažuje třetí generace rodiny zakladatelky Jany Kremlové. Ta firmu se svým manželem rozjela krátce po revoluci, nyní už v ní ale nemá ani kancelář a chod sleduje jen z dálky, třeba z milovaných Kanárských ostrovů. Byznys totiž plně převzaly její dvě dcery a do firmy už dochází i vnuk. Ovšem to, která z nich bude podnik s bezmála stovkou zaměstnanců řídit, rozhodla rezolutně právě Jana Kremlová. „Byla jsem to já, kdo to určil,“ řekla v podcastu Money Maker, kde byla hostem spolu se svou starší dcerou a nástupkyní v křesle generální ředitelky Petrou Vránovou.

Příběh jejich rodiny je ale samozřejmě mnohem vrstevnatější včetně role spoluzakladatele Pavla Kremly, který byl průkopníkem podnikání v Československu – začal s ním totiž ještě před rokem 1989. „Obětoval svou firmu pro Aliku,“ dodala v Money Makeru Jana Kremlová a popsala i to, jak s mužem později přemýšleli, že by společnost prodali. „Řekly jsme jim se sestrou, že prodej nepřichází v úvahu,“ zavzpomínala v podcastu i dcera Petra Vránová.

Témat, která v nejnovější epizodě Money Makeru zazněla, bylo ale mnohem víc. Došlo nejen na předávání byznysu a křehké nuance spolupráce s rodinnými příslušníky, ale i na velké obchodní řetězce, na reputaci podnikatelů v potravinářství, na plány na expanzi, na proměnu trhu či toho, jak lidé konzumují oříšky a další snacky.

Poslechněte si celý rozhovor s Janou Kremlovou a Petrou Vránovou v podcastu Money Maker.

Cestovala do rozvrácených zemí, kam se jiní bojí. Pochopila jsem tam sílu bitcoinu, říká šéfka Vexlu

Od pokládání zboží v Tescu přes skandinávská studia až do válečného Iráku a argentinských ulic. Lea Petrášová má za sebou cestu, která by vydala na dobrodružný román. Řada z míst, kde pobývala, jí pomohla si uvědomit, že klasické finanční systémy mají mnoho chyb.

„Cestování ze mě udělalo anarchistu – čím víc jsem viděla, tím víc jsem byla přesvědčená, že systémy tak, jak je známe dnes, nejde opravit,“ vysvětluje v podcastu Money Maker spoluzakladatelka aplikace Vexl, která pomáhá 15 tisícům uživatelů po světě se vzájemně propojovat a směňovat bitcoin.

Její cesta k bitcoinu začala až v roce 2017 v Iráku, kde viděla na vlastní oči, jak funguje obchod v zemi, ve které stát totálně selhal. Ona sama dnes žije tak, že většinu úspor drží v bitcoinu a do klasických měn si převádí jen minimální částky na běžné výdaje. Jako příklad místa, kde dává bitcoin hluboký smysl, uvádí Afriku – největší kryptoměna tam slouží jako únikové řešení z nefunkčních finančních systémů.

Proč se vydala do Iráku v době, kdy tam ještě operoval ISIS? Jak vypadá život nomádky, která cestuje s bitcoinem místo klasických peněz? Lze podnikat s filosofií, že státy jsou problém, ne řešení? Jsou dnes lidé s bitcoinem ve větším nebezpečí? A proč Apple vyhodil Vexl z App Store? To vše jsme s Leou Petrášovou probrali v podcastu Money Maker Leaders, kde zpovídáme top manažery českých firem.

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku. Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman
Luboš Kreč

Ondřej Holzman, Luboš Kreč • tvůrci podcastu Money Maker