Money Maker

Kdy přenést sídlo do USA? A která burza je nejlepší? Radí elitní právníci, kteří jistí největší české dealy

V nadsázce se dá říct, že advokáti jsou ti, které sice nikdo nemá moc rád, ale bez koho se – minimálně v byznysu – nikdo pořádně nepohne. Pomáhají strukturovat akvizice, radí při vstupu na burzu, ladí podmínky investic, vědí, jak zakládat pobočky v cizině… Jedním z průkopníků oboru je Prokop Verner. Byl u prodeje Plzeňského Prazdroje do rukou japonského kolosu Asahi a na burzu pomáhal Eurowagu i AVG. „Zatímco dříve přicházeli zahraniční investoři do Česka, dnes se dynamika otáčí a vidíme řadu silných zdejších skupin, které investují v cizině,“ říká řídící partner české pobočky právní kanceláře A&O Shearman v podcastu Money Maker, kde byl hostem spolu se svým kolegou Jakubem Čechem. Ten se zase mimo jiné podílel na sepsání vzorové dokumentace pro začínající startupy.

Kdy má pro české firmy smysl přenést svou centrálu do USA? Které burzy v Evropě jsou nejlepší pro IPO? Vznikají mezi byznysmeny a právníky přátelství? Jaké bylo jejich nejdelší obchodní vyjednávání? V čem se změnil venture kapitálový trh během posledních let? A jaké jsou rozdíly mezi obchodníky z Asie, Evropy a Ameriky?

O tom i řadě dalších témat jsme s Prokopem Vernerem a Jakubem Čechem z A&O Shearman hovořili v nové epizodě podcastu Money Maker. Poslechněte si celý rozhovor!

Epizody 127 epizod

Skupuje činžáky, má jich za miliardy a vydělává na pronájmech. Sází i na Esku, teď přidal fond

Ceny bytů ve velkých městech po covidové stagnaci opět rychle rostou. Zároveň s tím sílí zájem o nájemní bydlení. Davidu Hauerlandovi, který byl hostem nejnovější epizody podcastu Money Maker, přesně tohle hraje do karet – jeho společnost Fidurock kupuje vedle retailových parků i starší, zanedbané činžáky v atraktivních částech Prahy či Brna, opravuje je a pak prodává či pronajímá.

V portfoliu má desítky nemovitostí a stovky bytů za miliardy korun, zároveň buduje ve Slovinsku luxusní wellness resort a nedávno rozjela také investiční fond. „Máme činžáky rádi a přišlo nám líto je rozprodávat. Jednotky ale musíme upravit pro současné požadavky bydlení, už třeba nepotřebujeme stometrová 3+1, když je spousta lidí singl,“ říká Hauerland v posledním Money Makeru, kde došlo i na investování, jeho byznysovou cestu, na proměny realitního trhu a dokonce také na sbírku veteránů.

Poslechněte si celý podcast Money Maker a zjistěte víc!

Trumpova cla vs. investice: Jak ustát nejistotu a vydělat

Trumpova horská dráha s cly otřásá burzami. S&P 500 během prvního dubnového týdne propadl o 12 %, aby vzápětí za jediný den přidal zpět skoro deset. Nasdaq 100 a Dow  Jones se v reakci na Trumpovy vyhlašované a odkládané tarify houfují ve stejném duchu. Pro jedny noční můra, pro jiné životní příležitost.

Co si z tohohle chaosu odnést? To rozebíráme v pilotním dílu Money Maker Hedge – nového investičního podcastu, v němž se měsíčně setkávají ostřílení investoři Michal Semotan z J&T Investiční společnosti a Filip Kejla z Next Wealth.

Společně se díváme na dopady cel na akciové trhy, lámeme si hlavu nad tím, co opravdu sleduje Donald Trump, a ptáme se, jestli se vyplatí držet dál od Applu. Půjde nahoru Evropa? A nastane velký comeback Intelu? Poslechněte si první epizodu nového podcastu Money Maker Hedge.

Tento podcast slouží pouze pro informační a vzdělávací účely. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji cenných papírů. Investování na kapitálových trzích nese riziko a minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Před jakoukoli investicí si proveďte vlastní analýzu nebo se poraďte s licencovaným investičním poradcem.

Dluhy mění v miliardy. Na baseballové pálky ale zapomeňte, říká Martin Machoň

Byznys s pohledávkami nemá v Česku nejlepší pověst – většina lidí si vybaví týpky s baseballovými pálkami. Jenže realita je dnes úplně jinde, jak ukazuje příběh Martina Machoně. Jeho skupina APS Holding nakupuje problematické úvěry od bank napříč střední a východní Evropou. Rukama jí už prošly dluhy za stovky miliard korun, často zajištěné nemovitostmi.

„Banky nikomu slevu dát nemůžou – to radši úvěr přeprodají nám. My už se slevou pracovat můžeme,“ vysvětluje Machoň principy svého podnikání v nové epizodě podcastu Money Maker.

Dozvíte se v ní i to, jak se k tomuhle netradičnímu oboru dostal, proč se vnímá jako mravenec bankovního světa, co ho vedlo k záchraně fotbalového klubu Rapid Bukurešť, a proč většinu času tráví v hotelech a letadlech – i když už to dávno není, co bývalo.

Poslechněte si celý rozhovor!

Vybudoval miliardovou skupinu, ve které má Duklu i pivovar. Kdo je pozoruhodný investor Matěj Turek?

Fotbalová Dukla Praha, algoritmický investiční fond Quant a online prodejce vstupenek Ticketstream toho na první pohled nemají moc společného. Jenže zdání klame – ve všech drží majetkový podíl Matěj Turek. Pětačtyřicetiletý podnikatel patří k nejpozoruhodnějším, ale i přitom nejméně nápadným českým investorům. Postupně kolem sebe vybudoval skupinu firem a projektů, jejichž hodnota vysoce přesahuje miliardu korun.

A právě Turek byl hostem nejnovější epizody podcastu Money Maker. „Kdybych byl mladší, vydal bych se dělat byznys do Japonska,“ říká v podcastu. V něm došlo i na jeho ponaučení z dopisů Warrena Buffetta, proč se drží pravidla zvaného 10x, jak mu změnil život fotbal, proč neustále čte i kterak strávil prací několik měsíců v Pobaltí a dozvěděl se tam spoustu věcí o byznysu a startupech – a také se mu málem rozpadlo manželství.

Poslechněte si celý rozhovor v podcastu Money Maker!



Vydělávat umím, investovat ne. Moje nápady mě stály půl miliardy, říká král telefonů Kamil Vacek

Jestli je někdo králem prodeje mobilů v Česku, je to Kamil Vacek. Jeho firma TCCM od 90. let prodala ve střední a východní Evropě přes 30 milionů telefonů a jen loni utržila šest miliard korun. „Na VŠE jsem na koleji četl francouzské noviny o tom, co je tamní největší byznys. V ekonomické rubrice psali, že jedou mobilní telefony,“ popisuje start svého podnikání v nejnovější epizodě podcastu Money Maker. „Vydělávat umím, investovat ne,“ tvrdí však podnikatel, který si nově přibral i hotelnictví. Ve Vysokých Tatrách otevřel luxusní resort Elements a plánuje další projekty.

Proč firmu TCCM chtěl, ale teď už nechce prodat? Jak mu pomohl Daniel Křetínský? Jak se byznysové trable propsaly do jeho osobního života? A kde chce postavit svůj vysněný hotel u moře? O tom všem Kamil Vacek otevřeně mluví v podcastu Money Maker.

Money Maker Podcast
Jsou dva. Jsou plešatí. A dělají nejlepší byznysový podcast v Česku.

Ondřej Holzman a Luboš Kreč z CzechCrunche zpovídají tváře moderního českého byznysu. Ponořte se do příběhů a zkušeností lidí, kteří hýbou českou i globální scénou, a čerpejte aktuální trendy, inspiraci a investiční tipy. Money Maker je podcast a konference serveru CzechCrunch, kde se potkává to nejlepší z českého byznysu a inovací.
Ondřej Holzman & Luboš Kreč

Ondřej Holzman & Luboš Kreč • tvůrce podcastu Money Maker